ubezna hitrost

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Uporabniški avatar
Aleksej
Prispevkov: 39
Pridružen: 9.3.2007 19:53
Kontakt:

ubezna hitrost

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

Zanima me kaj je pravzaprav ubezna hitrost

do sedaj sem bil preprican, da je to hitrost, s katero moramo izstreliti neko stvar, da lahko zapusti zemljino gravitacijsko polje, potem pa sem na wikipedii nasel to:

"Zaradi ozračja je skoraj nemogoče, da bi lahko imelo telo blizu površine Zemlje hitrost 11,2 km/s, saj so te hitrosti daleč v nadzvočnem območju za večino praktičnih pogonskih sistemov. Vesoljsko plovilo se najprej vtiri v nizki tir in nato pospešuje do ubežne hitrosti na tej višini, ki znaša malo manj, približno 10,9 km/s. Zahtevana dodatna hitrost je manjša, saj je plovilo že pospešilo približno do hitrosti 8 km/s."

Zakaj mora plovilo postepiti nad ubezno hitrost na tisti visini, a ne bi bilo dovolj, ce bi se le gibal z neko manjso hitrostjo tocno navpicno?

Pa se to: Ce ubezna hitrost res pomeni hitrost, da neka stvar doseze neskoncnos iz povrsja masivnega telesa, ani pol ta hitrost za NESKONCNOST - hitrost NESKONCNA? - zakaj je meja 11,2?

LP

Uporabniški avatar
Aleksej
Prispevkov: 39
Pridružen: 9.3.2007 19:53
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

Ali bi bilo mogoce priti v vesolje, ce bi imel zelo dolg drog zapicen v zemljo in bi splezal po drogu v vesolje, ali bi pa mogel 'plezati z ubezno hitrostjo'?

Kensei
Prispevkov: 45
Pridružen: 27.9.2005 20:25

Odgovor Napisal/-a Kensei »

Po moje ne bi bilo potrebno plezati z ubežno hitrostjo saj je sam drog antigravitacijski stroj, ki preprečuje da bi nas zemlja potegnila v svoje središče.

Lp.Mico

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ubezna hitrost je hitrost, pri kateri telo doseze neskoncnost brez dodatnega pogona med potovanjem. Ta hitrost je taksna, da je kineticna energija telesa na zacetku enaka njegovi gravitacijski potencialni energiji. Ta seveda ni neskoncna, zato je tudi ubezna hitrost koncna (kar izracunaj si, je cisto enostavno). S plezanjem po drogu, ali z raketami in drugimi plovili pa seveda ni potrebno doseci ubezne hitrosti. Vzpenjas se lahko poljubno pocasi, le skozi moras ustvarjati pogonsko silo, da ne pades nazaj na zemljo.

Uporabniški avatar
Aleksej
Prispevkov: 39
Pridružen: 9.3.2007 19:53
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

ok to razumem

zakaj pa potem plovilo zapusti orbito tako kot je zgoraj opisano? Je potrebna manjsa energija kot pa za vertikalni vzpon? Ali ni vecja, ker mora poleg razlike potencialne, ki je menda enaka v obeh primerih, premagati vecjo silo upora, kot ce se ne vzpenja vertikalno z manjso hitrostjo?

Uporabniški avatar
Aleksej
Prispevkov: 39
Pridružen: 9.3.2007 19:53
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

zgornji post sem malo prevec zakompliciral

zanima me samo zakaj opravljajo vesoljske polete na tak nacin?

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Pri tleh je ozračje enostavno pregosto za tako velike hitrosti, motorji zaradi zračnega upora tega ne zmorejo. Pa tudi če bi lahko že na tleh pospeševali tako hitro, bi porabili dosti več goriva.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Pa tudi tezko je pospesiti tako hitro do take hitrosti, ce bi motorji zdrzali, oprema ne bi prezivela pospeskov. Tako da do orbite ravno doseze tako hitrost, da se vtiri. Potem samo ''raztegne'' orbito, dokler ta ne postane parabola.

Uporabniški avatar
Aleksej
Prispevkov: 39
Pridružen: 9.3.2007 19:53
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

Že že, ampak zakaj mora doseči takooo veliko hitrost, če pa si, Aniviller, dejal, da se lahko vzpebjaš poljubno pocasi, le skozi moras ustvarjati pogonsko silo!

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Amm lej. Eno je da ima neko telo, raketa, določeno hitrost ob štartu in potem nima več motorjev, da bi jo pospeševali.
Drugo je pa tako kakor mi počnemo, da raketo ves čas pospešujemo z motorji

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Aleksej napisal/-a:Že že, ampak zakaj mora doseči takooo veliko hitrost, če pa si, Aniviller, dejal, da se lahko vzpebjaš poljubno pocasi, le skozi moras ustvarjati pogonsko silo!
Ze vidim kam meris. Na koncu seveda prenehas pospesevat (zmanjka goriva, noces vec vozit slalom med planeti ipd.) in od takrat naprej pac rabis ubezno hitrost, ce hoces priti se kam dlje kot do tam, kjer si ugasnil motorje. Kot pa ze pise nekje zgoraj, je na tistih visinah ubezna hitrost precej nizja.

suprafluidnost
Prispevkov: 2
Pridružen: 23.12.2007 10:44

Odgovor Napisal/-a suprafluidnost »

kot zanimivost, preberite si knjigo hermana potočnika noordunga: problem vožnje po vesolju

Uporabniški avatar
Aleksej
Prispevkov: 39
Pridružen: 9.3.2007 19:53
Kontakt:

Re: ubezna hitrost

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

aha hvala Aniviller, torej raketa izklopi motorje oz ji zmanjka goriva še preden zapusti zemljino gravitacijsko polje?
Tega nisem vedel. (saj me je malo sram)

Hvala LP

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Re: ubezna hitrost

Odgovor Napisal/-a meglich »

Če bi bilo možno, da bi telo doseglo ubežno hitrost, bi zaradi zračnega upora preprosto zgorelo? Kot se to naredi s kometi?
Drugače naj bi bilo ubežno hitrost doseči samo z žogam. Rabiš 9 žog, ki so idealni prožne in če bi jih (naložene eno vrh druge)) spustil iz višine 1 metra na tla bi se deveta žoga odbila do lune (vsaj teoretično to drži).

LP

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: ubezna hitrost

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Aleksej: V principu je res (doseg gravitacijske sile je po Newtonovem zakonu neskoncen, samo zelo majhna postane). V praksi pa nimamo samo enega telesa, zato recemo, da smo zapustili zemljino gravitacijsko polje, ko vstopimo v podrocje, kjer je sila drugih teles vecja in prevlada.

Drugace pa recemo, da smo ubezali teznosti takoj, ko presezemo ubezno hitrost. Od takrat naprej nas ne potegne vec nazaj tudi, ce vse izklopis.

Odgovori