Pridobivanje električne energije

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a shrink »

Celeron napisal/-a:Ne sej jes preverjam.........to kar mi napišete........resno
Ne bi rekel, ker sicer ne bi neprestano nasprotoval s standardnim: "nerealno in praktično neuresničljivo". :lol:
Celeron napisal/-a:Pa sej jes ne streljam krav.......samo dopovedal bi vam rad določene stvari......
Da streljaš kozle je dejstvo. Dopoveduješ - kakor sem že dejal - pa lahko kvečjemu na kakšnem drugem forumu.
Celeron napisal/-a:Pa nekej me moti.......v zvezi s tistimi knjigami.........povsod piše ene osnove pa nekej pa za srednje šole.......to je zame premalo......a obstaja mogoče še kaj za faks al pa kašna bolj znanstvena varjanta......ker me tisto bolj zanima......to že itak vem te osnove pa to.................
Tebi, da so osnove jasne? :lol:

Kaj pa tole iz prejšnjega tvojega posta:
Celeron napisal/-a:Aja........ne jes sem si pa predstavljal da če turbine ne delajo da potem voda nima kam it in da potem raznese...........

Pa tista slika je res huda na tistem linku......a tako to dela?......sam nekej se mi ne zdi uresničljivo.......spodnji nivo vode....tist sem jas nabil dokonca in potem kaže da je el. energije manj proizvedene..........
?

(Da kosinusov in izkoristkov večjih od 1 niti ne omenjam). :lol:

Verjemi, srednješolski učbeniki so zate več kot preveč. :lol:

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a meglich »

Celeron napisal/-a:Pa nekej me moti.......v zvezi s tistimi knjigami.........povsod piše ene osnove pa nekej pa za srednje šole.......to je zame premalo......a obstaja mogoče še kaj za faks al pa kašna bolj znanstvena varjanta......ker me tisto bolj zanima......to že itak vem te osnove pa to.................
Ne sanjaj. Ti itak že poznaš vse osnove, ja. Morda jih poznaš, samo ko berem tvoje komentarje se mi to ne zdi tako. Od Kladnika knjige so dobre, res da so stare in so vaje zelo lahke, a vendar ti vse razloži na preprost način. Knjige od Anton R. Sinigoja pa so čisto strokovne. Povej kakšne se ti zdijo, ko jih boš predelav. Drugače se mi pa zdi da niso v prosti prodaji.

LP

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Celeron napisal/-a:Pa sej jes ne streljam krav.......samo dopovedal bi vam rad določene stvari......
Tudi mi bi tebi radi dopovedali določene stvari. (šestič)
Celeron napisal/-a:Pa nekej me moti.......v zvezi s tistimi knjigami.........povsod piše ene osnove pa nekej pa za srednje šole.......to je zame premalo......a obstaja mogoče še kaj za faks al pa kašna bolj znanstvena varjanta......ker me tisto bolj zanima......to že itak vem te osnove pa to.................
A ti to resno, al kva? Iz tvojega odnosa si ne bi upal seči v ogenj in trditi, da si sposoben ocenjevati, za koliko tvoje naravoslovno znanje presega onega, ki je navedeno v srednješolskih knjigah. Sicer pa velja, da za razumevanje konceptov naravoslovja ni potrebno znanje "univerzitetnih" prijemov. Knjige, ki sem jih omenil, so odlični (no, nekatere manj odlični) vodiči po osnovnih principih stroke elektroenergetike in splošne elektrotehnike. Kladnikovi učbeniki fizike, dasiravno matematično nezahtevni, ponujajo širok vpogled v fiziko, tj. osnovno spoznanje o naravi.
Ne bom ti lagal. Menim, da nisi seznanjen z osnovnimi naravoslovnimi spoznanji. To je problem. Tako sem sklepal iz tvojih odgovorov: to je v nasprotju z vsemi električnimi zakoni (ohmov zakon, kirchoffov itd.). Drži, da te tehniške knjige ne bodo naučile, kako se v naravoslovju argumentirajo reči, kako se podajajo trditve, kako se sporazumeva idr., te bodo pa naučile konkretnih uporab Ohmovega zakona, Kirkchoffovih zakonov, kompleksne pisave. Prepričan sem, da se boš utopil v kopici informacij iz tehniških knjig, ker ravno osnov fizike (in matematike) ne poznaš. Zato ti priporočam, da svoj um podrediš temeljitemu remontu. Začni s Kladnikovimi učbeniki, nato pa se loti legendarnih učbenikov Ivana Kuščerja: Fizika (I, II, III) za srednje šole. Če boš dovolj temeljit, boš spoznal, kako se streže rečem v naravoslovju in boš sposoben potegniti največ iz zgoraj omenjenih tehniških knjig. Če ti bodo všeč učbeniki Antona R. Sinigoja, ki po mojem mnenju dosegajo v srednješolski sferi največjo raven matematične in fizikalne zahtevnosti, lahko odpreš tudi njegova, izvedensko napisana in matematično-fizikalno korektna, učbenika Osnove elektromagnetike in Elektromagnetno polje.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aja......no dobro bom pa te knjige kupil no........samo upam da nebom denarja stran vrgel in bodo notri stvari ki jih že zdavnaj poznam..........

No dejte zej povedat ka je s tisto sliko na linku..........ker če spodnji nivo vode zvišam se proizvedena energija zmanjša......to se mi ne zdi realno.......mogoče se motim ampak dvomim..........zakaj je temu tako?

Aja.......pa mimogrede.........na netu sem našel en podatek od enega motorja.......in omenja nekakšen slip.......kva je sploh to........... pomoje je to isto kot cos fi al pa tok al kot nekak izkoristek?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Aja......no dobro bom pa te knjige kupil no........samo upam da nebom denarja stran vrgel in bodo notri stvari ki jih že zdavnaj poznam..........
Slovenskih knjig ne greš kupovat, dokler jih nisi že bral. Pojdi v knjižnico in si jih sposodi. Kupujejo se knjige, ki jih v Sloveniji ne dobiš.
No dejte zej povedat ka je s tisto sliko na linku..........ker če spodnji nivo vode zvišam se proizvedena energija zmanjša......to se mi ne zdi realno.......mogoče se motim ampak dvomim..........zakaj je temu tako?
Vidiš, to je pa tisto fizikalno znanje. Če spremeniš nivoja vode, se spremeni tlačna razlika, ki poganja vodo skozi trubino, posledično se spremeni pretok vode.
Aja.......pa mimogrede.........na netu sem našel en podatek od enega motorja.......in omenja nekakšen slip.......kva je sploh to........... pomoje je to isto kot cos fi al pa tok al kot nekak izkoristek?
Asinhroni motorji so taki, da je njihova frekvenca vrtenja manjša od frekvence sinhronega delovanja. Količnik med to razliko in frekvenco sinhronega delovanja je faktor slipa. Frekvenca sinhronega delovanja je frekvenca "obračanja magnetnega polja" v kotvi, kjer je nameščen rotor. Faktor slipa je med 0 in 1.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a GJ »

ZdravaPamet napisal/-a:Asinhroni motorji so taki, da je njihova frekvenca vrtenja manjša od frekvence sinhronega delovanja.
Tole je pa kvečemu obratno!
Neobremenjen asinhroni motor se zavrti toliko hitro kolikor mu dopuščajo izgube trenja, krtačk (komutatorja), pločevine...!

Lep pozdrav..

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Hitreje od vrtenja vrtilnega polja v kotvi se ne more vrteti. V praznem teku motorja je slip zelo blizu 0. Ni čisto 0 zaradi trenja v ležajih, ventilacije.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Zakaj se nemore hitreje vrteti........saj se vrti z enako hitrostjo kot prihaja notri tok........

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Zakaj se nemore hitreje vrteti........saj se vrti z enako hitrostjo kot prihaja notri tok........
No, to pa spet ne. Tok? Dej nehi, no.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

A to je u unih knjigah tud notri od slipa pa to?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Podrobnosti delovanja elektromotorjev v zgornjih knjigah ne boš našel. Za to so druge knjige. Kakšne danes prodajajo, ne vem, doma imam eno starejšo (Poniž Roman: Osnove elektrotehnike I in II (1949), ki najbrž ni več aktualna. Poglej na primer: Ivan Zagradišnik, Bojan Slemnik: Električni rotacijski stroji. To izgleda kot univerzitetni učbenik, ti bi rabil kaj bolj elementarnega. Popularna je recimo: Vahid Hajro in Jakob Danon: Električne mašine (Tehnička knjiga, Beograd).

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aha......sam a so to tud osnovne knjige al kako........ker me zanima tud kej več.....

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Celeron napisal/-a:Aha......sam a so to tud osnovne knjige al kako........ker me zanima tud kej več.....
ja začet je treba na začetku

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ali nisi nekaj govoril o televiziji, zdaj pa je ta post izginil. Je kaj narobe s forumom?
Celeron napisal/-a:Aha......sam a so to tud osnovne knjige al kako........ker me zanima tud kej več.....
Iz tehniških knjig se fundamentalne fizike ne boš naučil, žal. Ne vem pa, kaj tebe pravzaprav zanima. Sicer pa velja pregovor: zrno na zrno nekaj, kamen na kamen še nekaj.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aham.....

Seveda sem govoril o televiziji.....pa nevem kje je zej ta post...........rekel sem da se bom iz teh knjig naučil......in bom potem znal popraviti električne naprave......npr. da mi televizija se pokvari ali pa elektromotor.....bom takoj vedel da je to zaradi slipa................

No nekaj sem poizvedel o slipu zdaj in si kar upam trditi.........in vem da tako je..... da je velikokrat slip odgovoren za kvajenje el. naprav.

Zaklenjeno