Katy napisal/-a:A lahko samo nekaj vprašam in upam, da ne bom spet zbombandirana z vseh strani. Šarlatani naj bi torej govorili nekaj kar je v nasproju z uradno znanostjo.
S šarlatanskimi teorijami/razlagami je več težav:
1. Ne dajejo odgovora na to oz. niso zmožne pojasniti, kaj je sploh narobe z uveljavljenimi pogledi, katerim nasprotujejo.
2. Odlično ujemanje uveljavljenih teorij z eksperimentalnimi opažanji prezrejo.
3. Svoje trditve dokazujejo zgolj s filozofskimi argumenti ali miselnimi eksperimenti.
Katy napisal/-a:Kaj pa je uradna znanost? In kaj pravzaprav je resnica? In če je uradna zanost nekaj dokazala danes, bo morda čez 100 let ravno to zavrgla. Sicer pa kot vsi veste vsaka teorija temelji na tem, da je lahko ovržena.
Pojem falsifikacije moraš pravilno razumeti. Možnost falsifikacije znanstvene domneve namreč pomeni, da je neko domnevo možno ovreči le z opazovanjem ali eksperimentom. Če torej neka domneva prestane eksperimentalno preverjanje, je dobra (to pa je tako in tako osnova znanstvene metode).
Kar se tiče kasnejšega zavračanja domnev, pa je treba reči, da se to sicer lahko zgodi, ampak kvečjemu v bolj splošnem kontekstu. Primer: Teorija Newtonove gravitacije pri pogojih šibke gravitacije odlično prestane preverjanje (za kar so dokaz orbite satelitov, ki jih računajo po tej teoriji). Če se pa recimo opazuje orbito Merkurja okoli Sonca (pogoji močne gravitacije), je Newtonova teorija ne more pojasniti in se je treba poslužiti Einsteinove teorije gravitacije. Iz tega sicer sledi, da Newtonova teorija v splošnem ne velja (in je zato napačna), vendar je v posebnih primerih dovolj dobra, da se jo lahko proglasi za pravilno.
Katy napisal/-a:Če te lastosti nima, ni teorija, kar pomeni, da je dogma. Dogme pa so npr. verske resnice.
Kaj je zdaj to pomeni, znanost temelji na teorijah ali dogmah? Oz. je znanost enako vera?
Ne, osnova znanosti je empirizem oz. eksperimentiranje, veri pa je tak pristop povsem tuj. Znanosti torej nikakor ni možno enačiti z vero.