Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a =) »

Aja, pa vesele velikonočne praznike želim vsem. :P

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a mriz »

=) napisal/-a:No, ti si očitno tudi eden tistih, ki zanika obstoj greha...
Tega mi ni niti treba - hočem pa povedati, da je pridiganje o grehu sprevržena metoda psihičnega terorja.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:shrink
shrink napisal/-a:dejansko kaznovalo okolje zaradi prepričanj, ki so temeljila na krščanskih vrednotah.
Ogiblji se zla in delaj dobro, išči mir in se zanj zavzemaj.
pa tudi

»Ne sodite, da ne boste sojeni!
Verjetno poznaš zgodbe...
Prilika o farizeju in cestninarju
9 Nekaterim, ki so zaupali vase, da so pravični, in so zaničevali druge, je povedal tole priliko: 10 »Dva človeka sta šla v tempelj molit: eden je bil farizej, drugi cestninar. 11 Farizej se je postavil in pri sebi molil takóle: ›Bog, zahvaljujem se ti, da nisem kakor drugi ljudje: grabežljivci, krivičniki, prešuštniki ali tudi kakor ta cestninar. 12 Postim se dvakrat na teden in desetino dajem od vsega, kar dobim.‹ 13 Cestninar pa je stal daleč proč in še oči ni hotel vzdigniti proti nebu, ampak se je tolkel po prsih in govoril: ›Bog, bodi milostljiv meni grešniku!‹ 14 Povem vam, ta je šel opravičen domov, oni pa ne; kajti vsak, kdor se povišuje, bo ponižan, in kdor se ponižuje, bo povišan.«
Te svetopisemske floskule v ničemer ne spreminjajo dejstva, da dandanes (za preteklost ne bom niti izgubljal besed) RKC še vedno skuša - tako ali drugače - kaznovati drugačne (ki ne živijo v skladu z njenimi vrednotami).

Zato imam vso pravico, da sodim; še posebej zato, ker se prizadevanja RKC kažejo v nekaterih nazadnjaških idejah krščanske politike, ki so - milo rečeno - škodljive.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a Roman »

=) napisal/-a:Res je. Ljudje hočejo biti zavajani.
In kaj je mogoče storiti zoper to? Da ne vprašam, kako bi se dalo to hudo bolezen ozdraviti.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a =) »

Roman napisal/-a:
=) napisal/-a:Res je. Ljudje hočejo biti zavajani.
In kaj je mogoče storiti zoper to? Da ne vprašam, kako bi se dalo to hudo bolezen ozdraviti.
kaj lahko narediš? Vsak posebej se mora naučiti kritično razmišljati in se seveda izobraževati na več področjih. Šele tako lahko zajameš bolj polno sliko. In se na podlagi celostne podobe (kolikor je pač ta lahko celostna) odločaš ali nekaj podpiraš ali ne in do katere mere- presoja. Kaj lahko pa ti narediš, da drugi niso zavajani? Lahko se z drugimi pogovarjaš, razčiščuješ in jih opozarjaš. In to ne na način, da jim naštevaš samo prednosti ali slabosti, ampak, da jim pokažeš (ali pa bolje rečeno z njimi iščeš) bistvo problema, morda opozoriš na povezave z drugimi stvarmi, ki bi se marsikomu zdele nepovezane... Pa saj to že veš.

Recimo shrink se zgraža nad krščanskim naukom, v bistvu pa ga motijo pogledi RKC. Če mene vprašaš, se mi RKC iz tega stališča ne zdi vredna spotikanja. Zakaj? Ker ima resnično marsikje povsem zgrešene poglede, ni nujno da nazadnjaške (to me v bistvu niti ne moti) ampak povsem v nasprotju z krščanskim naukom...
Krščanska politika pa sploh...
Seveda,shrink, imaš pravico da sodiš. V bistvu je žalostno, da sodije RKC ravno tisti,ki se imajo za ateiste. Tisti pa, ki dejansko njeno občestvo gradijo, si zatiskajo oči, skomignejo z rameni, prepričani, da delajo prav.
Če bi bila RKC stavba, bi bila jaz gotovo med prvimi, ki bi izstopila skozi njena glavna vrata. :|
mriz napisal/-a:
=) napisal/-a:No, ti si očitno tudi eden tistih, ki zanika obstoj greha...
Tega mi ni niti treba - hočem pa povedati, da je pridiganje o grehu sprevržena metoda psihičnega terorja.
ojej...no, v bistvu si psihični teror zada vsak sam sebi, ko naredi greh...

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a mriz »

=) napisal/-a:ojej...no, v bistvu si psihični teror zada vsak sam sebi, ko naredi greh...
Šele zatem, ko se ga prepriča v to, da je v grehu.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:Recimo shrink se zgraža nad krščanskim naukom, v bistvu pa ga motijo pogledi RKC. Če mene vprašaš, se mi RKC iz tega stališča ne zdi vredna spotikanja. Zakaj? Ker ima resnično marsikje povsem zgrešene poglede, ni nujno da nazadnjaške (to me v bistvu niti ne moti) ampak povsem v nasprotju z krščanskim naukom...
Pa saj sem izhajal iz:
=) napisal/-a:Cerkev ni še nobenega od vas kaznovala/.../
In pokazal sem ti, kako je RKC "drugačne" vedno kaznovala in to ravno na osnovi sklicevanja na krščanske vrednote. Skratka: Če se že zgražam, se kvečjemu nad vsiljevanjem krščanskih vrednot ostalim in kaznovanjem tistih, ki jih ne sprejemajo. Ob to sem se in se bom vselej spotikal.
=) napisal/-a:Krščanska politika pa sploh...
Delovanje tako krščanske politike kot RKC temelji na krščanskem nauku, kar še posebej poudarjata. Tvoja pripomba, da je treba gledati na sam nauk in ne na tiste, ki ga zlorabljajo, pa je ekvivalentna tisti, da na komunizem ni treba gledati skozi totalitarne režime v prejšnjem in tem stoletju. Seveda pa je splošno prepričanje povsem drugačno: komunizem je totalitarna in zločinska družbena ureditev, pa čeprav se nikjer ni udejanil na način, kot si ga je zamislil npr. Marx. Komunizem je bil v teoriji dober, a v praksi se ni mogel uresničiti. Tako je morda tudi krščanski nauk (oz. vsaj njegove moralne vrednote) v teoriji dober, a v praksi polomija.
Seveda,shrink, imaš pravico da sodiš. V bistvu je žalostno, da sodije RKC ravno tisti,ki se imajo za ateiste. Tisti pa, ki dejansko njeno občestvo gradijo, si zatiskajo oči, skomignejo z rameni, prepričani, da delajo prav.
Če bi bila RKC stavba, bi bila jaz gotovo med prvimi, ki bi izstopila skozi njena glavna vrata. :|
No, ja, da RKC in njeno občestvo nista zmožni samokritike, me sploh ne preseneča.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Ako bi bila Slovenija sodobna zahodna liberalna država, tiste scene z ministrom Drobničem sploh ne bi bilo. Ženske, ki bi kontracepcijo izvajale s splavi, bi pač izbrale tak paket zdravstvenega zavarovanja, ki bi take posege tudi kril. Ne zdi se mi pa prav, da to plačujejo v premijah zavarovanja tudi tisti, ki splava ne izvajajo, ga ne želijo izvajati ali pa so tudi proti njemu. Recimo jaz tudi ne plačujem avto kaska zavarovanja, ker ga ne želim (potrebujem), kdor pa ga želi, naj ga pa. Posiljevanje se tako kaže na dveh straneh - pri Drobniču, ki ženskam na nek drugačen način odvzema pravico do splava in tistih, ki sili plačnike zdravstvenega zavarovanja, da to plačujejo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a shrink »

Popotnik napisal/-a:Ako bi bila Slovenija sodobna zahodna liberalna država, tiste scene z ministrom Drobničem sploh ne bi bilo. Ženske, ki bi kontracepcijo izvajale s splavi, bi pač izbrale tak paket zdravstvenega zavarovanja, ki bi take posege tudi kril. Ne zdi se mi pa prav, da to plačujejo v premijah zavarovanja tudi tisti, ki splava ne izvajajo, ga ne želijo izvajati ali pa so tudi proti njemu. Recimo jaz tudi ne plačujem avto kaska zavarovanja, ker ga ne želim (potrebujem), kdor pa ga želi, naj ga pa. Posiljevanje se tako kaže na dveh straneh - pri Drobniču, ki ženskam na nek drugačen način odvzema pravico do splava in tistih, ki sili plačnike zdravstvenega zavarovanja, da to plačujejo.
Prepričanje, da za splave plačujemo vsi (iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja), je populistično nakladanje nekaterih, ki nasprotujejo splavu. Ampak, če se že gremo tako (avtomobilsko) logiko, potem vsi tudi plačujemo za zdravstvene storitve tistih, ki nezdravo živijo (od kadilcev in pivcev pa vse do tistih jedcev s prekomerno težo). Zakaj bi npr. sam, ki ne kadim, ne pijem in zaradi prehranjevalnih navad nimam prekomerne teže in ki očitno iz tega naslova ne bom obremenjeval zdravstvene blagajne, plačeval premijo za tiste z nezdravimi razvadami?

Tudi prepričanje, da je splavljanje v bistvu vrsta kontracepcije, je zelo populističen argument. Statistika (podatki IVZ za 2004) namreč kaže, da "delež povratnic, to je žensk, ki so prekinile prejšnjo nosečnost z dovoljenim splavom, znaša 24,7% in v zadnjih letih počasi upada."

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a =) »

shrink napisal/-a: Skratka: Če se že zgražam, se kvečjemu nad vsiljevanjem krščanskih vrednot ostalim in kaznovanjem tistih, ki jih ne sprejemajo. Ob to sem se in se bom vselej spotikal.
sej, ti dam prav. Edino jaz temu ne bi rekla (strogo) kaznovanje. Prej oviranje. Uno zahrbtno pranje rok. :roll:
shrink napisal/-a:No, ja, da RKC in njeno občestvo nista zmožni samokritike, me sploh ne preseneča.
Mene pa... In to vsakič znova. In znova. Pa spet in spet...me čudi da nasedajo, malikujejo...pa tako očitno je...
shrink napisal/-a: Zakaj bi npr. sam, ki ne kadim, ne pijem in zaradi prehranjevalnih navad nimam prekomerne teže in ki očitno iz tega naslova ne bom obremenjeval zdravstvene blagajne, plačeval premijo za tiste z nezdravimi razvadami?
Heeeej, sam to pa res! :P pa še avtobuse manj obrabljamo, pa v dvigalo nas gre več, pa naš hladilnik porabi manj energije, pa manj cunj je treba prat,...ah, grem raje jest.. :D bom imela občutek, da zares do konca izkoriščam vse kar mi je ponujeno...Ura je skorej jutri...Sam ne vem, kaj bi raje šunko v testu ali kakšen lepo pobarvan pirh... :?: :mrgreen:

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

shrink napisal/-a:Prepričanje, da za splave plačujemo vsi (iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja), je populistično nakladanje nekaterih, ki nasprotujejo splavu. Ampak, če se že gremo tako (avtomobilsko) logiko, potem vsi tudi plačujemo za zdravstvene storitve tistih, ki nezdravo živijo (od kadilcev in pivcev pa vse do tistih jedcev s prekomerno težo). Zakaj bi npr. sam, ki ne kadim, ne pijem in zaradi prehranjevalnih navad nimam prekomerne teže in ki očitno iz tega naslova ne bom obremenjeval zdravstvene blagajne, plačeval premijo za tiste z nezdravimi razvadami?

Tudi prepričanje, da je splavljanje v bistvu vrsta kontracepcije, je zelo populističen argument. Statistika (podatki IVZ za 2004) namreč kaže, da "delež povratnic, to je žensk, ki so prekinile prejšnjo nosečnost z dovoljenim splavom, znaša 24,7% in v zadnjih letih počasi upada."
Da ne bo pomote: sam ne nasprotujem splavu - to je svobodna odločitev žensk. Sicer pa sam, če bi bil ženska, bi se trudil, da mi ne bi bilo treba delati splavov. In to, da za splave vsi plačujejo, ni populistično nakladanje, temveč vsiljevanje zagovornikov splava, da tudi nasprotniki to storitev plačujejo.

Hej, v ekonomsko svobodnih državah pač lahko tisti, ki so predebeli, izberejo tak zdravstveni paket, ki bi njim najbolje ustrezal. Npr. tak, ki nudi letno karto za fitnes, liposukcijo na vsake tri leta (to upogibam), zmanjšanje želodca, itd. Ali pa za alkoholike kak dodaten program. Npr. naša zavarovalnica ni krila nadstandardnih storitev pri "najboljšem terapevtu ever" dr. Ruglju - so morali doplačevati. Ali pač tisti, ki je pod stresom, plačuje tudi tak paket, ki bi jim nudil najboljše psihiatrične storitve. Torej sploh ni nujno, da tisti, ki živijo nezdravo, odžirajo zdravstveni denar od tistih, ki pač živijo zdravo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a shrink »

Popotnik napisal/-a:Sicer pa sam, če bi bil ženska, bi se trudil, da mi ne bi bilo treba delati splavov.
Jah, nekateri se tudi trudijo, pa sem izjalovi (npr. zaradi nezanesljive kontracepcije).
Popotnik napisal/-a:In to, da za splave vsi plačujejo, ni populistično nakladanje, temveč vsiljevanje zagovornikov splava, da tudi nasprotniki to storitev plačujejo.
Ah, ko je Drobnič predlagal svojo domislico, je bilo ravno pri nasprotnikih splava tole večkrat slišati.
Popotnik napisal/-a:Hej, v ekonomsko svobodnih državah pač lahko tisti, ki so predebeli, izberejo tak zdravstveni paket, ki bi njim najbolje ustrezal. Npr. tak, ki nudi letno karto za fitnes, liposukcijo na vsake tri leta (to upogibam), zmanjšanje želodca, itd. Ali pa za alkoholike kak dodaten program. Npr. naša zavarovalnica ni krila nadstandardnih storitev pri "najboljšem terapevtu ever" dr. Ruglju - so morali doplačevati. Ali pač tisti, ki je pod stresom, plačuje tudi tak paket, ki bi jim nudil najboljše psihiatrične storitve. Torej sploh ni nujno, da tisti, ki živijo nezdravo, odžirajo zdravstveni denar od tistih, ki pač živijo zdravo.
Pa še nekaj o "ekonomsko svobodnih državah": Tam je kritje za zdravstvene storitve res zelo odvisno od izbrane police, ampak tole za debele, kadilce in alkoholike pa ne bo držalo. Ni namreč mogoče nedvoumno dokazati, da je neko zdravstveno stanje posledica prekomernega kajenja, pitja ali prehranjevanja, tako da zdravljenje bolezni, ki iz tega izhajajo, ni v posebnih postavkah. Tisto, o čemer govoriš, pa je kvečjemu preventiva, ne pa zdravljenje. V zvezi s tem še komentar na tole:
Popotnik napisal/-a:Ako bi bila Slovenija sodobna zahodna liberalna država, tiste scene z ministrom Drobničem sploh ne bi bilo. Ženske, ki bi kontracepcijo izvajale s splavi, bi pač izbrale tak paket zdravstvenega zavarovanja, ki bi take posege tudi kril.
Česa takega v "zahodnih liberalnih državah" sploh ni:
Mladina napisal/-a:Danes je splav ilegalen le v petih evropskih državah: Vatikanu, Malti, Poljski, Irski in Portugalski, pri čemer bo slednja o legalizaciji odločala na referendumu januarja 2007. Vse ostale razvite države splav dovoljujejo tudi na zahtevo in ne zgolj takrat, ko je ogroženo življenje nosečnice. Pa ne le to. Večina evropskih držav stroške splava pokriva iz javne zdravstvene blagajne. Iz lastnega žepa je splav treba v celoti plačati le na Slovaškem, v Latviji in Avstriji.
http://www.mladina.si/tednik/200648/cla ... ursa_marn/

Razpredanje o "sodobnih zahodnih liberalnih državah" oz. "ekonomsko svobodnih državah" je v zvezi s splavom zgolj še en populističen argument.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a =) »

splav je umor. :!:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:splav je umor. :!:
Ja, "umor" skupka diferenciranih celic.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Celostni pogled na reševanje ekonomske krize

Odgovor Napisal/-a =) »

ph, znanstvenik,...tudi ti si skupek celic.

Odgovori