Stargate- ali je možno???

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
SlovenianDevil
Prispevkov: 36
Pridružen: 26.7.2007 22:03

Stargate- ali je možno???

Odgovor Napisal/-a SlovenianDevil »

Mene zanima če je možnost za obstoj Stargate oz. zvezdnih vrat, ki bi se povezale ene z drugimi z črvino tak, da bi stopil v njo se dematerializiral, prepotoval razdaljo nekaj svetlobnih let in se materializiral na drugem mestu??? Sicer če je kdo gledal to potem ve o čem se gre ampak mene zanima če je tako potovanje sploh možno??? Ostali deli stargate me ne zanimajo ker sem nanizanko pogledal v celoti skozi (10 sezon, vsaka sezona po 22 epizod), da bi ugotovil ali je to možno pa do zaključka nisem prišel, razen da če zvezdna vrata oz. nekaj podobnega obstaja da je moral to zgraditi nekdo napreden, ampak ker to ni noben zaključek (to mislim da bi vsi pogruntali) zato me zanima je to možno ali ne???

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Jaz sm Stargate geek, pogledal vse sezone, večina po 2x ali celo 3x. Sedaj pa računaj koliko ur sem pregledam SG-1. Prištej še SG-A, po 3x :)

Ja, sicer se ne spoznam zelo dobro na tole vrsto fizike, a vem, da naj bi črvje luknje obstajale. Torej naj bi jih bilo možno tudi umetno narediti. Če se prav spomnim, pa še danes ne vedo, ali je prehod iz enega konca do drugega sploh možen. Torej, ali je prehod dovolj velik, da bi mi 'vstopili' vanj.

Še kot zanimivost. Teleportacija je možna in jo že izvajamo. Sicer ne na velikosti človeka, ampak s elektroni.

ps: prosim naj me kdo popravi, če sem se kje zmotil

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:Ja, sicer se ne spoznam zelo dobro na tole vrsto fizike, a vem, da naj bi črvje luknje obstajale.
Zgolj teoretično, saj fizika črvje luknje zaenkrat obravnava kot hipotetične konstrukte, ker zanje še ni eksperimentalne potrditve.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wormhole

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Ja, podobno naj bi bilo z črnimi luknjami, a ne?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:Ja, podobno naj bi bilo z črnimi luknjami, a ne?
Ni tako, saj za črne luknje obstajajo posredni dokazi, za črvje luknje pa še to ne.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

A za črvje luknje pa ni posrednih dokazov? Zanimivo....

Kaj pa teleportacija? Čisto ZF, ampak vseno. Bi lahko bilo nekoč možno? Prebral sem, da naj ne bi bilo, ampak sem že pozabil zakaj. Če kdo mogoče ve....

Uporabniški avatar
SlovenianDevil
Prispevkov: 36
Pridružen: 26.7.2007 22:03

Odgovor Napisal/-a SlovenianDevil »

Em Rokerda mislim da sva bolj na istem edino še nisem zadnjih 2 sezon SGA še nisem pogledal (jih zdaj gledam), drugače pa......Zakaj teleportacija ne bi bila možna?? Project Philadelphia prvo so probali cloak pa jim uspe pa so nevidni pa generator povečajo pa se znajdejo kakih 4000km vstran tak da glede tega mislim da ni newem kaj da ne bi šlo. Sicer ta teleportacija ni bila niti približno taka kot jo vidiš pri Asgard ali pa v Atlantisu ker je večino ljudi na ladji imelo hude mentalne motnje nekaj, ljudi je celo izginilo iz ladje, ampak so projekt vseeno nadaljevali sicer pod novim imenom (newem kaj se je tam dogajalo ampak 100% nič dobrega).

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Glede teleportacije. V zelo zanimiv knjigi The Physics of Star Trek avtor Lawrence M. Krauss pravi o transporterjih, ki jih uporabljajo vseskozi v Zvezdnih stezah (ideja Gena Rodenberryja, da bi odpravil onegavljenje s prevažanjem s čolniči) tole:
... probably no single piece of science fiction technology aboard the Enterprise is so utterly implausible. More problems of practicality and principle would have to be overcome to create such a device than you might imagine. The challenges involve the whole spectrum of physics and mathematics, including information theory, quantum mechanics, Einstein's relation between mass and energy, elementary particle physics, and more ...
Avtor v nadaljevanju obravnava podrobneje vse te probleme, ki bi jih morali razrešiti, preden bi transporter postal resničnost. Med drugimi: je vse, kar sestavlja bitje, torej tisto, kar bi radi transportirali, sestavljeno iz znanih delcev? Informacije o začetnem stanju snovi je treba nekam shraniti - bitov je ogromno (najhitrejši superračunalnik 24. stoletja bi prej obupal), torej, kam z njimi in kako jih obdelati (uporaba statistične fizike bi osebku pomenila smrt, žal) ... Priporočam knjigico v branje (še pred kratkim so jo prodajali v knjigarni Konzorcij v centru Ljubljane).

Osebno se mi zdi najbolj bistroumna poteza ustvarjalcev serije Zvezdne steze (bistroumna, saj kaže na to, da so pozornost namenili tudi tem problemom), in sicer da so med sestavne dele transportirne naprave dodali tudi t.i. Heisenberg Compensator (kompenzator Heisenbergovega načela nedoločenost, kompenzator Heisenberga na kratko). Namreč po centralnem kvantnem načelu delcu ni moč določiti lege in gibalne količine hkrati s popolno gotovostjo. No, ta čudežna naprava "kompenzira ta aksiom" in s tem odpravlja precejšnjo prepreko pri sestavljanju atomov v celoto.

Uporabniški avatar
SlovenianDevil
Prispevkov: 36
Pridružen: 26.7.2007 22:03

Odgovor Napisal/-a SlovenianDevil »

Ja ok vse lepo in prav ampak mene ne zanima teleportiranje. Ampak potovanje skozi vesolje z pomočjo naprave podobne Zvezdnim vratom.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Teoretično je možno. Tehnološko pa zvezdna vrata niso uresničljiva (trenutno). V bistvu obstoj črvje luknje teoretično ni sporen; stroj, ki bi odpiral take reči, je problem. Ne predstavljam si naprave, ki bi bila tako majhna kot ta vrata in bi lahko krivila čas-prostor ter v končni fazi ustvarila prehodno vez med oddaljenima krajema v galaksiji.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Jaz pa mislim, da naprava sama ni problem, samo dovolj razvit moraš biti. Problem pa je, če fizika sploh dopušča črvje luknje. Saj kot je rekel shrink, dokazano ni še nič.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Jaz pa mislim, da naprava sama ni problem, samo dovolj razvit moraš biti. Problem pa je, če fizika sploh dopušča črvje luknje. Saj kot je rekel shrink, dokazano ni še nič.
Teoretično črvje luknje obstajajo. Z opazovanji pa še nobene niso potrdili oziroma še nobene niso "naredili". Jaz sem razumel vprašanje v smislu ali so danes možna potovanja skozi črne luknje. Odgovor je ne, ker si ne moremo omisliti take naprave, kot so zvezdna vrata, oziroma sploh ne vemo, s kakšnim postopkom bi vzpostavljali take prehode. Glede prihodnosti pa itak lahko rečemo, da kaj bo, saj teorija daje skromne možnosti za to reč.

Uporabniški avatar
SlovenianDevil
Prispevkov: 36
Pridružen: 26.7.2007 22:03

Odgovor Napisal/-a SlovenianDevil »

Am....moje vprašanje ni bilo za danes oz. za današnji čas in ne če se, da to narediti (kolko jaz vem ljudje še nekaj časa nebomo delali česa podobnega) ampak če je možno, da taka stvar obstaja??

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Težko je odgovorit na ali to obstaja, ali je to možno. Odgovori na ta vprašanja so vezana na naše trenutno vedenje o naravi. Ampak kot pravim, teorija napoveduje obstoj črnih lukenj. Črne luknje so možne, če je to vprašanje. Ampak samo po sebi, to nič ne pomeni. Četudi je neka stvar možna (v strogem matematičnem pomenu, obstaja določena struktura, ki ji pravimo črna luknja), še ne pomeni, da je izvedljiva. In kot sem prej rekel, nimamo teoretičnega ozadja za tehnološko izgradnjo takih vrat - vrag naj pocitra možnost za obstoj črnih lukenj, če do njih ne moreš!

Uporabniški avatar
Xantos
Prispevkov: 51
Pridružen: 21.3.2006 20:04
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xantos »

Ali je možno? Seveda je.
Kdaj bomo to dosegli? Nihče ne ve, če sploh bomo. Če bomo, bo zagotovo neka planetarna varianta Hong Kong - New York ipd.

Črvine obstajajo zaenkrat samo v teoriji, vendar verjamem, da obstajajo tudi zares, ker drugače ne obstaja noben praktičen način potovanja po vesolju kar pa bi bilo zelo neumno od tistega, ki je vesolje sploh naredil. Zakaj bi neko civilizacijo prilepil na eno neskončno majhno točko in jo odrezal od ostalega vesolja?

Odgovori