optika - leče

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
mitja

optika - leče

Odgovor Napisal/-a mitja »

40 cm pred razpršilno lečo z goriščno razdaljo 40 cm postavimo 2 cm visok predmet. Kje nastane njegova slika, kakšna je (pomoč: stvarna ali navidezna) in kako je velika?

Pishcotec
Prispevkov: 14
Pridružen: 17.8.2003 12:31
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pishcotec »

hm,.. stvar je taka. a je to test za nas ali vprasanje? :)

ne, resno. za lece velja enacba: (1/f)=(1/a) + (1/b), kjer je f goriscna razdalja, a je razdalje predmeta do lece, b pa razdalja slike do lece. ker je leca razprsilna, je f<0;

ce vstavimo vse podatke v enacbo, dobimo b=-20 cm, kar pomeni, da slika nastane 20 cm od lece in to na isti strani kot predmet.
sej bi narisou, pa mi u slikarju ne gre :)) (a kdo pozna kasn primeren, dovolj majhen in enodstaven programcek za risanje takih skic?)

no, se to: velja enacba (hehe, so nam u sol povedal) a/b=P/S, kar pomeni, da je razmerje med oddaljenostjo slike in predmeta od leče v enako razmerju med velikostjo lece in slike. to pomeni da je slika velika S=1cm,....

iz slike (na mojemu papirju) je lepo razvidno, da je slika pokoncna, pomanjsana in navidezna.
to vidimo tudi iz podatkov:
P=2cm -> S=1cm ; pomanjsana
a=40cm -> b=-20cm ; navidezna

neki takega. upam, da se nism kje naredu kasne velike napake.....

aja, za tisti program bi pa res prosu. ce ve kdo za kasnega :)

by
Pishcotec

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

Da ne odpiram nove teme pišem sem...
Torej. Delali smo vaji z lečami. Pišem poročilo. Odgovorit moram na to pri katerem pogoju se pojavi navidezna slika pri (tanki) konveksni leči (v zraku). Seveda je ena pri pogoju, da je a manjši od goriščne razdalje. Ampak ko sem opazovala sliko s svojo lečo sem opazila, da se navidezna slika pojavi tudi, ko se leča toliko oddalji od predmeta da se približa očesu. Mislm da je takrat razdalja od očesa do leče manjša od goriščne. Govorila sem s profesorico včeraj. Rekla je da je nemogoče da bi se navidezna slika pojavila dvakrat. Naj lečo v šolo prinesem pa mi bo pokazala... Ampak danes nisem šla v šolo. Poročilo bi bilo pa fajn do jutr napisat. Tako da... če kdo ve kj več. Se priporočam :)

Kosho
Prispevkov: 125
Pridružen: 13.2.2008 17:45

Re: optika - leče

Odgovor Napisal/-a Kosho »

za leco s formulo \(\frac{1}{f}\) = \(\frac{1}{f1}\) + \(\frac{1}{f2}\) - \(\frac{d}{f1f2}\) = - 36,46 cm
moram izracunati standardni odmik \(\sigma\), kako bi izgledala formula za izracun \(\sigma\), lepo vas prosim za pomoc, ker se mi tudi sanja ne

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: optika - leče

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kosho napisal/-a:za leco s formulo \(\frac{1}{f}\) = \(\frac{1}{f1}\) + \(\frac{1}{f2}\) - \(\frac{d}{f1f2}\) = - 36,46 cm
moram izracunati standardni odmik \(\sigma\), kako bi izgledala formula za izracun \(\sigma\), lepo vas prosim za pomoc, ker se mi tudi sanja ne
Standardno deviacijo se ponavadi računa za niz izmerjenih podatkov. Če si kaj meril ali imaš dan niz podatkov, moraš pač podatke statistično obdelati, standardna deviacija pa je eden od statističnih kazalcev.

Kosho
Prispevkov: 125
Pridružen: 13.2.2008 17:45

Re: optika - leče

Odgovor Napisal/-a Kosho »

napisal sem


\(\frac{1}{f}\) = \(\frac{1}{f1} + \frac{1}{f2} + \frac{d}{f1f2}\)


\(f2\) = \(\frac{f1f2 - df}{f1-f}\) = \(- 36,45 cm\)

\(\sigma\)\(<f2>\) = \(\frac{1}{(<f1>-<f>)^2}\) \(\sqrt{(<f1> - d<f>)^2 \sigma<f1>^2 + (<f> (d - <f>))^2 \sigma<f1>^2}\)

\(\sigma<f1>^2\) = \(0,03\)

\(<f>\) = \(15,04\)

\(<f1>\) = \(12,4\)

in mi je za formulo napisal da formula za \(\sigma\)\(<f2>\) ni prava, kje je napaka?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: optika - leče

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Najprej kvadriras, potem povprecis. Drugace nisi dobil nic drugega kot kvadrat povprecja.

Poleg tega se napako ponavadi racuna z razvojem. Za vse kolicine vstavis recimo v stilu \(f_1+\delta f_1\) in obdrzis samo linearne clene (lahko pa to naredis z odvodom).

Poleg tega imas ti \(f_2\) in na levi strani enacbe in na desni, v resnici je tam le f.

\(\frac{1}{f}=\frac{1}{f_1}+\frac{1}{f_2}\left(1+\frac{d}{f_1}\right)\)
\(f_2=\frac{1+\frac{d}{f_1}}{\frac{1}{f}-\frac{1}{f_1}}=f\frac{f_1+d}{f_1-f}\)
Zdaj pa:
\(f_2+\delta f_2=f\frac{f_1+\delta f_1+d}{f_1+\delta f_1-f}\)
\(=f(f_1+d+\delta f_1)\frac{1}{(f_1-f)(1+\delta f_1/(f_1-f))}\)
\(=f(f_1+d+\delta f_1)(1-\delta f_1/(f_1-f))\frac{1}{f_1-f}\)
\(=\frac{f(f_1+d)}{f_1-f}+\delta f_1\frac{f}{f_1-f}-\delta f_1\frac{f(f_1+d)}{(f_1-f)^2}\)
\(=f_2+\delta f_1\frac{f(f_1-f)-f(f_1+d)}{(f_1-f)^2}\)

Od tod:
\(\delta f_2=\delta f_1\frac{-f(f+d)}{(f_1-f)^2}\)
To je koliko se spremeni \(f_2\), ce se \(f_1\) spremeni za \(\delta f_1\). Opazis, da se spremeni v obratno smer. Za sigmo samo vstavi sigmo \(f_1\) v odmik in vzemi absolutno vrednost dobljenega izraza.

p.s. Povprecja se ne oznacuje z <> ampak z \langle \rangle. Subskript: f_1

Odgovori