hitrost - čas

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a fogl »

Gledal sem dokumentarec o vesolju, kjer so med drugim povedali, da čas teče počasneje, če si v šibkejšem gravitacijskem polju, in hitreje, če si v močnejšem gravitacijskem polju. Zaradi tega naj bi ure v satelitih tekle počasneje. Nič pa niso omenjali povezave s hitrostjo. Kako je s tem?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mislim, da je o tem že bilo govora.

Prisotna sta seveda oba efekta (ki si nasprotujeta oz. se odštevata):

Slika

http://en.wikipedia.org/wiki/GPS#Relativity

Poleg tega je treba kompenzirati še Sagnacov efekt:

http://en.wikipedia.org/wiki/GPS#Sagnac_distortion

Vse to lepo razloži:

http://www.ipgp.jussieu.fr/~tarantola/F ... ty_GPS.pdf

AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

pred časom sem iskal te informacije..
thanx shrink, zelo koristno :)

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a amrit »

Ure ne tečejo v času, tek ur je čas sam.
"TIME DILATATION" enostavno pomeni, da ure tečejo bolj počasi v močnejšem gravitacijskem polju.

več o tej temi preberite na

http://www.fqxi.org/data/forum-attachme ... n_Time.pdf

lep dan srečko šorli

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a amrit »

Gledal sem dokumentarec o vesolju, kjer so med drugim povedali, da čas teče počasneje, če si v šibkejšem gravitacijskem polju, in hitreje, če si v močnejšem gravitacijskem polju. Zaradi tega naj bi ure v satelitih tekle počasneje. Nič pa niso omenjali povezave s hitrostjo. Kako je s tem?
fogl

napaka fantje
čas teče počasneje v močnejšem gravitacijskem polju

ure tečejo bolj hitro na satelitu kot na površini Zemlje
pozdrav srečko-amrit
Zadnjič spremenil amrit, dne 3.4.2009 18:04, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit napisal/-a:Ure ne tečejo v času, tek ur je čas sam.
"TIME DILATATION" enostavno pomeni, da ure tečejo bolj počasi v močnejšem gravitacijskem polju.

več o tej temi preberite na

http://www.fqxi.org/data/forum-attachme ... n_Time.pdf

lep dan srečko šorli
Glede na to, da je to bilo reklamirano že v:

viewtopic.php?f=21&t=2903

priporočam izbris.

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a amrit »

ne tega pa ne boste mogli kar tko zbrisat

tle pravijo fantje kar velike šarlatanske zgodbe........da čas teče počasneje v šibkem gravi polju........KDO DAJE TE ŠARLATANSKE INFORMACIJE.....
prosim vodilne časopisa da ga takoj popravijo.............

FOGL jih daje SHRINK jih pa razlaga...........krasno zdaj pa res vidimo kdo je CENZURA ŠRINK...............resnično uživam zdajle...šrink razlaga takšne neumnosti, da je še meni nerodno...in on mene tule že pasr mesecev zmerja....pa nima pojma niti o tem da čas teče bolj počasui v Portorožu kot na Triglavu.
Res za posrat......šrink vzemi si par dni dopusta, pa si malo preštudiraj osnove fizike, pol pa nazaj kot branilec znanosti na tem portalu....
Zadnjič spremenil amrit, dne 3.4.2009 19:00, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a fogl »

Najbolj pri amritu me čudi to, da kljub temu, da vedno in povsod naleti na isti odziv na njegove teorije, še vedno nabija in nabija naprej. Že večkrat je dobil argumentirane odgovore, pa še vedno nabija. Ne vem kako da človek po tolikem času in tolikih negativnih odzivih ni sposoben enega samokritičnega razmišljanja. :roll:

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a amrit »

fogl napisal/-a:Najbolj pri amritu me čudi to, da kljub temu, da vedno in povsod naleti na isti odziv na njegove teorije, še vedno nabija in nabija naprej. Že večkrat je dobil argumentirane odgovore, pa še vedno nabija. Ne vem kako da človek po tolikem času in tolikih negativnih odzivih ni sposoben enega samokritičnega razmišljanja. :roll:
fogl daj si poglej fiziko 2
govoriš čiste neumnosti
čas teče bolj počasi na zemlji kot na orbitalnih postajah

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit napisal/-a:ne tega pa ne boste mogli kar tko zbrisat

tle pravijo fantje kar velike šarlatanske zgodbe........da čas teče počasneje v šibkem gravi polju........KDO DAJE TE ŠARLATANSKE INFORMACIJE.....
prosim vodilne časopisa da ga takoj popravijo.............

FOGL jih daje SHRINK jih pa razlaga...........krasno zdaj pa res vidimo kdo je CENZURA ŠRINK...............resnično uživam zdajle...šrink razlaga takšne neumnosti, da je še meni nerodno...in on mene tule že pasr mesecev zmerja....pa nima pojma niti o tem da čas teče bolj počasui v Portorožu kot na Triglavu.
Ne zavajaj! Kje sem kaj takega zapisal? Poglej si graf in preberi si linke, ki sem jih dal.
amrit napisal/-a:Res za posrat......šrink vzemi si pr dni dopust, pa si malo preštudiraj osnove fizike, pol pa nazaj....
Jasno pa je, kaj je resnično sr**je: tvoja nakladanja o atemporalnosti.
Zadnjič spremenil shrink, dne 3.4.2009 18:47, skupaj popravljeno 3 krat.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a fogl »

amrit napisal/-a:
fogl napisal/-a:Najbolj pri amritu me čudi to, da kljub temu, da vedno in povsod naleti na isti odziv na njegove teorije, še vedno nabija in nabija naprej. Že večkrat je dobil argumentirane odgovore, pa še vedno nabija. Ne vem kako da človek po tolikem času in tolikih negativnih odzivih ni sposoben enega samokritičnega razmišljanja. :roll:
fogl daj si poglej fiziko 2
govoriš čiste neumnosti
čas teče bolj počasi na zemlji kot na orbitalnih postajah
Spet nabija. Kje ti vidiš povezavo med tema dvema odgovoroma. To je krneki...

BTW, povsem verjetno je, da rečem tudi kakšno neumnost, saj sem samo človek, vsakdo se lahko zmoti ali pa nekaj ne razume takoj, vendar pa sem za razliko od tebe sposoben sprejet tudi razumljivejšo razlago oz. vsaj delam na tem, lahko bi kdaj to poskusil tudi ti, mislim da bo koristilo vsem.

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a amrit »

fogl

Newton je misli, da ure tečejo z isto hitrostjo po celem vesolju. Čaj je bil absoluten.
Einstein je ugotovil, da je hitrost ur različna v različnih delih vesolja, pogojuje jo gravitacijsko polje.
Čas je postal relativen.
Einsteina resnično razume le par ljudi, kajti on je prostor-čas jemal le kot model za opisovanje gibanja,
danes pa večina fizikov misli, da je prostor-čas fizikalna realnost.
Einteinu je bilo jasno, da se stvari ne dogajajom v času, da je čas(ure) le mera gibanja.

“Time--the time that we know through clocks and calendars--was invented”. ALBERT EINSTEIN http://www.britannica.com/clockworks/article.html

“It is utterly beyond our power to measure the changes of things by time. Quite the contrary, time is an abstraction, at which we arrive by means of the changes of things”. ERNST MACH
http://www-gap.dcs.st-and.ac.uk/~histor ... ime_2.html

Zato pa jaz pravim:
ure tečejo v prostoru in ne v času
tek ur je čas sam
hitrost teka je odvisna od moči gravitacije

lepo se imej amrit

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit napisal/-a:fogl

Newton je misli, da ure tečejo z isto hitrostjo po celem vesolju. Čaj je bil absoluten.
Einstein je ugotovil, da je hitrost ur različna v različnih delih vesolja, pogojuje jo gravitacijsko polje.
Čas je postal relativen.
Nimaš pojma: Najprej je Einstein dilatacijo časa nakazal v posebni teoriji relativnosti (s katero gravitacija nima zveze) in kasneje še v splošni teoriji. En efekt pa z drugim nima zveze, saj si npr. pri satelitih v orbiti efekta nasprotujeta. Izobrazi se!
amrit napisal/-a:Einsteina resnično razume le par ljudi, kajti on je prostor-čas jemal le kot model za opisovanje gibanja,
danes pa večina fizikov misli, da je prostor-čas fizikalna realnost.
:lol: Nikakor: tistih nekaj ljudi ga očitno ne razume in so ŠARLATANI.
amrit napisal/-a:Einteinu je bilo jasno, da se stvari ne dogajajom v času, da je čas(ure) le mera gibanja.
Ne, ne, to je jasno samo tebi. :lol:
“Time--the time that we know through clocks and calendars--was invented”. ALBERT EINSTEIN http://www.britannica.com/clockworks/article.html

“It is utterly beyond our power to measure the changes of things by time. Quite the contrary, time is an abstraction, at which we arrive by means of the changes of things”. ERNST MACH
http://www-gap.dcs.st-and.ac.uk/~histor ... ime_2.html
Zato pa jaz pravim:
ure tečejo v prostoru in ne v času
tek ur je čas sam
hitrost teka je odvisna od moči gravitacije
Humbug!

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Shrink, se to obravnava pri predmetu Teorija gravitacije?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: hitrost - čas

Odgovor Napisal/-a shrink »

Popotnik napisal/-a:Shrink, se to obravnava pri predmetu Teorija gravitacije?
Seveda, ta predmet se tiče STR.

Odgovori