Kako veš če si dovolj pameten za matematiko?

Zanima me...
Odgovori
Uporabniški avatar
nayah
Prispevkov: 3
Pridružen: 29.11.2006 17:41
Kontakt:

Kako veš če si dovolj pameten za matematiko?

Odgovor Napisal/-a nayah »

Živijo.
Sem četrti letnik, pa se odločam kaj bi šla študirat in trenutno kolebam med matematiko in elektrotehniko. Samo pravijo da, če nisi dovolj nadarjen za mat. je ne moreš končat. Kako veš če si za to? Meni mat ne dela problemov, se je ne učim pa jo kr znam. Samo imamo prof. ki ful dobro razloži. No, kako naj vem če bi jo bila zmožna končat?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

matura :)
če te matematika zanima, pa imaš dokaj dovolj daru zanjo, potem jo boš dokončala :wink:

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Zdravo, Nayah. Tudi sam sem kolebal med teoretično elektrotehniko in fiziko pa sem se na koncu odločil za fiziko. Odločil sem se dobro. Danes ljubim matematiko in fiziko poleg elektrotehnike. Mislim, da je izbira odvisna zgolj od tega, v katerem področju se boljše počutiš. Če obiskuješ tehniško šolo, tehniško gimnazijo (recimo na SŠER, Šiška ipd.), boš videla, da je prav prijetno nadaljevati študij v tej smeri. Seveda odločiti se moraš, če boš šla po strogi teoretični poti (ki je danes zelo priljubljena) ali pa po praktični poti.
Ni res, da je ne moreš končati, če nisi nadarjen; to niti približno ne drži! Če se učiš, končaš - preverjeno dejstvo!

Kako bi zdajle vedela, da jo boš naredila? Nemogoče vedeti.
Predlagam ti, da si vzameš kakšen dan in obiščeš recimo predavanje iz matematičnega predmeta za prvi letnik oziroma elektrotehniškega. Pri matematiki ti svetujem predmet Analiza 1 pri predavatelju Globevniku, za elektrotehniko pa predmet Osnove elektrotehnike 1 (oziroma Elektromagnetika 1) pri predavatelju Antonu Sinigoju. Skozi celoten študij je stil predavanj iz teorije enak stilu pri teh dveh predmetih, iz prakse, torej raznih vaj in praktikumov, pa je morda malo drugače. Opazila boš, da matematiki zelo gradijo na urejenih strukturah, izrekih, trditvah, aksiomih, in nato dokazih ... Nekaj podobnega je pri tehniki, s to razliko, da je eksperiment sodnik vsake teorije. Lahko greš tudi pogledat na fiziko, recimo predavanja iz Fizike 1 (čeprav je Fizika 1 res lažja od predmetov v višjih letnikih, saj večino snovi srednješolci že dobro poznajo).

Brez skrbi, vstop v predavalnice je brezplačen, javen (pri prej omenjenih predmetih), profesorji ne sprašujejo, nihče ni klican pred tablo ipd... Skoraj tako kot v gostilni (zamujati pa ne). Če te zanima, ti lahko dam spletno stran (če je že nisi našla) z urniki, da boš videla, kdaj so ta predavanja.

Vprašaj še kaj. Zgodbic imamo polno, ne samo jaz, tudi drugi s foruma in jih z veseljem delimo. :wink:
Lahko ti kaj povemo o profesorjih, snovi, humorju na faksu ipd.

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

Predvsem se vprašaj kaj te bolj veseli. Če je en kanček veselja in malo discipline, ter volje do dela, ni nobenega problema pri nobenem naravoslovnem faksu :)

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Tri četrtine (vsaj) vsakega človeškega početja je odvisna od marljivosti, četrtina (ali kvečjemu manj) pa od nadarjenosti. Veselje vpliva na marljivost, ne pa na nadarjenost. Torej je prava odločitev tista, ki upošteva veselje.

Uporabniški avatar
nayah
Prispevkov: 3
Pridružen: 29.11.2006 17:41
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a nayah »

Lepo je to slišati :)

Ne, sem na splošni gimnaziji. Samo vseeno me tehnika zanima. Nekako najbolj programiranje. Rada sestavljam algoritme za kakšne zabavne naloge. To je bolj matematika kot elektrotehnika, kajne? Pri elektrotehniki pa mi je všeč smer kibernetika v medicini. Ma kaj lahko delaš ko končas matematiko?

http://mat.fmf.uni-lj.si/studij_dodiplo ... o_novi.php
Sem vidla, da je matematika razpisala bolonski študij. Kaj v tem bo združena snov štirih let v treh letih?

Bom en dan šla poslušat predavanja, pa z matematiko bom začela ker mi je najljubša. :)
Ti urniki so dobri?: http://www-lp.fmf.uni-lj.si/urnik/

Pa hvala v naprej vsem, ki se jim bo dalo na tipke parkrat pritisnit. :)

Buggy
Prispevkov: 11
Pridružen: 31.8.2005 20:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Buggy »

Jp, ta urnik je taprav, če še kej rabš pa kr vpraš. Pa mamo svojih akademskih 15, tko da se zjutri začne 15 čez 8 in ne ob 8ih (da ne boš preveč hitela :wink: )

Lp

azi
Prispevkov: 74
Pridružen: 23.10.2005 14:07

Odgovor Napisal/-a azi »

Zelo lepo slisat take besede..

Sam kolebam med Racunalnistvom in Informatiko, ali Racunalnistvom in Matematiko. Vlece me bol na matematicno smer, pa sm zmeri v dvomih da ker sem na tehniski soli (v zadnjih letih so zmanjsali zahtevnost tehniskih programov..) + ker sem bol neumne narave, da bom na Rac + Math samo sramoto si delal.

hehe

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

kakor je napisano zgoraj, če te zanima, če maš voljo pa če veš da boš delou, potem boš izdelou :P

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Sam kolebam med Racunalnistvom in Informatiko, ali Racunalnistvom in Matematiko. Vlece me bol na matematicno smer, pa sm zmeri v dvomih da ker sem na tehniski soli (v zadnjih letih so zmanjsali zahtevnost tehniskih programov..) + ker sem bol neumne narave, da bom na Rac + Math samo sramoto si delal.
Niso zmanjšali obsega snovi samo pri tehniških programih, ampak povsod (da, tudi pri matematiki na splošnih gimnazijah), zato to, s kakšnega izhodišča začneš, ni nič važno. V vsakem primeru boš ponovno slišal kompletno matematiko, kompletno računalništvo, pa čeprav si lahko genij ali norec. Nihče ne bo na slabšem, kvečjemu na boljšem (če recimo že znaš nekaj računalništva).
Brez skrbi, tukaj smo vsi malce nori, in verjetno smo si vsi že kdaj naredili sramoto na kolokviju. Smo kar smo, narejeni smo samo zase.

Uporabniški avatar
nayah
Prispevkov: 3
Pridružen: 29.11.2006 17:41
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a nayah »

Veceraj sem vpraasala prof. ce bi lahko koncala mat pa je rekel da ja :) lahko azi tudi ti to nardis :)

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

azi napisal/-a:Sam kolebam med Racunalnistvom in Informatiko, ali Racunalnistvom in Matematiko. Vlece me bol na matematicno smer, pa sm zmeri v dvomih da ker sem na tehniski soli (v zadnjih letih so zmanjsali zahtevnost tehniskih programov..) + ker sem bol neumne narave, da bom na Rac + Math samo sramoto si delal.
hehe
Ah dej no... matematika na FRIju ni ravno tako zelo zahtevna, da bi jo lahko zdelali samo kaki genialni friki. Če hodiš na vaje in delaš vsaj malo sproti, potem ne bi smel imeti težav. Vsaj kolega, ki je imel na gimnaziji matematiko med 2 in 3 jih ni imel... :)

Uporabniški avatar
Marsovec
Prispevkov: 74
Pridružen: 7.6.2006 15:13

Odgovor Napisal/-a Marsovec »

Seveda pa lahko izbereš tudi npr. študij Matematika in računalništvo na Pedagoški fakulteti. Vsebinsko je študij v nižjih letnikih podoben kot na FMF, a je zahtevnost pri matematičnih predmetih nekoliko nižja. V višjih letnikih pa je v predmetniku precej pedagoških predmetov.

azi
Prispevkov: 74
Pridružen: 23.10.2005 14:07

Odgovor Napisal/-a azi »

Ste me prepricali...

V vsakem primeru imam namen dat 100% od sebe ker me razvijanje algoritmov zanima in se zavedam da brez matematike tukaj ni prihodnjosti (razen ce bi zelel bit web developer haha :) . Nism pa bil preprican v to da sem stvar sposoben koncat (tut zdej se nism 100 :) )

...ce pa ne izdelam, ste vi krivi :wink:

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Tako se govori! :)

Če boš imel probleme tekom študija imamo FRIjevci svoj forum, kjer lahko poiščeš pomoč. Še link: http://www.fri-info.net/
Na strani boš našel tudi precej raznega materiala... upam da ti pride prav.

Odgovori