Bog ne kocka!

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Pravzaprav ne. Lažje si je misliti da je nekdo use ustvaril in s tem zapolnimo vrzeli neznanja.
Pa še tale problem, ki je očitno globoko zakoreninjen, zato tudi prihaja do nerazumevanja.

Kaj je zate znanje? Koliko ga kdo ima? Kako ga izmeriš? In kaj je neznanje? Kdo ima neznanje, ker nima znanja o tem ali onem?

Ne posplošuj znanja, kajti znanje je urejeno po strukturi piramide.

Nekdo zna reševati težke matematične probleme, drugi razume kvantno fiziko, tretji je dober kemik, četrti je jezikoslovec, peti je kirurg itd.

Jezikoslovec verjetno ni zelo dober matematik, matematik pa verjetno ni zelo dober jezikoslovec in fizik ali kemik verjetno ne znata operirati srca, torej ??

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

In kako naj bi potem po tvoje označevali nevednost? Kaj je zate vednost? In kaj nevednost? Zakaj obstajajo te besede? In kaj je neznanje?
Znanje je v SSKJ definiran kot: celota podatkov, ki si jih kdo vtisne v zavest z
učenjem, študijem.
Ali je potrebno znati operirati srce vsakemu? Na svetu so ljudje, ki imajo talente so v tistem dobri in to delajo.
Vrzel neznanja je pa Kako je nastalo vesolje? In to naj bi zapolnil bog. Ampak ne. To samo še oteži.


ZAKAJ? bi se moral razviti bog, da bi ustvaril vse, če bi se lahko razvilo vesolje, ki bi vse že bilo?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Ma dajte no. Tu nekateri govorite, da bog obstaja, a že sam forum je nasprotnik vsega, kar bog predstavlja. :)

black angel
Prispevkov: 16
Pridružen: 14.8.2007 22:13
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a black angel »

točno tako. ... zakaj se je potem vse od začetka tako počasi razvijalo če bi za vsem tem stal nekdo ki bi vse "nadziral in urejal" in bi lahko to pospešil...
verjamem v tisto čemur se lahko dokaže obstoj , nasprotno ta stvar zame ne obstaja...nimam nič proti vsem ostalim ki nimajo istega mnenja le zdi se mi da je težko povezovati npr. astronomijo in boga :?

kakor za koga :wink:

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Ničesar nimam proti človeku, ki veruje, samo mene naj pusti pri miru in mi naj ne vsiljuje svojega načina.

Posebej pa tu (pomoje) ni primeren prostor za razpravo o bogu. To je kakor, da bi jaz prišel k nedeljski maši in začel govoriti, da bog ne obstaja. Pa ne mislim ničesar slabega o tem. Prosim, ne me narobe razumeti.

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

...
Zadnjič spremenil me_, dne 29.8.2009 6:19, skupaj popravljeno 1 krat.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

...in zopet se kadi prazna slama dalje.... :)

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Vedeza bi vprasal, kako si zamislja,predstavlja dušo
Če si jo sploh predstavla. Ker najbrš si je ni možno predstavlat. Tako kot boga ne. In to iz enga in istiga razloga, ki ga pa najbrš poznate...

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Kaj si je sploh tu za predstavljati, saj jih vendar vidiš vsak dan. Le ozri se okoli sebe in videl boš.

V končni fazi pa je vse skupaj ena sama celota, ki je hkrati razdeljena in združena. Saj se da lepo razumeti, zakaj se ne potrudite?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Aha, torej so telese duše?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

ap-čiha napisal/-a:...in zopet se kadi prazna slama dalje.... :)
...ampak spet zgolj iz tvoje perspektive...
Vedež napisal/-a:Kaj si je sploh tu za predstavljati, saj jih vendar vidiš vsak dan. Le ozri se okoli sebe in videl boš.

V končni fazi pa je vse skupaj ena sama celota, ki je hkrati razdeljena in združena. Saj se da lepo razumeti, zakaj se ne potrudite?
Kaj naj razumem? Če gledam telo z NMR-jem ali CT-jem ne vidim duše... Aja, pozabljam na Kirlianovo fotografijo, ampak tisti posnetki niso nič bolj kredibilni kot bajalica...

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Aha, torej so telesa duše?
Če gledam telo z NMR-jem ali CT-jem ne vidim duše... Aja, pozabljam na Kirlianovo fotografijo, ampak tisti posnetki niso nič bolj kredibilni kot bajalica...
Hmm, na vsak način mislite, da boste ugledali in ne spregledali. Prav je, da je motiv znanosti v tem, da nekaj razišče, dokaže in da kasneje tehnika omogoči praktično uporabo. Toda to velja le za snovni svet.

Kateri znanstvenik bo povedal kaj je življenje? Morda skupek naključno (po evoluciji) razvitih molekul, celic in morda nekaterih funkcij med njimi ??

Kot pravim: poglejte okoli sebe, poglejte od trenutka, ko se skoti (zvali) žival ali rodi človek. Dobro poglejte in povejte kaj je življenje.

Čakam na odgovor ....

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Kaj pa je narobe z znanstveno definicijo življenja? (rast, presnavljanje in razmnoževanje)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:
Aha, torej so telesa duše?
Če gledam telo z NMR-jem ali CT-jem ne vidim duše... Aja, pozabljam na Kirlianovo fotografijo, ampak tisti posnetki niso nič bolj kredibilni kot bajalica...
Hmm, na vsak način mislite, da boste ugledali in ne spregledali. Prav je, da je motiv znanosti v tem, da nekaj razišče, dokaže in da kasneje tehnika omogoči praktično uporabo. Toda to velja le za snovni svet.

Kateri znanstvenik bo povedal kaj je življenje? Morda skupek naključno (po evoluciji) razvitih molekul, celic in morda nekaterih funkcij med njimi ??

Kot pravim: poglejte okoli sebe, poglejte od trenutka, ko se skoti (zvali) žival ali rodi človek. Dobro poglejte in povejte kaj je življenje.

Čakam na odgovor ....
Na to sem ti že odgovoril: Znanstveniki (vsaj fiziki) se s takimi religioznimi in eksistencilanimi vprašanji ne ukvarjajo.

Tisto o "skupkih celic in morda nekaterih funkcij med njimi" pa znanstveniki v praksi že s pridom uporabljajo: npr. umetne nevronske mreže (delujejo na enakem principu kot možgani) in genetske algoritme (delujejo na principu evolucije). Ne pri enem in drugem pa za delovanje ni potrebna duša, ali kaj podobnega.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Seveda uporabljajo princip živalskega ali človekovega delovanja telesa (nevronske mreže, genetski algoritmi, itd.) na delovanje raznih sistemov.

Toda lepo prosim, menda ne enačite sistemov (od ekonomskih, tehničnih, AI in podobno) z življenjem živega bitja ? To pa nisem pričakoval.

Sicer je pa od mehke logike do replike človeka še zelo dolga pot.

Odgovori