Bog ne kocka!

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

resnica? Resnica je da obstoj boga ne moreš zanikati. Ne glede na to ali smatraš, da bog je ali ni.
In to je zate dovolj dober razlog, da verjameš vanj? To je slaboumen argument. Potemtakem bi lahko verjel v karkoli, ne bi bilo nič slabše, morda celo bolje.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a Roman »

=) napisal/-a:Resnica je da obstoj boga ne moreš zanikati. Ne glede na to ali smatraš, da bog je ali ni.
Resnica je, da obstoja boga ne moreš potrditi, ne glede na to, ali smatraš, da bog je ali ni. Resnica je tudi, da lahko zanikam vsako trditev, ki se tako ali drugače postavi. Ampak mene ne zanima zanikanje zaradi zanikanja.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a GJ »

=) napisal/-a:resnica? Resnica je da obstoj boga ne moreš zanikati. Ne glede na to ali smatraš, da bog je ali ni.
Tole pa ne more biti resnica!
In jo zlahka dokažem vsakomur!

Človeška zavest lahko zanika obstoj česarkoli!
Torej tudi to, da živiš v votlini in zanikaš obstoj Sonca!
Pri bogu se zakomplicira že pri njegovi definiciji!
Naj omenim le prvi problem: število bogov!
Torej kateri bog je pravi?
In če priznaš le enega boga potem posledično zanikaš ostale, jih lahko?
Če ne verjameš v Budo, Krišno, Alaha, Zeusa, itd. potem zavračaš boga in to ne le enega, zanikaš več bogov!

No kje je sedaj tvoje razmišljanje o zavračanu boga!


Lep dan želim..

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a =) »

Roman napisal/-a:
=) napisal/-a:Resnica je da obstoj boga ne moreš zanikati. Ne glede na to ali smatraš, da bog je ali ni.
Resnica je, da obstoja boga ne moreš potrditi, ne glede na to, ali smatraš, da bog je ali ni. Resnica je tudi, da lahko zanikam vsako trditev, ki se tako ali drugače postavi. Ampak mene ne zanima zanikanje zaradi zanikanja.
Se strinjam. Kaj pa te zanima? (retorično vprašanje :wink: )
V bistvu mislim, da pogovor ne teče več v nobeno smer.
GJ, Zeus mi je rekel naj te pozrdavim nazaj :lol: sploh ne iščeš rešitve... :roll:
Vsi vemo, da so se ljudje tisočletja ubadali s tem problemom, tudi jaz ga ne mislim rešit (če kdo morda to misli :wink: )

Kot opazovalci ateisti si lahko edino ustvarjamo sliko, predstavo o tem kako vera na nekoga vpliva...
Kot verniki iste vere, bi se pa lahko pogovarjali o tem kaj bog hoče od nas... (tudi to vedo vsi...pa morda nekateri mislite, da se ne zavedam - pravzaprav mi je še preveč jasno...so tudi znotraj iste religije različne interpretacije iste knjige, nažalost so nekatere že kar sprejete kot nauk)
res pa je, da morda za nekatere debata ne bo imela toliko adrenalina :wink:

Spet zamujam na faks... :D :D :D :D :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a Roman »

=) napisal/-a:GJ, Zeus mi je rekel naj te pozrdavim nazaj :lol: sploh ne iščeš rešitve... :roll:
Naj najprej zastavi uganko.
Vsi vemo, da so se ljudje tisočletja ubadali s tem problemom, tudi jaz ga ne mislim rešit (če kdo morda to misli :wink: )
Sem se res že ustrašil. Pa saj si pametna punca. Sicer pa je odgovor 42.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a GJ »

=) napisal/-a:Vsi vemo, da so se ljudje tisočletja ubadali s tem problemom, tudi jaz ga ne mislim rešit (če kdo morda to misli :wink: )
Eeee, končno...
Če želiš problem rešiti moraš najprej odkriti njegove korenine oziroma razlog, da problem sploh realno obstaja in ni le plod domišlije!
Recimo tvoj trenutni problem, ki ga imaš ti z menoj je ta, da preusmerjaš temo pogovora v drugo smer!
Tvoja trditev je bila nedvoumna:
=) napisal/-a:resnica? Resnica je da obstoj boga ne moreš zanikati. Ne glede na to ali smatraš, da bog je ali ni.
Tudi moj odgovor je bil povsem nedvoumen!
Torej kaj, če smo problem ljudje sami in si izmišljujejo probleme, da vzbujamo straho poštovanje tistim (lahko tudi sebi), ki se ne upajo dvomiti!

V tem trenutku tega problema s katerim so se ljudje že tisočletja ubadali, ni več! :lol:

Lep dan...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:
Roman napisal/-a:Ampak očitno še nisi srečala pravega ateista.
Res ne. Morda bi bil Shrink lahko prvi...vendar se nisva še srečala.
Kaj pa je zate "pravi" ateist? Morda fundamentalistični? No, tudi taki obstajajo: Recimo Dawkins (verjetno si že slišala za njegovo knjigo "Bog kot zabloda").
=) napisal/-a:Drugče pa vsi ki jih poznam v nekaj verjamejo...v to da bodo imeli dober dan, preberejo svoj horoskop in čeprav "ne verjamejo" z nasmeškom preberejo da se jim bo danes zgodilo nekaj zabavnega,...
Praznoverje s teizmom nima zveze.
=) napisal/-a:Seveda je pa če se omejimo na ateizem kot zanikanje obstoja boga - kot nadnaravnega bitja....jih pa poznam kar lep, zajeten kup...
To ni nobena omejitev; gre kar za definicijo:
SSKJ napisal/-a:ateizem tajenje, nepriznavanje boga, brezboštvo
=) napisal/-a:resnica? Resnica je da obstoj boga ne moreš zanikati. Ne glede na to ali smatraš, da bog je ali ni.
Dokazati in NE zanikati, kar je bistvena razlika.
=) napisal/-a:Vsi vemo, da so se ljudje tisočletja ubadali s tem problemom, tudi jaz ga ne mislim rešit (če kdo morda to misli :wink: )
S tem se ukvarjajo teologi in filozofi, ne pa naravoslovci.
=) napisal/-a:Poznam? Ne, imam namen ko bo čas... :arrow: povej mi kaj več.
Namig: V googlu odtipkaj (brez navednic) "answer to life, the universe and everything". :lol:

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a =) »

Eeee, končno...
Samo da si srečen... :?

A se samo meni zdi, da imamo težave s komuniciranjem? Kaj hočeta vidva shrink in GJ doseči?
Da rečem, da imata prav? Da vama zaploskam, živeli...ker znata pokazat na to kar je meter pred vama... :| Ne komuniciram na tak način.
Saj nima veze, sej bo moderator itak spet zbrisal moj odgovor... Morda moram drugič zalimat kakšno enačbo...

Shrink, če si pa kakšno njegovo knjigo prebiral (o čemer ne dvomim) mi jo, prosim, obnovi ali pa povej za kaj se gre, ali pa kaj te je nagovorilo...karkoli...če se ti da...

Mulotorum opera res turbantur.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:A se samo meni zdi, da imamo težave s komuniciranjem? Kaj hočeta vidva shrink in GJ doseči?
A moram (osebno) kaj doseči? Osebno pa ne vidim nobenih težav pri komuniciranju. Vidim pa določene tvoje zgrešene definicije in predstave glede ateizma. In seveda sem na zgrešeno do sedaj še zmeraj opozarjal.
=) napisal/-a:Da rečem, da imata prav? Da vama zaploskam, živeli...
Ne potrebujem nobenih potrditev oz. kimanja sogovornikov.
=) napisal/-a:ker znata pokazat na to kar je meter pred vama...
Zgolj tvoja osebna sodba, ki je očitno v skladu s "Platonovo votlino". Ampak zato ni nič bolj kredibilna.
=) napisal/-a: :| Ne komuniciram na tak način.
Stil komuniciranja sogovornikov me ne zanima in se ob njega ne spotikam.
=) napisal/-a:Saj nima veze, sej bo moderator itak spet zbrisal moj odgovor...
To se bo dogodilo le, če bo post izven teme.
=) napisal/-a:Morda moram drugič zalimat kakšno enačbo...
Avtorefleksija?
=) napisal/-a:Shrink, če si pa kakšno njegovo knjigo prebiral (o čemer ne dvomim) mi jo, prosim, obnovi ali pa povej za kaj se gre, ali pa kaj te je nagovorilo...karkoli...če se ti da...
No, ne mislim nikomur ničesar obnavljati: naj si pač sam prebere ali poišče obnove; recimo: http://traci.kvarkadabra.net/2007/06/ri ... virus.html.

To, da me je Dawkins k čemurkoli nagovoril, ja, to pa bi lahko bil problem pri komuniciranju s tvoje strani.
=) napisal/-a:Mulotorum opera res turbantur.
Oculi plus vident quam oculus.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a =) »

shrink napisal/-a:
To, da me je Dawkins k čemurkoli nagovoril, ja, to pa bi lahko bil problem pri komuniciranju s tvoje strani.
Alienis delectari malis volupatis inhumana.
Prav imaš. Verjetno mi res ne bi znal razložiti tako, da bi razumela.
(marsikomu pa bi to lahko celo uspelo - recimo Romanu in Anivillerju... )Omne initium difficile. Qui iuvare non potest, non noceat...
Ampak, v redu, če smatraš da nisem sposobna ali dorasla problemu, bom tvoje mnenje upoštevala.

Orandum est ut sit mens sana in corpore sano.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:
shrink napisal/-a:
To, da me je Dawkins k čemurkoli nagovoril, ja, to pa bi lahko bil problem pri komuniciranju s tvoje strani.
Alienis delectari malis volupatis inhumana.
Popolnoma deplasirano. S težavami ostalih se sploh ne ukvarjam, kaj šele, da bi se nad njimi naslajal.
=) napisal/-a:Prav imaš. Verjetno mi res ne bi znal razložiti tako, da bi razumela.
(marsikomu pa bi to lahko celo uspelo - recimo Romanu in Anivillerju... )
Tvoja težava je, da še gornjega nisi bila sposobna razumeti, kaj šele, da bi kaj drugega. Ampak da ne bo pomote (upam, da bo dovolj razumljivo): Dawkins v ničemer ni vplival na moje ateistično prepričanje, ampak sama se si - po ne vem kakšni logiki - dokopala ravno do nasprotnega.
=) napisal/-a:Omne initium difficile.
V razpravah o Bogu/bogu pri meni ne more biti nobenega začetka (pa tudi ne konca). Težko pa je seveda kvečjemu komu drugemu. :lol:
=) napisal/-a:Qui iuvare non potest, non noceat...
No, seveda, verniki bodo na poljudno-znanstvenem forumu o svojem credu slišali bolj malo koristnega, je pa res, da njihovim prepričanjem najbolj škodi ravno znanost. :lol:
=) napisal/-a:Ampak, v redu, če smatraš da nisem sposobna ali dorasla problemu, bom tvoje mnenje upoštevala.
Še en napačen sklep. Osebno ne vidim nobenega problema, zato nima smisla, da bi se temu posvečal, kot sama želiš. To pa seveda ne pomeni, da se ne bom oglašal.
=) napisal/-a:Orandum est ut sit mens sana in corpore sano.
Moliš lahko kvečjemu sama, ampak spodobi se vsaj en kontracitat:

“I am against religion because it teaches us to be satisfied with not understanding the world.” (Richard Dawkins)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a mriz »

Hm, te na koncu naštete stvari po tvoje niso kompatibilne s kritičnim pristopom k razumevanju realnosti? Mislim tudi, na si nisi čisto na jasnem - v kontekstu obravnavanja verskih razlag ravno zavračaš tiste, ki so brez zadržkov (ali drugače povedano - tiste, ki ne sprejmejo tihe prepovedi kritiziranja tovrstne človeške neumnosti).

moderator
Prispevkov: 165
Pridružen: 5.2.2004 10:01

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a moderator »


Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Roman napisal/-a:
=) napisal/-a:GJ, Zeus mi je rekel naj te pozrdavim nazaj :lol: sploh ne iščeš rešitve... :roll:
Naj najprej zastavi uganko.
Nothing created everything?

1. Look for the life in a vacuum, in an empty expanse, and so look for life where it has no cause and no plan. Would you expect it there? No probability at all?

2. Calculate the chance... If the universe was created by chance (no intelligence), what power does chance have? Chance has no creative ability, since it is just a word; probability has no power; it is merely a number like: a 50, 50 chance of success (either it happened or it did not).

3. Bet your soul on 50% -- just believe that nothing created everything -- really? Do you feel that lucky? So did mother nature get so lucky that she created life without a plan, without sterile conditions and with no existing organic materials?

4. Examine the idea of an illusion; if it is an illusion to us - who created the illusion? Where is the illusion coming from or going? Why is there an illusion in the first place?

5. Remember that life produces life. Life comes from life. That is all we know: scientifically it has not been proven beyond a doubt how cells began. No, DNA and RNA couldn't make it very far with no cell in which to operate, no organelles, no nucleus, no food, no biological energy, no organization? Having no place or way for life to begin is as good as saying it could not reasonably happen...

6. See the logic, "If the universe created itself, how did something come from nothing?" Even scientists say that the expanding universe is not eternal. It has not existed forever. There was a starting point and before that there was a chunk of matter? So if the universe wasn't there before, how did that chunk of matter come to be -- just "POOF" and it appeared by God's will?

7. Poof! and "Oh, it was just there." makes no sense at all. So what if DNA took millions of years to develop, then it still needed an enclosed environ (a cell) and organelles (cell parts)... But if there is a God - an all powerful God would have the power to create something out of nothing, not because of any preconceived or preeminent matter, but because the all powerful God can do that by definition!

8. Put a "lightening rod" in a puddle: could an electrical blast of lightening like an explosion in a puddle cause "purposeless" living cells that would then automatically achieve "genetic programming of uniqueness" and instincts, immune system, healing of injuries, digestion...

9. Explain the membrane of the single cell eukaryotes. Plant cell structure is not a simple matter!

a) Eukaryotes are all cellular organisms including animal, plants, fungi -- and protists (slime molds and protozoans) -- whose cells are organized into complex structures inside of selective semipermeable membranes.

b) Where did the semipermeable, cytoplasmic membrane (the skin of a cell) and its fluid serum and its first foods come from? Cannibalism -- of... well so that's your answer? Where did that cannibal find enough life to cannibalize?

10. Veggies (plant-life) and proteins were the baby food of the first cell? Oh, so how and why were these plants and proteins available? So then the veggies have complex cell structure and would need organic materials in plant energy production from the very first second...

11. Wasn't life much too complex for mother nature to solve a million crucial balanced systems! So she did all of that without a brain or any observable form of intelligence?

If millions (or billions) of years of storms in junk yards could never create a modern computer or a beautiful machine of any kind, then what logic says that chaos can create amazing life like one typical cell of a plant and bring it to an excellent, complex status -- well beyond a virus or simple "germ of life."

Nature creates by destroying

1. Examine exploding volcanoes and colliding of continents, folding and breaking... You know that natures greatest building projects like mountains are created by destructive power.

2. Look at how nature breaks down things and think about whether creation of life seems natural! Nature is about breaking down rocks to pebbles and to sand, dissolving, oxidizing, mineral deposits, poison, corrosion, erosion, and rot.

3. Point out that the most basic "natural" scientific processes called entropy and chaos do not normally improve things: so how did Cell Molecular Organization of life just "happen"?

a) Entropy is disorder or uncertainty in a system and much like inertia it is neutral and only exists because of outside forces. Entropy merely resolves to equilibrium.

b) Equilibrium apparently has no creative powers, and so entropy could do nothing but come to a balanced or settled condition.

4. Examine the creativity of great explosions, like bombs.... How much creativity is in that? Now visualize the big bang. Massive force so great it's not over yet? The universe is said to still be expanding from that explosion...

a) If all life came into existence as the result of "a" big bang -- where did that big bang come from. So how many "big bangs" are there out there? How do you know?

b) Obviously there is something much bigger than our known "expanding universe".

http://www.wikihow.com/Defend-a-Belief- ... nce-of-God

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ne znam angleško. Prosim, prevedi.

Odgovori