radijsko prisluškovanje signalom iz vesolja

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
aleš

radijsko prisluškovanje signalom iz vesolja

Odgovor Napisal/-a aleš »

Že dlje časa me muči eno vprašanje - priznam, da sem, kar se astronomije in fizike tiče velik laik, pa vendar ... V zvezi s tistimi velikimi radijskimi antenami, s katerimi menda američani prisluškujejo vesolju, da bi ujeli kakšne urejene signale, ki bi jim dokazali obstoj zunajzemeljskih civilizacij ... ali ne bi bilo moč glede na izjemne razsežnosti vesolja pričakovati, da je v vesolju vsaj na stotine, če ne na tisoče Zemji podobnih planetov - z različnimi TV in radijskimi programi - in da bi zato vesolje moralo biti dobesedno zasičeno z nekimi kultiviranimi radijskimi valovi - ne pa da prej omenjeni prisluškovalci v vseh teh letih niso ujeli ničesar... ?

madein

Odgovor Napisal/-a madein »

Problem je v omejenosti širjenja teh signalov in razsežnosti vesolja... elektromagneto valovanje se namreč širi s svetlobno hitrostjo in že za potovanje s soncu najbližje zvezde (Proxime) potrebuje cc 4.3 leta... signal bi torej z zelo oddaljene galaksije potreboval do nas veliko več časa kot ga imamo sedaj na voljo...

floko
Prispevkov: 21
Pridružen: 13.12.2002 21:41
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a floko »

Mi lahko kdo pojasni, kako lahko izmerijo(izracunajo) razdaljo do zvezde, ki je oddaljena vec milijonov svetlobnih let?

LP

dejan
Prispevkov: 12
Pridružen: 14.3.2003 11:24
Kraj: Kranj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a dejan »

madein ima prav. Poleg izjemne oddaljenosti moramo upoštevati tudi to, da se vesolje še vedno širi, kar nadalje podaljša pot, ki ga morajo valovi prepotovati.

Poleg tega vemo, da je vesolje staro okrog 15 miljard let, procesi ki omogočajo nastanek najprej galaksij in nato planetov, pa ohladitev le teh na temperaturo, ki je primerna za nastanek življenja in tvorjenje preprostih molekul pa zahtevajo svoj čas. Torej lahko sklepamo, da se je življenje na drugih planetih razvilo bolj ali manj ob istem času kot pri nas.

Tako lahko upravičeno pričakujemo, da s prebivalci zelo oddaljenih delov vesolja nikoli ne bomo prišli v stik, saj tudi svetloba še ni uspela prepotovati celotnega vesolja. Oddaljeni deli vesolja so med seboj ločeni že od nastanka.

Seveda pa je vprašanje ali obstaja kako intelegentno življenje blizu nas, naprimer v naši galaksiji ali kateri od bližnjih, kjer pa bi lahko živela napredna ciilizacija, ki je pred nekaj miljoni let poslala radijski signal, ki bi ga mi lahko prestregli. In pa seveda ali ta civilizacija še vedno obstaja.

Sam si kar težko predstavljam, da bomo ljudje čez miljon let še vedno obstajali, ker mislim, da če ne bomo uspeli odkriti novih planetov, ki bi jih lahko naselili, bomo zemljo uničili že zelo kmalu in s tem tudi nas.

Mogoče še malo filozofskega razmišljanja: Kaj pa bi bilo če bi stopili v stik s tako napredno civilizacijo? Mislim, da za nas to vsekakor ne bi bilo dobro. Verjetno taka civilizacija ne čutila kake pretirane simpatije do nas, tako kot mi ne do recimo kokoši, krav ... . Če pogledamo zgodovino človeka vidimo, da kadarkoli sta prišli v stik dve civilizaciji je bila manj napredna vedno izbrisana ( odkrivanje amerike, avstralije ...), pa sta bili obe iste vrste - ljudje. Če bi prišli v stik z kako napredno civilizacijo z drugega planeta, bi tudi težko komunicirali, pa ne zaradi jezika, ampak ker bi bili oni preprosto veliko bolj intelegentni od nas. Tako nekako kot bi mi poskusili komunicirati z opico. Vendar pa to že ne spada več na področje fizike.

Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Odgovor Napisal/-a zupan »

floko napisal/-a:Mi lahko kdo pojasni, kako lahko izmerijo(izracunajo) razdaljo do zvezde, ki je oddaljena vec milijonov svetlobnih let?

LP
Preberi si zapise na Kvarkadabri na to temo:
http://www.kvarkadabra.net/?/vesolje/teksti/kefeide.htm
http://www.kvarkadabra.net/?/vesolje/te ... azdalj.htm
http://www.kvarkadabra.net/?/vprasanja/ ... zvezde.htm

Uporabniški avatar
ramses
Prispevkov: 12
Pridružen: 10.8.2005 12:26
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ramses »

Hmmm.....Verjetnost za ujet radio signal v vesolju je zelo majhna. Poglej, če logično razmisliš bi mogel bit planet s podobno stopnjo razvoja kot je naša, da bi lahko prišli na skupno točko...stopnja v časovnem razmaku 50let. Tehnološki razvoj se prehitro spreminja, da bi bile civilizacije na isti stopnji. Drugo , vsak planet ima različne pogoje življenja zato tudi recimo drugačno obliko. Tudi pod najbolj extremnimi pogoji znajo bitja preživet. Recimo, da opazujemo 2 civilizaciji na različnih planetih! Po mojem bi vsaka posebaj šla v svojo smer evolucije...tako, da bi dobili po 6mio letih različna bitja. Na vsakem planetu bi se civilizacija razvila na podlagi potreb in dogodkov.

Kot drugo pa poglej si signal od SETI, pa niso mogli verjet, da prihaja iz drugega planeta, zato ga niso razglasili na velik zvon...!
Binarni sistem komuniciranja.
http://www.cropcircleresearch.com/articles/arecibo.html
Preberi si!
Zadnjič spremenil ramses, dne 24.11.2005 1:15, skupaj popravljeno 1 krat.

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

vesolje je tako veliko, da bi ujeli radijske in TV signale vesolcev neverjetno majhna. kdo pa pravi da sploh kateri nezemljan zna to početi.

Ja če bi hotekli ujeti signal vesolcev bi moral biti usmerjen ravno k nam, da bi ka mogoče alhko razumeli

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: radijsko prisluškovanje signalom iz vesolja

Odgovor Napisal/-a Rozman »

aleš napisal/-a:Že dlje časa me muči eno vprašanje - - z različnimi TV in radijskimi programi - in da bi zato vesolje moralo biti dobesedno zasičeno z nekimi kultiviranimi radijskimi valovi - ne pa da prej omenjeni prisluškovalci v vseh teh letih niso ujeli ničesar... ?
Najbrž bo potreben drugačen način prisluškovanja, mogoče tako kot pišem na zadnjih straneh http://www.anti-energija.com/elektromagnetizem.pdf

seba
Prispevkov: 40
Pridružen: 27.1.2006 2:46
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a seba »

Pa tudi "povratni" signal treba upoštevat. npr. mi oddajamo naše signale že cca 60 let v vesolje, torej zdaj so dosegli 60 svetlobnih let razdalje. Zdej npr. če 60 svetlobnih let oddaljena civilizacija jih je zaznala in nam je "odgovorila" rabi signal zopet 60 s.let da pride do nas.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

seba napisal/-a:... mi oddajamo naše signale že cca 60 let v vesolje, torej zdaj so dosegli 60 svetlobnih let razdalje.

Ja zanimivo - v astronomskih razseznostih se pred 60 leti oddan radijski signal nahaja še vedno v nasi neposredni blizini - znotraj naše galaksije, galaksije pa iz medgalakticnega prostora izgledajo kot svetle točke v vesolju. LP FR

Odgovori