težava z velikim pokom

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Japi

Odgovor Napisal/-a Japi »

Pentium, se strinjam ja, sem imel v glavi atomske mase, ne pa tudi število atomov. Poskušal sem na hitro najti primer, kje se energija spreminja v maso, saj je je kar precej v vesolju.

Zakaj bi se premikal prostor namesto delca? Z reltivističnega stališča je to čisto vseeno. Če pa 2 delca drvita drug proti drugemu, v katero smer bi se pa prostor premikal?

S tem sem ti poskusil le pokazati nesmisel, zakaj delec ne bi mogel bit neskončen. Še bolj nazorno. Če sem večji od vesolja (pač neskončen) kam hodim ta moment? Sem že povsod... :roll: Tu relativistična teorija nima nobene veze... Se pa strinjam, da obstaja verjetnost, da delec ne najdemo le na točno določenem mestu, ampak kjerkoli v vesolju, kar pa ne pomeni da meje verjetnosti pomenijo velikost delca.

Mirtelo, se strinjam, da je tudi tvoja možnost zelo realna. V bistvu se vse ugotovitve v zvezi z vesoljem nanašajo na preteklost. Kakorhitro govorimo ali se vesolje širi ali krči, v bistvu že napovedujemo. Tako da dopuščam možnost, da si boljši "šlogar" od mene :)

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Mislim, da pojma "neskončen delec" nisi razumel pravilno. Nisem večji od vesolja, delci se le raztezajo skozi ves prostor-čas, torej po celem vesolju.

Vse naše teorije o gibanju temeljijo na gravitaciji. To so pojasnjevali že grki, pa Newton in končno tudi Einstein. Ko pa jo združimo s kvantno mehaniko, pa se zgodi nekaj čudnega. Do sedaj so imeli objekti tično lokacijo in zato se je dalo natančno izračunati gravitacijo.

Kaj pa sedaj? Ne vemo kje se delec nahaja. Vendar, ali lahko izmerimo njegovo polje? Ali je njegova gravitacija tako nedoloćena kot on sam?

To me od nekdaj zanima, zato sem si tudi izmislil neskončne delce.

To vprašanje je skoraj ekvivalentno drugemu vprašanju, na katerega se zdi, da odgovor že poznamo. Vendar ni nujno tako.

Če že ne moremo natančnu določiti lege nekega delce, ali delca ne vidimo dovolj dobro ali pa je njegova lega res tako razmazana in se nenadno spreminja?

To je osnovni princip kvantne mehanike, vendar po moji teoriji se delci gibajo organizirano, vendar jih z našimi detektorji delcev opazimo vsakič na drugem koncu.

Zanima me pa še nekaj drugega. Ali imajo po kvantni (in ostalih) teorijah in po meritvah (če so kakšne) vsi gravitoni enako valovno dolžino ali pa se spreminja, tako kot pri fotonih.

Suzana
Prispevkov: 2
Pridružen: 11.12.2008 9:02

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a Suzana »

Lep pozdrav,
mene pa zanima kako ste svoji otrokom razložili,kako je nastal svet.
Namreč me je moj 8 letni sin včeraj vprašal če je bog ustvaril svet?
Sem ateist,in sinu sem povedala da v boga ne vejamem,in da nikakor ni bog ustvaril naš svet.
Lepo prosim za vaše prijazne odgovore,kako razložiti 8 let staremu otroku kako je nastal svet?
Hvala za vaše odgovore,sem mlada mamica in še ne z velikimi iskušnjami o veselju in zemlji. :?

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Jah nč...tkole mu razlož:
"Približno tisočinko sekunde po nastanku vesolja so se kvarki začeli med seboj povezovati, in sicer v kombinacijah u-d-u (proton) in d-u-d (nevtron). Kmalu so začela nastajati prva atomska jedra najlažjih elementov. Proton in nevtron sta se zlila v težki vodik, če dodamo še en proton, nastane helij-3 itd. Večina protonov in nevtronov pa je ostalo samih."

najbl enostavno povedan...

nekje iz ene revije....

Sicer pa men se zdi skrajno čudno in sumljivo da naj bi blo nekoč celo vesolje v eni sami mejhni krogli..sliši se nemogoče.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vse, kar presega klasično fiziko, se sliši nemogoče. Pa se mi zdi še vedno bolj mogoče kot kako mistično stvarjenje sveta.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a shrink »

Celeron napisal/-a:Sicer pa men se zdi skrajno čudno in sumljivo da naj bi blo nekoč celo vesolje v eni sami mejhni krogli..sliši se nemogoče.
Tebi se zdi nemogoča tudi moč naše nuklearke, tako da se ni preveč za zanašati na tvoj "občutek" za mogoče/nemogoče. :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a shrink »

Suzana, na tvojem mestu bi svojemu otroku kupil tole:

http://www.enaa.com/oddelki/knjige/izd_ ... Veliki_pok

in skupaj z njim prebiral.

P.S. Vidim, da ni več dobavljivo. Poglej v kakšni bolje založeni knjigarni (mogoče je še kje ostal kak izvod), ali pa si sposodi v knjižnici (lahko tudi tvoj sin pogleda v šolski knjižnici).

Suzana
Prispevkov: 2
Pridružen: 11.12.2008 9:02

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a Suzana »

shrink napisal/-a:Suzana, na tvojem mestu bi svojemu otroku kupil tole:

http://www.enaa.com/oddelki/knjige/izd_ ... Veliki_pok

in skupaj z njim prebiral.

P.S. Vidim, da ni več dobavljivo. Poglej v kakšni bolje založeni knjigarni (mogoče je še kje ostal kak izvod), ali pa si sposodi v knjižnici (lahko tudi tvoj sin pogleda v šolski knjižnici).
Hvala,knjiga je na pogled in opis zelo zanimiva.Lepo,da ste si uzeli čas in mi svetovali.
Lep pozdrav,Suzana. :D

wert trew
Prispevkov: 14
Pridružen: 26.4.2009 17:36

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a wert trew »

Kaj pa če bi o velikem poku rekli tako
energija se je tako zelo skoncentrirala, da se je morala materializirati. Kker pa materija za razliko od energije rabi prostor, je zadeva eksplodirala.
prepreosto....

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a shrink »

wert trew napisal/-a:Kaj pa če bi o velikem poku rekli tako
energija se je tako zelo skoncentrirala, da se je morala materializirati.
Si že slišal za to, da sta materija in energija dve plati iste kolajne?
wert trew napisal/-a:Kker pa materija za razliko od energije rabi prostor, je zadeva eksplodirala.
prepreosto....
Nesmisel. Energija se ravno tako nahaja v prostoru oz. prostor-času in ga ravno tako (kot masa) ukrivlja. Očitno o tem ne veš kaj dosti. Preprosto...

wert trew
Prispevkov: 14
Pridružen: 26.4.2009 17:36

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a wert trew »

Ali je pravilna trditev, da ima materija volumen, energija pa ga nima? Če je pravilna, potem nisem brcnil v meglo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a shrink »

wert trew napisal/-a:Ali je pravilna trditev, da ima materija volumen, energija pa ga nima? Če je pravilna, potem nisem brcnil v meglo.
Ja, pa si, ker obstaja pojem gostote energije, ki je ravno energija na enoto volumna. In od gostote energije (in mase) vesolja je tudi odvisen njegov razvoj. Preberi si npr. v:

http://www.kvarkadabra.net/article.php/temna-snov


Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a shrink »

Larifari je le tvoja psevdofizika.

Srečko
Prispevkov: 523
Pridružen: 18.1.2018 11:13

Re: težava z velikim pokom

Odgovor Napisal/-a Srečko »

čujte.....moram vam povedat....vlki pok je mrteffff http://www.sciencepublishinggroup.com/s ... eid=122019

Odgovori