Prikaz 4D prostora

O matematiki, številih, množicah in računih...
Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

Tej kompaktni 6d prostori so potem v našem prostoru-času. Kompaktni pomeni, da so majhni(<planckova dolžina) ter vdrti sami vase, torej se ne širijo dalje, kot naš prostor.
Torej imamo 6d prostor, ki potuje po našem prostoru, tako sem jaz to razumel. Berem dalje... :D

Glede zvitosti pa nisem prepričan o čem misliš.

cycko
Prispevkov: 27
Pridružen: 28.3.2005 21:09
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a cycko »

A kdo ve, zakaj mi živimo v 4. dimenziji? Kako to vemo?

Kaj če je zavest 5. dimenzija; da mi živimo v 5. dimeziji? Mal čudn se sliši. To mi je samo padlo na glavo.

Zdej se mi boste pa vsi smejal :oops: .

Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

Hm, zanimivo! Če bi recimo umrli bi se za nas vse ustavilo in bi naša 5. dimenzija še vedno laufala, brez časa ne vem kako bi to blo, ampak vseeno bi blo zanimivo videt. Mi bi bili ujeti v 5. dimenziji potem, vse bi stalo totalen dolgčas bi nam bil ampak zavedali bi se. Ali pa bi sanjali, sanjaš v neskončnost, če lahko zavest sploh preživi brez enega medija(al kakorkoli se že reče(nisem najdu nobenga izraza trenutno)). Vendar nimam niti najmanjše predstavitve kako bi to bilo.
Samo to smo(sem) malo zabluzu s pogovora o prostoru. Ker to potem nebi bila več ne prostorska, ne časovna dimenzija ampak neki povsem drugega.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »

Takšna 4D kocka je zanimiva, ker nam lahko odpre predstavljanje 4D prostora. To pa je praktično uporabno, saj bi si lahko predstavljali 4D grafe. Verjetno pa in narisana tako, kot bi si nekdo predstavljal 4D, če bi bil postavljen vanje.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

4-kocka

Si je 4D kocko kdo sposoben predstavljati? Na strani so objavljene tudi zanimive animacije.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Vseskozi je govora o prostorski predstavi stirih dimenzij. V vizualizaciji podatkov (funkcij, ...) pa si velikokrat dejansko pomagamo tako, da naredimo filmcek (4. dimenzija cas), uporabimo 3d konture (druzina 3d ploskev), ali pa (v primeru kompleksnih funkcij) upodobimo kot 2D smerno polje.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

govora naj bi bilo še o 11. dimenziji

*=X
Prispevkov: 69
Pridružen: 15.9.2006 18:48

Odgovor Napisal/-a *=X »

V simulacijah se za prikaz dodatnih dimenzij uporabljajo barve (npr. termicni procesi), tako je mozno na 2D ekranu dokaj nazorno prikazati 5D "prostor". Seveda je kot dimenzija misljeno stevilo neodvisnih spremenljivk.

@maruša:
Tudi pri fraktalih je dimenzija definirana kot najmanjse stevilo spremenljivk potrebnih za opis tocke, zaradi samopodobnosti fraktalov pac to stevilo ni celo. Mozno jo je dolociti vsemu, vendar ponavadi ni enostavno oz. je odvisno od dovoljenega priblizka. Fraktalna dimenzija brownovega šuma je 1.5, za ostale pa nebi vedel.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »


Odgovori