Obrazlozitev

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
floko
Prispevkov: 21
Pridružen: 13.12.2002 21:41
Kraj: Maribor
Kontakt:

Obrazlozitev

Odgovor Napisal/-a floko »

Mi lahko kdo prosim razlozi kaj pomenita oz. predstavljata valovni enacbi:

V2E=μ0ε0(δ2E/δt2) oz. V2H=μ0ε0(δ2H/δt2)

Tisti V bi naj bil gradient(?kaj to pomeni), δ2 pa delta na kvadrat oz. drugi odvod. V bistvu sta to parcialni dif. enacbi drugega reda.

Se nekaj: kaj pomeni npr. divE oz. rotE?

Hvala
LP[/img][/list]

floko
Prispevkov: 21
Pridružen: 13.12.2002 21:41
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a floko »

Se je ze kdo spomnil kaj?? :roll:
Vem, da sta enacbi povezani med seboj, tako da casovno spremenljivo el. polje povzroci casovno spremenljivo mag. polje in obratno.
Vendar me zanima, ce mi kdo zna razloziti enacbo, se pravi kaj v njej pomeni kaj?

LP

Gost

Re: Obrazlozitev

Odgovor Napisal/-a Gost »

floko napisal/-a:Mi lahko kdo prosim razlozi kaj pomenita oz. predstavljata valovni enacbi:

V2E=μ0ε0(δ2E/δt2) oz. V2H=μ0ε0(δ2H/δt2)

Se nekaj: kaj pomeni npr. divE oz. rotE?
Nekaj malega se še spomnim iz faksa. Tisti V2E pomeni gradient in gre v bistvu za neko vrsto prostorskega odvoda.
μ0 in ε0 sta permeabilnos in dielektrična konstanta. Ulomek pa pomeni drugi odvod po času.
Ti formuli prikazujeta prostorsko-časovno spreminjanje električnega (E) in magnetnega (H) polja.
divE pomeni divergenco, rotE pa rotor vektorskega polja.
Več o tem lahko izveš pri teoriji polj - nekaj knjig na to temo imajo v knjižnica na FE v Ljubljani, drugače pa me ne preveč dobesedno citirat, ker je predolgo že minilo in je spomin počasi zbledel... :?:

floko
Prispevkov: 21
Pridružen: 13.12.2002 21:41
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a floko »

Sem ze naredil izpit namrec(opticne komunikacije) in tega ni bilo noter. Drugace pa sem nato itak pogruntal kaj pomeni v osnovi.
Hvala vseeno!

LP

mojih500
Prispevkov: 44
Pridružen: 1.4.2008 23:48

Re: Obrazlozitev

Odgovor Napisal/-a mojih500 »

Živijo!

Med predavanji se mi je pojavilo vprašanje, zakaj profesor uporablja besedne zveze na primer ne neskončno (ker bi lahko končno), ne pozitivno (negativno) in podobne. Vem, da se je enkrat popravil in rekel: "Naj bo število pozitivno... ne, v tem primeru mora biti ne negativno... ". Zakaj tako? v čem je razlika pozitivno in ne negativno? Takih nasprotij sem opazila že večkrat in jih je kar veliko. Ima kdo kakšen razumljiv odgovor ta to?

Hvala!

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Obrazlozitev

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Za neneskoncno mislim da res ni potrebno, je najbrz stvar izbire izraza (ne vem ce se to sploh kje uporablja). Je pa ralika med pozitivno in nenegativno (in podobno za nepozitivno, negativno). Pozitivno ne vkljucuje nicle. Nenegativno je pa vse, kar ni negativno (torej tudi 0 zraven).

Odgovori