CERN - kaj če...
Re: CERN
Ja, saj vem da pretiravam. Saj zdaj, ko vidim, da jim veliko stvari narobe gre - v tem primeru se strinjam z Animosom, ki pravi, da ne vedo točno kaj delajo (heckerski vdor, raztopitev posameznih elementov v giganstkem elektromagnetu) sem prazaprav bolj mirna, ker morda res ne bo nič iz vsega skupaj, vsaj še nekaj časa ne.
Re: CERN
Kljub temu da se tega zavedaš, še vedno - morda nehote - širiš paniko.Katy napisal/-a:Ja, saj vem da pretiravam.
Ti je bilo že rečeno, da se na Animosove trditve ni za zanašati.Katy napisal/-a:Saj zdaj, ko vidim, da jim veliko stvari narobe gre - v tem primeru se strinjam z Animosom, ki pravi, da ne vedo točno kaj delajo (heckerski vdor, raztopitev posameznih elementov v giganstkem elektromagnetu) sem prazaprav bolj mirna, ker morda res ne bo nič iz vsega skupaj, vsaj še nekaj časa ne.
Še enkrat: hekerski vdor nima zveze s samim eksperimentom (vdori so možni prav v vsak sistem; nek Britanec je recimo vdrl v Pentagon), okvare pa so možne pri katerikoli napravi. Ker je LHC izredno kompleksen sistem, sestavljen iz velika števila elementov, je verjetnost okvare oz. napak toliko večja. LHC je pač v fazi testiranja, ki je ravno namenjena temu, da se odkrijejo pomanjkljivosti in odpravijo napake. In zmožnost odpravljanja napak kaže na to, da še kako vedo, kaj delajo. Pa saj bi ti morale te stvari biti jasne iz vsakdanjega življenja: tudi nov avtomobil, ki ga kupiš, se lahko okvari (zato pa ima garancijo), ampak to še ne pomeni, da inženirji, ki so ga zasnovali, "niso točno vedeli, kaj delajo".
Re: CERN
Za tiste, ki so do sedaj komentirali, je odgovor jasen. Za tiste, ki samo berejo, pa je lahko drugače. Vsekakor s svojimi neupravičenimi sklepi (da v CERN-u ne vedo kaj delajo) delaš več škode kot koristi.Katy napisal/-a:Ah to pa menda ne, saj se samo z vami o tem pogovarjam. Vi pa tako niste preplašeni, ali ste morda?shrink napisal/-a:Kljub temu da se tega zavedaš, še vedno - morda nehote - širiš paniko.
Re: CERN
Že morda, samo na tem eksperimentu delajo že več kot 10 let in so porabili že veliko denarja pa ga še niso znali dobro zaščititi. Upam, da so sedaj te heckerja vsaj povabili k sodelovanju.shrink napisal/-a: Še enkrat: hekerski vdor nima zveze s samim eksperimentom (vdori so možni prav v vsak sistem; nek Britanec je recimo vdrl v Pentagon), okvare pa so možne pri katerikoli napravi.
Re: CERN
Heh, ukvarjali so se z izgradnjo LHC, ne pa računalniškega omrežja. Kot že rečeno, tudi najbolj zaščitena omrežja niso 100% imuna na vdore, za kar je dokaz Pentagon. Sicer pa so hekerji vdrli v računalniški sistem nadzora enega od detektorjev, tako da to ni predstavljalo nobene resne nevarnosti (tisti, ki mislijo, da bi z vdorom lahko bila povzročena kakšna nesreča, so pač veliki naivneži). Edina škoda, katero bi lahko povzročili (ki sicer ne bi bila zanemarljiva), je ugasnitev detektorja. Do vdora pa je lahko prišlo zaradi tega, ker je bilo računalniško omrežje tega detektorja širše dostopno (preko same spletne strani). Omrežje za nadzor in krmiljenje samega pospeševalnika je bistveno bolj zavarovano in praktično nedostopno.Katy napisal/-a:Že morda, samo na tem eksperimentu delajo že več kot 10 let in so porabili že veliko denarja pa ga še niso znali dobro zaščititi. Upam, da so sedaj te heckerja vsaj povabili k sodelovanju.shrink napisal/-a: Še enkrat: hekerski vdor nima zveze s samim eksperimentom (vdori so možni prav v vsak sistem; nek Britanec je recimo vdrl v Pentagon), okvare pa so možne pri katerikoli napravi.
Re: CERN
Za povezovanje računalnikov obstajajo standardni protokoli, za zaščito omrežja pa standardne rešitve. Tega v CERN-u vsekakor niso na novo izumljali, so pa zadeve priredili za svoje potrebe. Žal v sistemih, kot je CERN, ni možno zagotoviti popolne varnosti, saj gre za kolaboracijo fizikov iz celega sveta, ki do podatkov dostopajo večinoma iz oddaljenih računalnikov.Katy napisal/-a:Ali ni prvo povezano z drugim? Samo sprašujem, morda ni.shrink napisal/-a: Heh, ukvarjali so se z izgradnjo LHC, ne pa računalniškega omrežja.
Re: CERN
No, saj navsezadnje pa boš morda ugotovil, da imam kljub vsemu, prav.shrink napisal/-a:Žal v sistemih, kot je CERN, ni možno zagotoviti popolne varnosti, saj gre za kolaboracijo fizikov iz celega sveta, ki do podatkov dostopajo večinoma iz oddaljenih računalnikov.
Re: CERN
Moje besede moraš pravilno brati: do vdorov lahko pride, ampak zaradi njih LHC ne bo eksplodiral (saj so kritični sistemi dobro zavarovani). Skratka: nikakor ne delim tvojih patoloških strahov.Katy napisal/-a:No, saj navsezadnje pa boš morda ugotovil, da imam kljub vsemu, prav.shrink napisal/-a:Žal v sistemih, kot je CERN, ni možno zagotoviti popolne varnosti, saj gre za kolaboracijo fizikov iz celega sveta, ki do podatkov dostopajo večinoma iz oddaljenih računalnikov.
Sicer pa upam, da veš, da s tem ko "surfaš" po medmrežju, obstaja tveganje, da bo tvoj računalnik (kljub zaščiti) deležen vdora in se bodo kakšni nepridipravi (recimo ruska mafija), dokopali do podatkov shranjenih na tvojem računalniku, ki jih bodo lahko uporabili za razna kriminalna dejanja. Upam, da ti navedeno ne bo dodatno kratilo spanca.
Zadnjič spremenil shrink, dne 25.9.2008 19:42, skupaj popravljeno 2 krat.
Re: CERN
Jah seveda da so. Računalnik nadzoruje celotno zadevo in pošilja podatke raziskovalnim ustanovam po Evropi. Ampak v primeru vdora lahko v najslabšem primeru poizkus ne uspe ali pa med rezultate podtaknejo napačne podatke, možnost nastanka črne luknje pa je še vedno povsem izključena!