zanima me nasploh nekaj o nižajih in višajih v glasbi. Ton F# in Gb sta popolnoma enaka tona z isto frekvenco, vendar drugače poimenovana zaradi notalitete v katero sta postavljena. Zakaj torej pri godalih, npr. pri violini, slišimo F# drugače kot pa Gb, čeprav gre za isti ton. Namreč, teorija glasbe pravi, da zaigrani ton F# in zaigrani ton Gb na violini na istem mestu zveni drugače, en temneje (nižje), drugi svetleje (višje), čeprav gre za enako točko dotika prsta na struno.
Kako je to mogoče? Po vsej teoriji fizike, sta frekvenca in valovna dolžina tona F# in Gb popolnoma enaka, saj sta zaigrana na istem polju, valovna dolžina strune se ne spremeni.
Slišal pa sem namreč, da je bistvu stvari samo v tem, da merjena frekvenca obeh tonov F# in Gb ostane enaka, vendar zaradi različnih harmonskih podlag, naše uho oz. telo, ton sliši vseeno drugače, temneje, svetleje, veselo, žalostno itd, in se zdi, kot da je frekvenca različna.
Če slučajno kdo ve o tej zadevi še kaj več, naj me prosim razsvetli, ker si že lep čas belim glavo in tudi ves splet sem preiskal in še ne pridem na zeleno vejo

Hvala ter lp,
Denis.