pisanje enačbe

Zanima me...
atx
Prispevkov: 9
Pridružen: 4.11.2006 10:39

pisanje enačbe

Odgovor Napisal/-a atx »

zanima me kako na forum napišem enačbo?
lp

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

to si loh tuki prebereš: viewtopic.php?t=1040

atx
Prispevkov: 9
Pridružen: 4.11.2006 10:39

Odgovor Napisal/-a atx »

tnx

atx
Prispevkov: 9
Pridružen: 4.11.2006 10:39

Odgovor Napisal/-a atx »

aha zanima me še ali mogoče obstaja kak program v katerega to pišeš tex pa ti pokaže kaj napišeš (za vadit)?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Če nimaš inštaliranega kakega paketa, recimo MikTex, lahko vadiš kar v okencu za vpis besedila na forum (da vidiš, kaj ti latex sproducira pritisneš preglej).

Drugače pa se "program" (o katerem zdajle govorim), ki je primeren za pisanje matematičnih besedil (fizikalnih itd. tudi), imenuje TeX, njegova različica LaTeX je najblj razširjena. Za OS Windows jo lahko dobiš v izdaji paketa MikTeX, za druge OS pa v drugih paketih. Vsi ti paketi so zastonj; če imaš hiter internet, jih lahko dobiš tukaj http://www.miktex.org/. Ko imaš LaTeX enkrat inštaliran, lahko kar v beležnici (čeprav so primerni kakšni drugi programčki za urejanje izvorne "kode") napišeš tekst in ga skompajlaš z LaTeXom v pdf, dvi ali ps dokument.

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

sj vsakič k pišš post loh pogledaš kva si napisu predn pošlš, pač prtisnš gumb 'preglej'. drgač pa je urejevalnik besedil, k se ful fajn da pisat kkšne diplomske pa tko, sam nevem kje se ga dobi...

atx
Prispevkov: 9
Pridružen: 4.11.2006 10:39

Odgovor Napisal/-a atx »

vredu

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ponovno bi predlagal, da se doda link zraven okna za vpis posta na forum, ki bo vodil do kratkih navodil za uporabo LaTeXa (ki so že na forumu).

btasko
Prispevkov: 44
Pridružen: 19.2.2003 16:17

Odgovor Napisal/-a btasko »


ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Že, že, navodila manjkajo nekje v bližini okenca za vpis posta na forum. Nekateri niti ne vedo, da se zadevi reče LaTeX, zato tudi ne morejo pogooglati, na forumu pa ne prebrskajo (marsikdo nima časa za to početje 8) ).

Uporabniški avatar
pipp
Prispevkov: 14
Pridružen: 17.9.2006 15:30
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a pipp »

Je tu kdo, ki uporablja Open office Math za pisanje formul? Zanima me, kako bi formulo prilepil besedilu, ker mi kopira le spodnji text, ki pa ga že writer iz iste famiglie Open office ne zna pretvoriti v formulo (***Expression is faulty***).

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Uporabljaj LaTeX ker je standard in deluje povsod enako. Ce rabis formule vec kot enkrat na po leta potem je to najboljsa resitev. Tudi na splosno za pisanje besedil daje bistveno lepsi in urejen izdelek.

Uporabniški avatar
pipp
Prispevkov: 14
Pridružen: 17.9.2006 15:30
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a pipp »

Kako pa to vključiš v text dokument? Kot sliko ali kot navadne črke?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

LaTeX je sistem za pisanje dokumentov. Torej nicesar ne vkljucujes ampak kar napises celoten dokument v LaTeX-u (pises navaden text dokument) ki ti ga prevajalnik pretvori v pdf. Naslovi, ostevilcevanje, formule, naslovnica, kazalo se oblikuje samodejno tako da ti ni treba razmisljati o drugem kot o vsebini teksta.
Osebno mislim da ze 4 leta nisem napisal nobenega dokumenta v Open Office ali podobnih programih (pa prej verjetno tudi ne samo se ne spomnim) in nicesar ne pogresam. No, okusi so razlicni...

Na forumu pa se formula samodejno vstavi ce das LaTeX kodo med ustrezna oznacevalca:

Koda: Izberi vse

bla bla [tex]\sqrt[3]{\frac{\pi}{2}}[/tex]
bla bla \(\sqrt[3]{\frac{\pi}{2}}\)

Uporabniški avatar
pipp
Prispevkov: 14
Pridružen: 17.9.2006 15:30
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a pipp »

Hvala za odgovore. Sem si namestil LaTex in še kopico drugih programov in moram reči, da me je kar pritegnilo. Zanima me naslednje: Kako prevesti .tex datoteko v .dvi in naprej v .ps ali .pfd?

Odgovori