Šarlatani

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

qg napisal/-a:
mriz napisal/-a:
qg napisal/-a:Razložite, zakaj so mase delcev takšne kot so, kaj je kvantna gravitacija, zakaj zavest v možganih, pa boste lahko kmalu ovrgli parapsihologijo. Ter ne se stalno izogibati tega bistvenega vprašanja, izvor zavesti.
Samo vprašanje izvora zavesti ni problematično (pravzaprav je po mnenju nekaterih eno izmed treh bistvenih vprašanj oz. problemov znanosti), problematična je večina odgovorov oz. neumnosti, katerim nekateri prisojajo status odgovora. Zavračanje neumnosti pa pač ni izogibanje vprašanju - prej bi rekel, da ravno nasprotno. Mimogrede, z odgovori na omenjena vprašanja se parapsihologija in ostalo šarlatanstvo ne bo ovrglo ali izničilo, saj se ljudem ne gre za razumevanje.
Problematično je, da se to vprašanje preveč ignorira. Kako nastane zavest iz nekih tokov v možganih - ne ve se, to je tako, kot, da bi rekel, 0 x 10000000 > 0, ker je 10000000 dovolj veliko število (ali dovolj veliko nevronov v možganih). Torej je neumnost tudi ignoriranje tega. Znanost pa to ignorira.
Na to sem že enkrat odgovarjal, pa naj bo še enkrat: Znanstveniki se lahko svobodno odločajo, kaj bodo raziskovali. Če se večini kvantni (ali kvantno-gravitacijski) efekti v možganih zdijo za lase privlečeni, tu ne vidim nobenega problema.
qg napisal/-a:Drug zanimiv primer šarlatanstva znanosti so superstrune. Vse po predpisih znanosti, a čista sramota za znanstvenike.
Nobene sramote ni, v najslabšem primeru bo šlo za stranpot; in še to zgolj po mnenju nasprotnikov teorije strun (glede kvantne gravitacije pač obstajata dva tabora). Kdo so v resnici šarlatani, pa menda ni treba posebej poudarjati.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Roman »

qg napisal/-a:Problematično je, da se to vprašanje preveč ignorira.
To bi bilo res problematično, a na srečo temu ni tako. Malo pobrskaj po internetu. Resda zavesti znanost ne zna razložiti, ampak to ne pomeni, da znanost to področje ignorira. Bolj se mi zdi, da ti ignoriraš znanstvene izsledke.
Drug zanimiv primer šarlatanstva znanosti so superstrune.
To pa moraš razložiti. O strunah se namreč nihče od znanstvenikov ne dela, da je strokovnjak.
Vse po predpisih znanosti, a čista sramota za znanstvenike.
Za kaj pa gre pri tej tvoji veliki sramoti?

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Oh ja...

http://med.over.net/forum5/read.php?151,5494212

In nekaj citatov:
Re: Določanje ure rojstva
Napisal: lina¨
Datum: 30.05.2009 15:38

Ja lahko povem zakaj gre. Astrologinja mi je izdelala rojstno karto z vso razlago zraven. In naj bi bila ena minuta odločilnega pomena, ker se v tisti minuti moj podznak spremeni. Tako, da me res zanima do kakšnih odstopanj lahko pride ko določajo čas rojstva.
Re: Določanje ure rojstva
Napisal: tudi astro
Datum: 30.05.2009 16:02

Tale astrologinja pa ni prav resna.
Stopinja ascendenta se spremeni v 4 minutah in je lahko kvečjemu odločilna pri prediktivnih metodah kjer minuta rojstva zamakne dogodek za maksimalno 3 mesece. Tako natančnih resnih napovedi pa ni!
Pri rojstvu z ascendentom na meji je vpliv obeh mejnih znamenj izenačen, ni šans, da bi, četudi bi bila na 0 stopinji naslednjega znamenja imela samo vplive tistega znamenja!

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a mriz »

qg napisal/-a:Problematično je, da se to vprašanje preveč ignorira. Kako nastane zavest iz nekih tokov v možganih - ne ve se, to je tako, kot, da bi rekel, 0 x 10000000 > 0, ker je 10000000 dovolj veliko število (ali dovolj veliko nevronov v možganih). Torej je neumnost tudi ignoriranje tega. Znanost pa to ignorira.
Hm, meni se zdi, da ljudje zelo podcenjujejo to vprašanje (kar ni presenetljivo, saj niso seznanjeni z njegovo globino). No, če hočeš, ti lahko takoj naštejem kakih 20 naslovov knjig (zraven pa še par pomembnih avtorjev, kar bi število možnih knjig še povečalo), katere poznam in ki se tega vprašanja (oz. njegovih temeljev) lotevajo znanstveno (oz. korektno, torej v stiku z realnostjo).

moderator
Prispevkov: 165
Pridružen: 5.2.2004 10:01

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a moderator »

Razcepljena tema: Nesmrtnost.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Lunin setveni koledar

Pozna to kdo in koliko je kaj res?

Sicer verjamem, da Luna lahko vpliva ponoči (je zaradi lune lahko svetlo), morda je tudi kaj vpliva težnost Lune (ki povzroča tudi bibavico).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

Lunin setveni koledar ni nič bolj kredibilen kot horoskop. Dovolj zgovoren je zapis:
VPLIV KOZMOSA NA NAŠE RASTLINE

LUNA
Luna je zemlji najbližja, zato je njen vpliv na živi svet zelo velik. Luna deluje kot ogledalo – reflektira svetlobo in ostale impulze, ki jih posredujejo Sonce, klasični planeti in ozvezdja zodiaka. Glede na to, pred katerim ozvezdjem Luna potuje, je v Setvenem koledarju gospe Marije Thun označeno, ali je ta dan ugoden za korenovke, listnate rastline, cvetnice ali plodovke. Gospa Marija Thun je dokazala delovanje kemičnega, toplotnega, svetlobnega etra in etra življenja v povezavi s kozmosom v 52 letih poskusov spremlja učinke razvoja rastlin glede na zvezdne konstalacije ( položaj Sonca, Lune in klasičnih planetov ter njihovih potovanj pred ozvezdji zodiaka), ki so bile prisotne pri setvi in obdelavi rastlin. :!:
So pa setveni koledarji na osnovi "nauka" Marije Thun in Steinerjevo "biodinamično kmetijstvo" nasploh očitno še zelo popularni:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/magazine/8008167.stm

pa čeprav je bilo že davno spoznano, da gre za psevdoznanost/šarlatanstvo:
The so-called "lunar effect" has been widely dismissed as pseudo-science but its followers think that as the Moon exerts such a huge impact on the tides, it must follow that it affects the water in the human body and therefore human behaviour.
Da je slednje nič več kot urbana legenda, sem tudi že omenil:

viewtopic.php?f=7&t=2384&start=0

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a =) »

hmmm...no, jaz pri tem nisem tako stroga. Babice pravijo da zelenjava boljše raste, če je sejana ob pravi Luni. Recimo, da ti solata manj hodi v vrhe... :mrgreen:
hahaha...drugače pa,...meni "uspevajo" predvsem kaktusi, :lol: nisem še opazila bistvenih sprememb, razen da zgnijejo, če jih preveč zaliješ :D .. takrat je -seveda -lahko kriva tudi Luna... :wink:

ajde, marš na volitve! :P (z Luno ali brez)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:ajde, marš na volitve! :P (z Luno ali brez)
Volitve so državljanska pravica, ne dolžnost. Sicer pa jo je bilo možno izkoristiti že med tednom. :lol:

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Popotnik »


Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a =) »

jes. Danes je primeren dan za študij... Se mi je kar zdelo, v četrtek in petek pa igre na srečo. :lol: upam, da se sem štejejo tudi izpiti... :lol: :lol: :lol: :wink:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ker se začenja čas kislih kumaric, priporočam v ogled - če je komu dolgčas:

http://poptv.si/multimedia/trenja-vedez ... evara.html

Zabavali se boste ob izjavah površ(i)n(sk)ih vedeževalcev (t.j. tandema Danny - Karin), nepovrš(i)n(sk)ega vedeževalca (t.j. psihološkega astrologa), numerologinje in še koga ter ob intermezzih duhovnika, metabiologa (t.j. Šterna), skeptika itd. Vse skupaj pa seveda na realna tla spravlja Mišo Alkalaj.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ne samo zabaval, mislim, da sem dobil smejalne krče. Eden čez drugega šimfajo in se oglašujejo za neke vrste razumnike in znanstvenike. Ampak tisti Srb je najboljši.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a =) »

:lol: preko čaja se je povezala s kozmičnimi energijami :lol: :lol: :lol: (za crknit)

ljudje rabijo pogovor. Zato kličejo...
ona pa zamiži in pove :mrgreen: in da informacijo čez usta ven :wink:

Ja, to je razlika!!! (Danči je strelec)....Razlika je kaj vidiš, kaj čutiš in kaj predvidevaš (da se bo zgodilo),... :lol: :lol: :lol:

zaključek - znanost predvideva, vedeževalci vidijo.. v cerkvi daš denar in vedeževalcu daš denar - njegove primerjave so naravnost "fantastične", "nedojemljive", tako "globoke" in "vnebovpijoče",...ampak sedaj imam itak čas tudi za kakšno bolj ali manj kislo kumarico... :D
:wink: (izgleda da so raziskovalci na univerzah v podobnem stanju -ah, kr neki)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:ampak sedaj imam itak čas tudi za kakšno bolj ali manj kislo kumarico... :D
:wink: (izgleda da so raziskovalci na univerzah v podobnem stanju -ah, kr neki)
Ah, ne: kolektivni dopusti so avgusta. :lol:

Čas kislih kumaric pa se tako in tako nanaša na počitnice in te so se za marsikaterega obiskovalca tega foruma začele; očitno tudi za zlato ribico. :lol:

Odgovori