Ali je možna nevidnost ?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Ali je možna nevidnost ?

Odgovor Napisal/-a bargo »

Zanima me , kakšno je vaše mnenje o nevidnosti stvari ? Ali je možen plašč, kot je bil predstavljen v filmu Gospodar prstanov, ki naredi stvar nevidno ?

http://www.usatoday.com/tech/science/di ... loak_x.htm

Uporabniški avatar
matemusic
Prispevkov: 72
Pridružen: 22.7.2006 19:09

Odgovor Napisal/-a matemusic »

težko verjamem:
če je opazovalec tukaj:.........................................................................*
in je sprednji del nevidnega plašča:........................................____________
tukaj je oseba v nevidnem plašču .................................................+
zadnji del nevidnega plašča: ................................................._____________
se pravi, da opazovalec tudi te osebe tukaj ne bi smel videti:............. #
(če me razumete?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Najprej bi moralo biti jasno, ali gre za nevidni plašč, torej plašč, ki se ga ne vidi oziroma se vidi skozenj, ali pa gre za plašč, ki naredi nevidnega tistega, ki ga nosi. V prvem primeru gre za cesarjeva nova oblačila, v drugem pa za "stealth" tehnologijo. V slednji je za kakega pikolovca umestno tudi vprašanje, ali je neviden s tistim, ki ga nosi, tudi plašč sam, ali pa gre za čisto navaden velik plašč, ki povsem zakrije svojega lastnika in je ta zato pač neviden. To slednje seveda ni več "stealth".

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

matemusic napisal/-a:težko verjamem:
če je opazovalec tukaj:.........................................................................*
in je sprednji del nevidnega plašča:........................................____________
tukaj je oseba v nevidnem plašču .................................................+
zadnji del nevidnega plašča: ................................................._____________
se pravi, da opazovalec tudi te osebe tukaj ne bi smel videti:............. #
(če me razumete?
To je se najmanjsi problem. Seveda sem zelo skepticen glede "odkritja", vendar ce prav razumem bi osebo zadaj lahko videl, ker opisani sistem "spelje" svetlobo okrog plasca, torej so takoj za zadnjo steno plasca zarki ze spet poravnani z izvorom. Vsekakor pa imam obcutek da je krsena kotna simetrija.

Uporabniški avatar
matemusic
Prispevkov: 72
Pridružen: 22.7.2006 19:09

Odgovor Napisal/-a matemusic »

na to sploh pomislil nisem. gotovo je potemtakem čisto mžno narediti nevidni plašč, čeprav bi se pri prvih poskusih gotovo res kazalo da svetloba ne potuje ravno prqvilno, vendar s trdim delom mislim dabi le uspelo.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Odgovor Napisal/-a bargo »

Aniviller napisal/-a:Vsekakor pa imam obcutek da je krsena kotna simetrija.
Tudi me se zdi zadeva dokaj neverjetna. Tale pojem "spelje" je dober, se strinjam. Tudi jaz tako dojem stvar.

Vprašujem se na kakšni razdalji od plašča "je vse po starem" oz. so žarki izvora spet poravnani ali vzporedni ? Tale plašč, bi torej moraj popačiti okolico v svoji "bližini" in zdi se mi, da bi to popačenje moralo biti vidno :?

Ali lahko tole "speljevanje" (uklanjanje) primerjamo z gravitacijskim lečenjem :?:

Kia
Prispevkov: 2
Pridružen: 10.5.2006 12:03
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kia »

Mogoče bi bilo možna "nevidnost", z ukrivljanjem prostora.

Uporabniški avatar
Naokoli
Prispevkov: 22
Pridružen: 22.10.2006 20:47
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Naokoli »

saj črne luknje ubistvu so "nevidne"

Klementino
Prispevkov: 3
Pridružen: 22.10.2006 22:15

Odgovor Napisal/-a Klementino »

Sam črne luknje pač ne dopuščajo, da bi vidl, kaj se dogaja za njimi (kar naj bi omogočal naš plašč nevidnosti). Al se motim?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Odgovor Napisal/-a bargo »

Klementino napisal/-a:Sam črne luknje pač ne dopuščajo, da bi vidl, kaj se dogaja za njimi (kar naj bi omogočal naš plašč nevidnosti). Al se motim?
Hawkins je se je lati popravil in sedaj celo pravi, da so črne luknje "vidne".
Težava pa je, da vse kar je dovolj blizu potegnejo vase. Na robu pa bi plesala kot na ring-špilu.
Torej, ta neveden plašč nima veliko skupnega z črnimi luknami.

Uporabniški avatar
Buschi
Prispevkov: 30
Pridružen: 18.2.2004 0:18

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Če govorimo o obleki, skoraj nevidni plašč že obstaja, zadeva pa deluje tako, da kamera sliko na nam nevidni strani posname, in jo projecira na LCD displej na nam vidno stran. Od blizu ne deluje, od daleč(ca 50 metrov) pa že precej dobro. Ampak kaj ti nuca zadeva, če te pa ljudje takoj odkrijejo z termalno kamero, živali pa še prej... :roll:

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

sm gledu eno oddajo, ko naj bi ameriška vojska razvijala določene površine, ki bi se prilagajale okolici. mislm d se zgledujejo po nekem metulu, k barvo spreminja glede na položaj lusk nakrilih.

Odgovori