prostor ne more biti neskončen?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
moderator
Prispevkov: 165
Pridružen: 5.2.2004 10:01

Odgovor Napisal/-a moderator »

Debato, ki jo je začela Ines sem prestavil sem: viewtopic.php?t=420

Uporabnike prosim, da se držijo zastavljene teme.

Brila

Odgovor Napisal/-a Brila »

Tu je vprašanje, ki mi ne da spati:

... če je energije v vesolju končno in se ohranja, kako se lahko porazdeli po neskončnem prostoru???


lp


p.s. se opravičujem če sem zgrešila temo ali kaj podobnega, se še ne znajdem čisto :)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Če nekaj končnega porazdeliš po neskončnem prostoru, se pač prostorska gostota tega končnega približa ničli.

Moderator, občudujem tvoja prizadevanja za urejanje foruma, ampak zadal si si pretežko nalogo. Disciplina ni nikoli sodila k vrlinam katerihkoli udeležencev katerihkoli forumov, izjeme pa so skrajno redke. Saj veš, beseda da besedo... Vem, da tudi ta pripomba ne sodi pod naslov te teme, za kar se iskreno opravičujem.

moderator
Prispevkov: 165
Pridružen: 5.2.2004 10:01

Odgovor Napisal/-a moderator »

Brez skrbi Roman, moderatorji imamo močno orodje zoper nepridiprave, katerim lahko v trenutku izgine sporočilo, če kršijo pravila (beri pod "Pomoč").

Tako ustvarjamo boljše pogoje za kvalitetno in kulturno debato.

Če ima kdo še kako sporočilo za moderatorja, naj mi pošlje zasebno sporočilo. Sedaj pa nazaj na temo.

Uporabniški avatar
Trillian
Prispevkov: 24
Pridružen: 3.4.2004 18:57
Kraj: Betelgeza
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Trillian »

Marjan napisal/-a:Pomoje imaš kar prav - če bi bilo prostora neskončno, bi se na njem dogajalo VSE kar je možno.
zakaj? pomojem pa ne...ceprav je prostor neskoncen, to se ne opmeni da se v njem potem tudi pojavijo vse mozne kombinacije....neskoncen proostor je lahko tudi prazen in ima lahko koncno mnogo stevilo kombinacij.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Trillian, še vedno stojim za svojo trditvijo. Če je prostor neskončen ali pa tudi če je časovno neomejen, se bo v njem zgodilo vse kar je fizikalno možno. Ker to, da je nekaj možno, pomeni, da ima določeno verjetnost, da se zgodi na neko časovno obdobje (ali prostorsaka koordinata (vseeno!)). Če daš neomejeno časa in prostora na voljo nekemu poskusu se bo torej sigurno nekje nekoč zgodil. Če se ne bi zgodil v "neskončno" dolgo časa, bi to pomenilo, da je tisto fizikalno nemogoče, npr. E=mc^5.

joe

Odgovor Napisal/-a joe »

se strinjam z marjanom. to pomeni, da se bo marjan še neskončno krat pojavil. da je torej marjan nesmrten.

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

Prostor ni neskoncen, neskoncna je samo nasa domisljija.

Vesolje je vase zakljucena geometrija, ki se siri in ima v dolocenem trenutku neko vrednost velikosti. Tja kamor se siri ni ne prostora in ne casa, saj slednja dva doloca masa. Ce nje ni, tudi prostor in cas ne obstajata. Zato ne moremo govoriti, da je za robom vesolja neskoncen prostor.

Neskoncne so lahko samo nase razprave saj v 'konceptu' v katerem zivimo nikoli ne bomo izvedeli kaj je "izven" ceprav to sploh ne obstaja. Razen v nasi neskoncni domisljiji... :arrow: :arrow: :arrow:

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Govoril sem hipotetično, "če bi bil...".

Nič neskončnega nismo še našli v naravi. Kar se mene tiče je neskončnost že sama po sebi paradox.

Kot pravi powerslave - neskončnost je iluzija v naši glavi, ki nima nič skupnega z realnostjo.

Japi

Odgovor Napisal/-a Japi »

powerslave napisal/-a:Prostor ni neskoncen, neskoncna je samo nasa domisljija.

Vesolje je vase zakljucena geometrija, ki se siri in ima v dolocenem trenutku neko vrednost velikosti. Tja kamor se siri ni ne prostora in ne casa, saj slednja dva doloca masa. Ce nje ni, tudi prostor in cas ne obstajata. Zato ne moremo govoriti, da je za robom vesolja neskoncen prostor.

Neskoncne so lahko samo nase razprave saj v 'konceptu' v katerem zivimo nikoli ne bomo izvedeli kaj je "izven" ceprav to sploh ne obstaja. Razen v nasi neskoncni domisljiji... :arrow: :arrow: :arrow:
To o neskončnosti domišlije se ne bi ravno strinjal, saj smo ljudje s svojo domišlijo precej omejeni, v najboljšem primeru omejeni vsaj toliko kot vesolje. Domišlija naj bi se z odraščanjem človeka tudi razvijala, tako kot se vesolje širi, pa smo vsi mnenja, da ni neskončno.

Se tudi ne strinjam, da masa določa prostor in čas. Po tvoje torej, če bi vso maso "pokurili" vesolje ne bi več obstajalo? Masa je vendar lastnost telesa in mislim, da masi sami ne moreš določiti volumna, niti ne moreš določiti časa, če gledaš v nek masni delec :roll:

Tudi naše razprave tu ne bodo neskončne, ker če ne drugega prej kot slej če ne ob človekovo minljivost trčimo ob moderatorjevo potrpežljivost in usmiljenost da nam pusti razglabljanje še o kakšni stvari poleg naslovne teme (za kar se mu zahvaljujem! :oops: ).

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

Japi napisal/-a: Se tudi ne strinjam, da masa določa prostor in čas. Po tvoje torej, če bi vso maso "pokurili" vesolje ne bi več obstajalo? Masa je vendar lastnost telesa in mislim, da masi sami ne moreš določiti volumna, niti ne moreš določiti časa, če gledaš v nek masni delec :roll:
Ni po moje kaj doloca masa,...tudi jaz vcasih citiram kar preberem in se poglobim. Prestudiraj kaj doloca prostor po dr. Fotini Markopolou Kalamara, inst. Max Planck. :wink:

Masa je oblika energije. Lahko je delec, lahko valovanje. Energija se ohranja zategadelj mase ne mores "pokuriti".
A po tvoje neskoncen prostor obstaja, kar tako,... iz cistega obstojecega dejstva?? :wink:

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

powerslave napisal/-a:
Ni po moje kaj doloca masa,...tudi jaz vcasih citiram kar preberem in se poglobim. Prestudiraj kaj doloca prostor po dr. Fotini Markopolou Kalamara, inst. Max Planck. :wink:

Masa je oblika energije. Lahko je delec, lahko valovanje. Energija se ohranja zategadelj mase ne mores "pokuriti".
A po tvoje neskoncen prostor obstaja, kar tako,... iz cistega obstojecega dejstva?? :wink:
OK, torej upam, da mi oprostiš nevednost od koga ti navdih za tvojo teorijo. :roll: Pri "kurjenju" mase sem mislil le njeno pretvorbo v drugo obliko energije. Sem pa pričakoval tak odgovor, ker je vsaj na prvi pogled teorija logična. Če razmišljam v tej smeri, potem če gledava kot obliko energije maso, pa če govoriva, da ob velikem poku mase ni bilo, potem ni bilo niti nobene dimenzije - kako lahko nekaj kot veliki pok funkcionira brezdimenzijsko? Ali po drugi strani: če vzameva energijo v obliki valovanja (npr. fotonov), ki se giblje po prostoru, torej po tej teoriji foton brezdimenzijsko "vesolje" pretvarja v recimo 4 dimenzijsko, saj energija določa dimenzije? Ne bi bilo bolj logično trditi, da katerikoli pojav v tem našem vesolju potrebuje v osnovi vsaj prostor, da se zgodi?

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

Japi napisal/-a: ...kako lahko nekaj kot veliki pok funkcionira brezdimenzijsko?
Ne bi bilo bolj logično trditi, da katerikoli pojav v tem našem vesolju potrebuje v osnovi vsaj prostor, da se zgodi?

Ce je obstoj,
je moral biti ne-obstoj.
In ce je bil cas, ko je obstajal nic, potem je moral biti cas,
ko celo nic ni obstajal.
Cisto nenadoma nic pride v obstoj.
Lahko potem kdo zares rece,
ali pripada kategoriji obstoja
ali ne-obstoja?

Je del verza iz moje ankete, ki je postavljena na forumu (Živa sila). Mogoče bo pomagal, verjetno pa še dodatno zapletel pogled.
Midva nič ne bova rešila, tudi nobeden znanstvenik nikoli ne bo 100% kaj se je zares dogajalo v tisti hudo vroči "solati" pred prapokom. Nenazadnje tudi prapok je teorija, ki pa smo jo kot najbolj "logično" že vzeli za dejstvo.
In ker je bilo vso vesolje po teoriji zbrano v točki (vprašaj znanstvenike kako je to mogoče!?!) tudi ni imelo dimenzij. Vse ostalo (s širjenjem mase je pridobivalo na prostoru) je osnovano na razlagi dr.Kalamara.

In kaj je logičnega v našem vesolju, za kar lahko trdiš da je resnično "logično" za naš um. Vzemimo samo črvje luknje, črne luknje, ukrivljen prostor (v novo dimenzijo??, koliko jih ima črna luknja v točki singularnosti??) zaradi mase, relativnost časa, vesolje v eni točki, vesolje s samo 4% materije!!, okrog 20% temne energije (recimo da je en. vakuuma), skoraj 80% temne snovi in antimaterija, zaradi česa se nam sploh še ne "sveti v glavi" kaj to sploh v resnici je. Pustimo tisti en ubogi (anti-)delec, ki ga z veliko muko iztisnejo največji pospeševalniki.
Logičnost takoj preide v nelogičnost...in vsa prizadevanja še tako naprednih ljudi ostajajo zmerom zgolj samo teorije. Tudi najine...

Je pa treba priznati, da je zabavna takšna izmenjava mnenj, saj narava v nas nenehoma vleče v neznano naš razum in lastno bit.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Vsaka teorija je pred svojo končno obliko skupek cel kup zavrženih hipotez, tako da me ne skrbi toliko pravilnost mojih hipotez kot pa čas do končnega rezultata. V našem vesolju je vse omejeno, tako tudi zakoni, po katerih vesolje tudi funkcionira. Da že na začetku praviš, da midva temu ne bova prišla do dna je precej pesimistična trditev, saj si si postavil hkrati tudi veliko omejitev. Upanje je gibalo tudi znanosti.

OK, tudi če je bila na začetku vsa masa zbrana v točki, to še ne pomeni izgubo dimenzij. Že če je bilo nekaj točkastega, je potem že nedoločenost diktirala vsaj še eno dimenzijo.

Logičnost ni pogojena z našimi ugotovitvami ampak z vsemi vhodnimi parametri, ki jih še moramo spoznati. Meni je Schroedingerjeva enačba logična, ker vem, da se jo uporablja na atomskem nivoju, laiku, ki pa še vedno misli, da je svet iz malo manjših frnikul, je pa to totalna nelogičnost.

Uporabniški avatar
sakyzs
Prispevkov: 17
Pridružen: 13.5.2004 16:54

Odgovor Napisal/-a sakyzs »

če pa pogledamo z vidika superstrun pa veliki pok ne more biti točka ampka struna(p-brana z p=1) a ni tak

Odgovori