Ali imamo ljudje dušo?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Zaklenjeno

ALI IMAMO LJUDJE DUŠO?

DA
25
58%
NE
18
42%
 
Skupaj glasov: 43

briair
Prispevkov: 28
Pridružen: 8.11.2006 23:34

Odgovor Napisal/-a briair »

Evolucije je posledica boja za obstanek. Bolj prilagojeni preživi.

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Odgovor Napisal/-a mirko »

briair napisal/-a:Evolucije je posledica boja za obstanek. Bolj prilagojeni preživi.
Evolucija kot proces spreminjanja živih bitij zaradi naključnih sprememb v genetskem zapisu (mutacij) ni posledica boja za obstanek. Do evolucije ni prišlo zaradi borbe za obstanek. Prej je boj za obstanek posledica evolucije, saj se brez evolucije najbrž ne bi imel kdo s kom boriti.
To, da "bolj prilagojeni preživi", pa bi bilo lahko res tudi s kakšnim drugim mehanizmom prilagoditve. Pri dinozavrih, recimo, baje ta ni bil zadosti hiter (padec meteorita, nenadna sprememba podnebja,...) Če sem nekje prav prebral, se mi je zdelo zanimivo tudi to, kako pri nekaterih mikroorganizmih v izjemno slabih življenjskih pogojih opažajo izrazito povečanje števila mutacij.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

meglich napisal/-a:
GJ napisal/-a:
meglich napisal/-a:Eno vprašanje za GJ-ja. Rekel si da ima dušo samo človek.
...Dušo imajo vsa živa bitja..
Med živimi in neživimi jih loči to, da imajo živa 'software', ki jim omogoča obstoj tako posamezniku kot tudi vrsti. In ta 'software' je duša!...
To si napisal na 5i strani.

Pred tem pa sta imela s shrink-om besedni dvoboj in si na 2gi strani napisal:
Bom še enkrat eksplicitno ponovil moje trditve za katere trdim da so dejstva:
1)Človek je zgrajen iz materije, materija pa je oblika energije.
2)Človek se lahko zaveda samega sebe kot tudi obstoja energije.
3)Človek ima svojo notranjo osebnost, ego kot tudi razum.
4)Razum, človekova osebnost in ego so abstraktni. Temu abstraktenemu mehanizmu/strukturi, ki jo človek vsebuje jaz pravim duša.
in
Za tiste, ki zmorejo takšno razglabljanje še vedno trdim, da je duša vdihnjena ob spočetju, njen izvor pa je potrebno iskati v zasnovi oziroma zapisu DNA.
No, takrat sva govorila o človeku. Naslov teme je 'Ali imajo ljudje dušo?'.
Človek je pač na vrhu lestvice živih bitij.
Vsa živa bitja imajo neko določeno stopnjo inteligence takšne ali drugačne. To se kaže v recimo v njihovi prilagodljivosti, ki je skrita v DNA.
meglich napisal/-a: Hm. Nisem vedel da so drevesa spočeta. Ali je to samo obramba pred nezmožnjostjo argumentiranja? :roll:
Njihova zasnova je spočeta v tenutku oploditve in v tej zasnovi se začne duša oblikovati.

Lep dan želim..

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Kje pa je bila duša še preden se je razvilo življenje na Zemlji? J
e bila na drugih planetih?
Oziroma če je določeno število duš kako je potem z večanjem števila prebivalcev?
Pa tudi če bi že duša obstajala v obliki neke energije bi se potem moral bolj strinjati z Vedeževo trditvijo o lavorju. Ker energija je neuničljiva in ne more nastati ob spočetju, oplohitvi kakor koli že.
Razen če ma tukaj kdo prste vmes. :twisted:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

meglich napisal/-a:Kje pa je bila duša še preden se je razvilo življenje na Zemlji? J
e bila na drugih planetih?
Oziroma če je določeno število duš kako je potem z večanjem števila prebivalcev?
Pa tudi če bi že duša obstajala v obliki neke energije bi se potem moral bolj strinjati z Vedeževo trditvijo o lavorju. Ker energija je neuničljiva in ne more nastati ob spočetju, oplohitvi kakor koli že.
Razen če ma tukaj kdo prste vmes. :twisted:
Ahh..
Duša je abstraktna tako kot 'software'.

Lahko noč..

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Ta pogovor je, kot da bi se pogovarjali, ali bog je ali ga ni.
Duša kot to, kar govori Vedež (pomoje) ne obstaja. Če pa vi mislite, da je duša samozavedanje, pa tudi življenje samo, potem pa ne morem ugovarjati.

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

GJ napisal/-a:Duša je abstraktna tako kot 'software'.
'software' je zaporedje nukleotidov v DNA. Zato ni abstrakten.

briair
Prispevkov: 28
Pridružen: 8.11.2006 23:34

Odgovor Napisal/-a briair »

@mirko
podpišem tvojo zadnji post
Evolucija ni nič višjega!!! Vprašanje, od kod je prišala evolucija, je zame neumno in definitivno evolucija nikamor ne gre oz. nima nekega cilja.

@rokerda
podpišem tvoj zadnji post

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Odgovor Napisal/-a mirko »

briair napisal/-a:@mirko
podpišem tvojo zadnji post
Evolucija ni nič višjega!!! Vprašanje, od kod je prišala evolucija, je zame neumno in definitivno evolucija nikamor ne gre oz. nima nekega cilja.
Zame je kakšno naključje lahko nekaj višjega....

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Tisti ki verjamete v dušo bi morali spremeniti smer razmišljanja.Duša če že obstaja je lahko samo energijsko, ker predmet ali snov kot vemo ni.Torej je potrebno najprej difinirati vrsto energije.
Človek kot vemo obstaja že precej dolgo, potrjene informacije o človeku pa so komaj kakšen procent glede na celotno dobo človeštva.V razmišljanje o duši je potrebno vkljućiti prav to, zakaj ni ostalih informacij.Zakaj se je izbrisala energija informacij ki so nekoč verjetno bila. Ni pa nujno da se je ta energija popolnoma izbrisala!.V razmišljanju ne smemo pozabiti v kakšnem okolju živimo, s kakšnimi
energijami imamo opravka v vsakdanjiku.
Nekateri te energije kar s pridom izkoriščajo dokaj uspešno in nas bašejo z vsem možnem in nemožnem,zato mi je všeč razmišljanje Zdravepameti ko je takim napovedal vojno.Če hočemo razmišljati po svoji vesti, brez vplivov,moramo res napovedati vojno. Le tako bomo lahko prišli do spoznanja energij, ki po vaše
tvorijo dušo.Zavedati se je potrebno da človek ne pozna teh energij in s tem pušča možnost vplivanja na lastni razvoj.
Lp.

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Odgovor Napisal/-a mirko »

celica napisal/-a:Tisti ki verjamete v dušo bi morali spremeniti smer razmišljanja.Duša če že obstaja je lahko samo energijsko, ker predmet ali snov kot vemo ni.Torej je potrebno najprej difinirati vrsto energije.
Če o duši govorimo kot o nadnaravnem, potem to ni nujno res.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Duša ni čisto nič nadnaravnega. Nadnaravno takorekoč ne obstaja.

Ta termin izhaja iz miselno besedne zveze, da tisto kar ne moremo materialno dokazati, je nadnaravno. PA NI RES. Je le tisto kar (še) ne vemo.

Za srednji vek, je bilo nadnaravno že to, da Zemlja kroži okoli Sonca in da je okrogla.

SparkSeeker
Prispevkov: 9
Pridružen: 9.8.2007 13:35

Odgovor Napisal/-a SparkSeeker »

Živjo!

Nisem prebral vseh prejsnjih strani, tko da ce bom kaj ustrelil mimo...my bad. Glede te teme, sem ze malo razlisljal, pa me zanima sledece. Ob predpostavljanju, da duša ne obstaja oz. da je to samo posledica DNK...a bi lahko trdil(ob izpolnitvi se drugih kriterijev...obvladovanje mozganov itd.), da bi se dalo cloveka obuditi od mrtvih.

Da poskusam malo obrazlozit. Glede na to da znamo cloveka 'drzat' pri zivljenju z stroji, edino kar ne znamo je obvladovanje mozganov. Se pravi, da, ce bi ozivili mozgane(mozgani delujejo na osnovi elektricnih impulzov), pa bil clovek ziv. Zdaj pa sem v dilemi(bil sem vzgojen v katoliskem duhu) kako je z duso. Ce je ni pol naj bi teoreticno clovek lahko zivel, ce pa dusa je potem clovek ne bi bil ziv, ceprav mozgani delajo. Kako pa se vam zdi ta ideja??

Upam da sem zadovoljivo razlozil.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Hja, sicer se ne spoznam dobro na vse to, ampak zdi se mi, da ko si klinično mrtev, te ne morejo več obuduti. Povezame med možganskimi sinapsami so mrtve in se jih ne da ponovno vzpostaviti. Mogoče se jih bo nekoč dalo....kaj pa vem.

Upam, da sem prav povedal

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Nisi. Klinično mrtve so že obudili. To pomeni, da niso toliko mrtvi, da jih ne bi mogli.

Zaklenjeno