Zrnatost v laserski svetlobi?

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Zrnatost v laserski svetlobi?

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Če z laserjem svetiš na neko podlago, opaziš, da je na mestu direktnega vpadanja laserskega snopa in par milimetrov okoli, na podlagi (ali v samem curku!?) videti neko zrnatost. Zdi se mi, da je ta zrnatost neodvisna od podlage, je pa bolj očitna na svetlih podlagah, npr. koža, svetla plastika, lakiran les, svetel linolej... Bolj je opazno, če svetiš pod kotom cca 45°, da laserski snop pada na večjo površino.

Slikanje pojava bi bilo zelo težavno zaradi premajhne ločljivosti fotoaparatov in preobčutljivosti na svetlobo... tako, da slikati ne morem in očitno tudi na netu tega ni.. vsaj jaz nisem našel.

Je že kdo opazil ta pojav? Za kaj pravzaprav gre?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Gre za interferenco zarka s samim seboj - tisti del svetlobe, ki se difuzno odbije je ze vedno fazno povezan, zaradi koncne velikosti vpada laserske svetlobe ti difuzni odboji s cele povrsine interferirajo med seboj. Najbolj ocitno, da gre za interferenco je, ko premikas glavo in vidis, da zrnatost tece vzdolz podlage. Pri idealnem difuznem odboju bi moral videti kolobarje, zaradi teksture povrsine pa dobis razdrobljen signal.

Zelo dobro se ta pojav vidi pri odboju razprsenega zarka od kovinskih povrsin ali pri veckratnih odbojih.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Najbolj ocitno, da gre za interferenco je, ko premikas glavo in vidis, da zrnatost tece vzdolz podlage.
Ja, vidim sedaj, lepo. Se igram z laserjem :)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Pazi na oči.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

In to tudi v primeru, če se igraš z navadnim pointerjem.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Pointerji so razdeljeni v varnostne razrede in cheap red pointerji (cena ~10 €) so class IIIa, tipično ~650 nm moči do 5 mW. Predvidevam, da več kot ena sekunda načrtnega stremljenja v žarek, bi povzročila trajne posledice.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ja moj bratranec ima doma nek laser, tisti za kazati po tabli...in jst sm velikokrat z njim posvetu v oči....in še vedno odlično vidim

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Hja, posveti si v oci s temle. Bos videl zvezde tudi ko zapres oci :P

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

LOL :D
rajši nebi :)

ampak drgač sm pa to velikokrat naredu....pa ne samo s tem laserjem...tudi od drugih prjatlou...

al mam srečo al pa laserji niso tko močni :P

Jacques
Prispevkov: 27
Pridružen: 24.12.2003 16:27
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jacques »

Pri poškodbah oči z laserji je poleg moči laserja pomembna tudi prečna koherenčna dolžina svetlobe, ki jo tak laser oddaja. Če je ta dolžina velika, potem lahko oko poškoduje tudi laser z razmeroma majhno močjo. Svetloba se v takem primeru sfokusira v zelo majhno točko na mrežnici, kar pa jo zaradi velike gostote svetlobne moči tudi poškoduje. Laser v pointerju ni preveč kvaliteten in zato se to niti ne zgodi ampak vseeno, če se le da, ne gladat tja noter :D

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Jacques napisal/-a:Pri poškodbah oči z laserji je poleg moči laserja pomembna tudi prečna koherenčna dolžina svetlobe, ki jo tak laser oddaja. Če je ta dolžina velika, potem lahko oko poškoduje tudi laser z razmeroma majhno močjo. Svetloba se v takem primeru sfokusira v zelo majhno točko na mrežnici, kar pa jo zaradi velike gostote svetlobne moči tudi poškoduje. Laser v pointerju ni preveč kvaliteten in zato se to niti ne zgodi ampak vseeno, če se le da, ne gladat tja noter :D
Verjetno "prečno koherenčno dolžino svetlobe" povezuješ z divergenco žarka. Kar si navedel, je popolnoma pravilno; o tem smo že razpravljali v neki drugi temi:

viewtopic.php?t=1422

Glede pointerjev pa se motiš; uvrščeni so namreč v varnostni razred Class 2 ali Class 3. Za Class 2 laserske izvore je značilno, da lahko povzročijo poškodbo očesa pri (namernem) direktnem strmenju v žarek. Pri nenamernem gledanju pa pred poškodbami varuje že refleksno zapiranje vek. Slednje pa ne velja za Class 3 laserje, pri katerih lahko že kratkotrajna ekspozicija žarku (cca. 0.25 s) pomeni poškodbo očesa.

http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_safety

http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_pointer

Skratka: Četudi ima nekdo opravka z na prvi pogled "nedolžnimi" pointerji moči do 1 mW in divergence nad 2 mrad, so ti lahko nevarni pri direktnem strmenju v žarek (kar recimo lahko nekdo počne pri eksperimentiranju v lastni režiji). Povsem varni so le izvori uvrščeni v Class 1.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Še zanimivost; ta vzorec zrnatost lahko opazimo zelo dobro tisti, ki imamo negativno dioptrijo. Večja ko je, tembolje se vidi! :lol:

Če tako brez očal na večji oddaljenosti gledaš v curek kamor laserski snop pada, vidiš v razmazanem odboju povečan in zato zelo očiten vzorec velikih svetlih in temnejših lis, ki se občutljivo premikajo (in ne spreminjajo oblike) ob premikanju glave ali laserja.

Macho9

Re: Zrnatost v laserski svetlobi?

Odgovor Napisal/-a Macho9 »

Macho9 napisal/-a:Lep Pozdrav sam sem naredil tudi tako norijo kot ti Rokerda samo da imam moj laser 50mW sicer pa sem še prej kot sem taki bik mački v oči posvetil in nato še sebi in sem si oko dobesedno poškodoval za 50%. Potem takem je mački moji tudi poškodovalo oko pa se ji samo kakšo 1/2 sekundi posvetil v oči ???? :( Mačka pa me ni zasovražla pa še raje me ima kot prej, Potem takem je z njo vse vredu ?? Sebi pa sem svetil kakšne 3 sekunde...Bral pa sem tudi da se oka obnovi.Bil sem na pregledu in so mi rekli da je oka v fazi celjenja . Lepo prosim za odgovore :LP
Vem da boste rekla da sem nor kaj sem naredil .No dokler nisem občutil na lastnih očeh mi je zdaj žal.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Zrnatost v laserski svetlobi?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Naj bo tvoj primer v opomin tistim, ki mislijo, da so laserji igračke.

Krmar
Prispevkov: 223
Pridružen: 11.12.2011 11:21

Re: Zrnatost v laserski svetlobi?

Odgovor Napisal/-a Krmar »

shrink
Ti na svojem avatarju zgledaš kot,da si že predstavnik nove nastajajoče rase na Zemlji homo-dei,v katero se že preobražamo tekoče.Sami možgan so te! Imaš verjetno možgansko prostornino od 1600-2000ml-višina ravno ni ustrezna 200cm, živel boš pa povprečno 120 let,če te prej kakšen avtobus na dveh nogah ne zgazi.Vse veš,vse zasmehuješ,a si pomilovanja vreden 'homo butalus' iz vrst naučenih papagajev!!!

Zaklenjeno