Vžig zvezde

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Vžig zvezde

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Je kdo od vas kje zasledil natančnejši opis, kako se prvič vžge zvezda po njenem nastanku? O rdečih velikankah, suprnovah in črnih luknjah je že toliko povedanega tukaj pa še nisem prebral kakšne zanimive štorije.

Moje razmišlanje:

1. Plin, ki ga je odpihnilo iz prejšnje zvezde se začne pod vplivom gravitacije združevati in vrteti.
2. Pri tems e postopoma ogreva.
3. Ko pride v notranjosti do dovolj velikega pritiska in temperature se zvezda vžge od znotraj na ven.

Tukaj se moja logika konča, kako rad bi kaj takega videl vsaj na simulaciji, če ne že v živo. Res je da se zvezde ne prižigajo več tako pogosto kot na začetku vesolja, ampak suprnovo opazijo vsake 100 let prižiganje zvezde pa še nisem čul, da bi opazili:(. Kakšna škoda, to mora biti res spektakularno, čeprav najbrž ne ravno tako kot eksplozija.

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Vžig zvezde

Odgovor Napisal/-a Lister »


Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Vžig zvezde

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Ni glih ne vem kako slikovito orisano, če mene vprašaš. Falijo detajli...zanimivo, da to ne zanima toliko ljudi kot pa smrt zvezde. Kako hitro se kaj ta proces zgodi? Mislite da tako hitro kot eksplozija?

Še nekaj mi je zelo zanimivo, kako to, da se pri zvezdah vedno pojavljajo ene trije različni vzorci za recimo lažje od sonca nato do 8 mas sonca in nato še težje zvezde. Kot bi bila kvantna zadeva, kot pri atomih:). Smešno, full. To je tako kot bi rekel, da večja drevesa rastejo drugače od malih ali pa da se tovornjak drugače sestavlja od avta....

Uporabniški avatar
system32
Prispevkov: 61
Pridružen: 8.7.2008 16:40

Re: Vžig zvezde

Odgovor Napisal/-a system32 »

No, ni nujno, da tak zakon velja, ker so lahko zvezde (npr. 8 mas Sonca) podvržene različnim dejavnikom iz okolice ali se pa same razlikujejo tudi po spektralnem tipu. Verjetno je vseskupaj opisano na teoretični perspektivi. Upam, da sem te prav razumel glede treh različnih vzorcev.

Rojstvo zvezde je verjetno kar hitra reakcija. Samo "zbiranje" materiala skupaj pa je dolgotrajno.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Vžig zvezde

Odgovor Napisal/-a celica »

MAVER|CK zanimivo vprašanje
system32 napisal/-a:Rojstvo zvezde je verjetno kar hitra reakcija. Samo "zbiranje" materiala skupaj pa je dolgotrajno.
Bi se kar strinjal s tvojim stavkom. Če pogledam pisanje Nikkija, ki je napisal:
"Pred par dnevi je močno narasel sij kometu 17P/Holmes! Viden je s prostim očesom v Perzeju, repa nima. Sij mu je narasel 400000krat!"
vidim da se je to zgodilo zelo hitro. Ni nastala zvezda, ker je bila pri tem pojavu premajhna energija, vendar pa nakazuje možen vžig.

Lp

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Vžig zvezde

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sedaj sem razmišlajl in ugotovil, da ko nam bo uspelo ustvariti prvi fuzijski reaktor bomo videli kako poteka vžig zvezde, kajti po mojem razmuišlanju bomo tam notri imeli lepo majhno umetno zvezdico. Upam ,da ne bo Zvezdica zaspanka:).

Koliko nas potem še loči do umetne črne luknje? Ta bi nam tudi rešila vse energijske težave pa tud vse v zvezi z onesnaževanjem okolja, vse smeti bi lahka not zmetali pa energijo zato dobili, sam kaj ko bi se potem črna luknja začela večati in večati in požirati vedno več snovi vase.

kaos&etika
Prispevkov: 3
Pridružen: 31.8.2008 19:13

Re: Vžig zvezde

Odgovor Napisal/-a kaos&etika »

Drugače nam je prvi fuzijski reaktor že davno uspelo sestaviti, konkretno rusom v 60ih. Sicer pa se zvezda pomojem užge, ko se, zaradi gravitacije, dovolj skrči oblak plina in prahu (krčenja traja do 100 000let), takrat sta pač gostota in temperatura tako veliki, da se v plazmi spožijo fuzijske reakcije... Iz preostanka pilna in prahu, ki se okoli zvezde nabereta pa nasatnejo planeti..., lahko tudi še kakšna zvezda...

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Vžig zvezde

Odgovor Napisal/-a celica »

Maverick napisal/-a:Sedaj sem razmišlajl in ugotovil, da ko nam bo uspelo ustvariti prvi fuzijski reaktor bomo videli kako poteka vžig zvezde, kajti po mojem razmuišlanju bomo tam notri imeli lepo majhno umetno zvezdico.
Dobra :idea:

Odgovori