Ali imamo ljudje dušo?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Zaklenjeno

ALI IMAMO LJUDJE DUŠO?

DA
25
58%
NE
18
42%
 
Skupaj glasov: 43

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Roman napisal/-a:Dobro veš, da pomeni v tem kulturnem okolju pokazati nase isto kot pokazati na sredino prsi ali trebuha. To ne pomeni, da je "jaz" srce ali popek. Bolj prav bi bilo sicer pokazati na sredino čela, ampak ta gib se (iz podobnega kulturnega vzroka) uporablja za nakazovanje bebavosti, torej se nam ne zdi ravno primeren.
Zakaj je potrebno tako komplicirat? Pri tem preizkusu, bi moral enostavno spoznat, da ti nisi ta telo. Ti nisi glava, ti nisi nos, ti nisi roka, ti nisi noga, ti nisi noht, ti nisi las, ti nisi ledvica, ti nisi želodec, ti nisi debelo črevo, ti nisi okostje, ti nisi um...ti nisi telo. Ti si v telesu. Telo je tvoje orodje, telo je stroj. Ko pokažeš na sebe, pokažeš na srce, ker je tam tvoj sedež. Tam je duša. Zavest je simptom duše. Obstoj duše je mogoče dokazati z logiko. Duše ne moreš videti. Lahko jo zaznaš po njenih simptomih.

Nekoč si bil otrok. Sedaj si odrasel človek. Kje je tvoje otroško telo?
Otroškega telesa ni več, ti pa še vedno obstajaš, ker si večen. Telo se je zamenjalo, ti pa si ostal isti. Čeprav si vzporedno s spremembo telesa razvil tudi drugačno zavest, si ti še vedno isti jaz. Ti si večna duša. Telo se spreminja, jaz pa se ne spreminja. Čeprav se spominjaš določenih stvari, ki si jih počel včeraj, pa tvoje telo od včeraj ni telo od danes. Dan se je zamenjal. Ti pa se spominjaš včerajšnjega dne, in ta spomin je dokaz tvoje večnosti. Telo se je zamenjalo, toda ti se ga spominjaš; zato si večen, čeprav je telo minljivo. Ta dokaz je zelo preprost. Tudi otrok ga lahko razume. Iz vsakodnevne izkušnje lahko vidiš, da se telo neprestano menja, do podobne zamenjave pa pride tudi v trenutku smrti. Obstajajo mnoge stvari, ki jih ne moremo videti, ker so naše oči nepopolne. Toda to ni znanstveno merilo. Kaj je znanstveno in kaj ne ni odvisno od naše sposobnosti opažanja.

Zakon o ohranitvi energije pravi, da energija ne more nastati in da se ne more uničiti, se pravi, da je večna. Pri energiji v bistvu nima smisla govoriti o ohranitvi, ker energija večno obstaja. Če energije ni mogoče niti ustvariti niti uničiti, potem isto velja tudi za življenje: ni ga mogoče niti ustvariti niti uničiti. Življenje je večno. Ni nastalo in ne bo uničeno.

Iz duše 'prihaja' ljubezen, radost, veselje.., ker je taka njena narava. Te stvari ne prihajajo iz glave, ampak iz srca, iz duše.

Srce je sedišče za dušo.

Kdo je 'ti', ki govori? Ti!
Kdo je 'jaz', ki govori?
To je identiteta – duša.

Jaz se razlikuje od telesa. Jaz ni telo!

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Prazne razdiraš, Hanuman.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:Zakaj je potrebno tako komplicirat? Pri tem preizkusu, bi moral enostavno spoznat, da ti nisi ta telo. Ti nisi glava, ti nisi nos, ti nisi roka, ti nisi noga, ti nisi noht, ti nisi las, ti nisi ledvica, ti nisi želodec, ti nisi debelo črevo, ti nisi okostje, ti nisi um...ti nisi telo. Ti si v telesu. Telo je tvoje orodje, telo je stroj. Ko pokažeš na sebe, pokažeš na srce, ker je tam tvoj sedež. Tam je duša. Zavest je simptom duše. Obstoj duše je mogoče dokazati z logiko. Duše ne moreš videti. Lahko jo zaznaš po njenih simptomih.
Nakladanje šarlatana.

"V srcu, da je duša"? Kaj pa tisti, ki doživijo transplantacijo srca oz. dobijo celo umetno srce? Dobijo s tem dušo drugega človeka oz. umetno dušo? :lol:

Na svojo "logiko" pa je bolje, da se ne opiraš, saj si z njo že večkrat zašel v protislovja. :lol:
Hanuman napisal/-a:Nekoč si bil otrok. Sedaj si odrasel človek. Kje je tvoje otroško telo?
Otroškega telesa ni več, ti pa še vedno obstajaš, ker si večen. Telo se je zamenjalo, ti pa si ostal isti. Čeprav si vzporedno s spremembo telesa razvil tudi drugačno zavest, si ti še vedno isti jaz. Ti si večna duša. Telo se spreminja, jaz pa se ne spreminja. Čeprav se spominjaš določenih stvari, ki si jih počel včeraj, pa tvoje telo od včeraj ni telo od danes. Dan se je zamenjal. Ti pa se spominjaš včerajšnjega dne, in ta spomin je dokaz tvoje večnosti. Telo se je zamenjalo, toda ti se ga spominjaš; zato si večen, čeprav je telo minljivo. Ta dokaz je zelo preprost. Tudi otrok ga lahko razume. Iz vsakodnevne izkušnje lahko vidiš, da se telo neprestano menja, do podobne zamenjave pa pride tudi v trenutku smrti.
"Telo se spreminja, jaz pa se ne spreminja" (si že kdaj slišal za dedno zasnovo)? "Spomin dokaz večnosti" (kaj nekdo, ki utrpi totalno amnezijo, ni več večen)? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nakladanje šarlatana (drugič).
Hanuman napisal/-a:Obstajajo mnoge stvari, ki jih ne moremo videti, ker so naše oči nepopolne.
No, s čim pa vidiš te stvari? Morda s tretjim očesom? :lol:
Hanuman napisal/-a:Toda to ni znanstveno merilo. Kaj je znanstveno in kaj ne ni odvisno od naše sposobnosti opažanja.
Večje neumnosti še nisem slišal. Se vidi, da se ti ne sanja, kaj je znanost oz. znanstvena metoda.
Hanuman napisal/-a:Zakon o ohranitvi energije pravi, da energija ne more nastati in da se ne more uničiti, se pravi, da je večna. Pri energiji v bistvu nima smisla govoriti o ohranitvi, ker energija večno obstaja.
Povsem šarlatansko sklepanje.

Ti sploh veš, o čem govoriš? :lol:
Hanuman napisal/-a:Če energije ni mogoče niti ustvariti niti uničiti, potem isto velja tudi za življenje: ni ga mogoče niti ustvariti niti uničiti. Življenje je večno. Ni nastalo in ne bo uničeno.
Povsem šarlatansko sklepanje (drugič).

Na osnovi zakona o ohranitvi energije lahko o življenju sklepa samo bedak (pardon: CENZURA). :lol:
Hanuman napisal/-a:Iz duše 'prihaja' ljubezen, radost, veselje.., ker je taka njena narava. Te stvari ne prihajajo iz glave, ampak iz srca, iz duše.
Nakladanje šarlatana (tretjič).
Hanuman napisal/-a:Srce je sedišče za dušo.
Če to drži, potem so Christiaan Barnard in vsi njegovi nasledniki - kako bi se izrazil - morilci duš. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Hanuman napisal/-a:Kdo je 'ti', ki govori? Ti!
Kdo je 'jaz', ki govori?
To je identiteta – duša.
Nakladanje šarlatana (četrtič)

in

povsem šarlatansko sklepanje (tretjič).
Hanuman napisal/-a:Jaz se razlikuje od telesa. Jaz ni telo!
Pojdi raje obdelovat svoj vrtiček. :lol:

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Premeteni človek lahko v dokaz svoje trditve govori vse mogoče, ne da bi v resnici karkoli dokazal.

Kdor misli, da je telo, je v iluziji.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hanuman napisal/-a:Kdor misli, da je telo, je v iluziji.
V iluziji je tisti, ki misli, da lahko obstaja brez telesa. Žal je ta iluzija zelo pogosta, ima v resnici prav tragične razsežnosti. Memento 911. Shrinku pa bi lahko očital samo to, da mu sploh ni uspelo dovolj močno poudariti, za kako hudega šarlatana gre pri tebi.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:Premeteni človek lahko v dokaz svoje trditve govori vse mogoče, ne da bi v resnici karkoli dokazal.
Na koga to misliš? Nase?

Če je temu tako, potem lahko samo rečem, da nisi ponudil nikakršnega dokaza, ampak le kup protislovij, napačnih sklepov oz. sklepov na osnovi napačnih izhodišč in mumbo-jumbo tez. Ni kaj, res si premeten. :lol:
Hanuman napisal/-a:Kdor misli, da je telo, je v iluziji.
Ne, zgolj realist oz. skeptik. In skepsa je dovolj dober argument nasproti tezam religioznih spisov, saj do sedaj še niti za eno od njih ni bil ponujen kakršenkoli dokaz, za marsikatero pa je bilo nedvoumno ugotovljeno, da je skregana z realnostjo.

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Kaj pa če se motite?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:Kaj pa če se motite?
Kaj pa če se moti tvoj religiozni spis? Ne, to pa ne, taki spisi so nezmotljivi, tako kot so po definiciji nezmotljivi papeži v Vatikanu. :lol:

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

shrink napisal/-a:Kaj pa če se moti tvoj religiozni spis? Ne, to pa ne, taki spisi so nezmotljivi, tako kot so po definiciji nezmotljivi papeži v Vatikanu.
Vede so nezmotljive, papež me ne zanima.

Shrink, a mi lahko poveš kateri religiozni spis si že prebral, ko si tako siguren sam vase.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:
shrink napisal/-a:Kaj pa če se moti tvoj religiozni spis? Ne, to pa ne, taki spisi so nezmotljivi, tako kot so po definiciji nezmotljivi papeži v Vatikanu.
Vede so nezmotljive, papež me ne zanima.
Ta tvoj spis je ravno tako nezmotljiv kot Biblija, Koran, Talmud itd. in nenazadnje kot papež v Vatikanu. :lol:
Hanuman napisal/-a:Shrink, a mi lahko poveš kateri religiozni spis si že prebral, ko si tako siguren sam vase.
No, omejil se bom na to, kar imam na polici glede hinduizma:

Šrimad Bhagavatam: Deseti spev - Prvi del.

Pa te zanima v katero kategorijo prištevam to knjigo? V isto kot npr. Kafkov Proces (katerega imam tudi na polici). :lol:

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

shrink napisal/-a:No, omejil se bom na to, kar imam na polici glede hinduizma:

Šrimad Bhagavatam: Deseti spev - Prvi del.
Prav doma imaš to knjigo. :D

Začet bi mogel z Bhagavad-Gito, potem pa Šrimad Bhagavatam - Prvi spev. Brat bi moral po vrstnem redu, da bi pravilno razumel Deseti spev. Desetega speva tudi jaz še nisem prebral, ker je prej potrebno realizirat določene stvari.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:
shrink napisal/-a:No, omejil se bom na to, kar imam na polici glede hinduizma:

Šrimad Bhagavatam: Deseti spev - Prvi del.
Prav doma imaš to knjigo. :D
Seveda. Imam lepo zbirko iz svetovne književnosti. Ampak gre zgolj za književnost - fikcijo, ki - tako kot Kafkovi romani - z realnostjo nimajo zveze.
Hanuman napisal/-a:Začet bi mogel z Bhagavad-Gito, potem pa Šrimad Bhagavatam - Prvi spev. Brat bi moral po vrstnem redu, da bi pravilno razumel Deseti spev. Desetega speva tudi jaz še nisem prebral, ker je prej potrebno realizirat določene stvari.
Dovolj je bilo, da sem ugotovil, da v teh spisih ni niti za naprstnik opisovanja naravnih mehanizmov. Malo boljši Dr. romani. :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hanuman napisal/-a:Vede so nezmotljive...
Če črpaš iz Ved in se motiš, lahko pomeni samo dvoje, da Vede napačno razumeš, ali pa da se Vede motijo. Najbolj verjetno pa kar oboje.

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a Lister »

Hanuman če misliš da tvoje telo ni ti me zanima kako bi se odzval na napada psihotičnega morilca(ali pa karkoli podobnega), ki bi te pri živem telesu začel rezati. Po moje nebi mirno gledalk kako te reže. :D :D

Kar se tiče menjanja teles je tvoj pogled popolnoma zgrešen, telo namreč raste in se spreminja in ga ne menjamo. Če se ne motim naj bi rasla in se razvijala tudi tvoja duša, to pomeni da menjaš tudi dušo?????

S primerom o vatikanskem papežu je hotel povedati da so v svoj prav prepričane vse vere in da to kaže bolj na defekt v človeških možganih(nekaterih :D ), kot pa na to da so njihovi nauki božanskega izvora. Pa ne napadaj sedaj znanosti da je ista ker ni. Znanost namreč z absolutnim prav nima nič opraviti, je le orodje ki ga uporabljamo (najmočnejše orodje človeka tako mimogrede. :D ).

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a celica »

Bhagavad-gita je knjiga, ki me je v življenju najbolj razsvetlila. Namen vseh navodil v Bhagavad-Giti je, da v nas obudijo čisto zavest. Vedsko znanje je transcendentalno in ni rezultat raziskav.

Vir: http://www.lunin.net/forum/index.php?act=home

Opla Hanuman kršiš svoja pravila na tem forumu, kaj misliš da poreče tvoj učitelj?
Zapomni si pregovor : kjer je dim je tudi ogenj, morda te pa počasi spreobrnemo. Seveda, če nisi samo muha enodnevnica tam pri onih, in sploh še ne veš kdo si. Izhajam iz tega ker ne napišeš nič konkretnega, kot sem ti že omenil v začetku.

Lep dan

Zaklenjeno