Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

=) napisal/-a:A si predstavljaš kaj si za temi (skrbno izbranimi) besedami rekel?
Ne! Natanko vem, kaj sem rekel.
) napisal/-a:shrink bo rekel, da pretiravam...ampak, halo?!?...saj si napadel človeško zgodovino, tradicijo, to kar pravzaprav ljudje smo in kar nas je zaznamovalo, da smo taki kot smo...
Lepa indoktrinacija. Sicer pa so to tvoje besede. In žal mi je zate, če resnično tako misliš. Da si ti to, kar so verstva bila in so.
=) napisal/-a:Ne rečem nič, verstva so sama po sebi res lahko nepotreben balast...ampak ali zato spadajo med kategorijo "in druge gnilobe"?!?
Oprosti, ampak nihče mi ne prodajal zamisli, da bom preživel le, če bom verjel v tega in tega Bavbava z Gore, če bom sledil temu in temu vsevedu, ki ima Njegovo uho in me bo priporočil Njemu, ki me ljubi. In če ne bom, me bo poslal v kraj večne pogube, kjer se bom pekel, cvrl, žgal, cvilil in ne vemkajševse. Je to kaj drugega kot gniloba?

Se pa na religijo lahko gleda tudi z zornega kota evolucije. Nič kaj posebej zanimiva in pomembna reč. To pa je praktično vse, kar je važno.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a celica »

U danes si pa hud.

GesAnimos
Prispevkov: 96
Pridružen: 10.9.2009 15:37

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a GesAnimos »

Sele ko boste eni in drugi spoznali da imate oboji popolnoma prav in da se oboji se kako zelo motite boste na zacetku spoznavanja resnicnih skrivnosti narave oz. tistega kar eni imenujete "bog" drugi pa "energija"

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

=) napisal/-a:shrink bo rekel, da pretiravam...ampak, halo?!?...saj si napadel človeško zgodovino, tradicijo, to kar pravzaprav ljudje smo in kar nas je zaznamovalo, da smo taki kot smo...
Kulturološki vpliv (in dejstvo, da smo vsaj na tem območju (Evropa) pod vplivom judovsko-krščanske kulture) ljudi dejansko, do neke mere, zaznamuje . Ampak, če se zazremo okoli sebe in opazujemo odnose v družbi, lahko ugotovimo, da ta vpliv (judovsko-krščanski) sam po sebi, gledano zgodovinsko, ni prinesel kakega, omembe vrednega uspeha, vsaj kar se tiče družbenih odnosov. To isto lahko ugotovimo tudi za druga kulturološka območja.
Glede na to, bi si tudi sam želel, (če bi "ljudje" v neki prihodnosti zapustili Zemljo) da s seboj ne nesejo spomin na religije.

=) napisal/-a:Ne rečem nič, verstva so sama po sebi res lahko nepotreben balast...ampak ali zato spadajo med kategorijo "in druge gnilobe"?!?
Ti temu rečeš nepotreben balast, "ZdravaPamet" pa pač gniloba.
Zadnjič spremenil problemi, dne 12.9.2009 1:51, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

GesAnimos napisal/-a:Sele ko boste eni in drugi spoznali da imate oboji popolnoma prav in da se oboji se kako zelo motite boste na zacetku spoznavanja resnicnih skrivnosti narave oz. tistega kar eni imenujete "bog" drugi pa "energija"
Živel Platon !!!! :lol:

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a =) »

ZdravaPamet napisal/-a:In žal mi je zate, če resnično tako misliš.
Ne igrat pretiranega "usmiljenja"...to poslušam že celo življenje...
ZdravaPamet napisal/-a:Oprosti, ampak nihče mi ne prodajal zamisli, da bom preživel le, če bom verjel v tega in tega Bavbava z Gore, če bom sledil temu in temu vsevedu, ki ima Njegovo uho in me bo priporočil Njemu, ki me ljubi. In če ne bom, me bo poslal v kraj večne pogube, kjer se bom pekel, cvrl, žgal, cvilil in ne vemkajševse. Je to kaj drugega kot gniloba?
Aha, sedaj vem, kaj si mislil...
...ogroženega se počutiš, ker ljudje prodajajo take zamisli.
Te je res tako strah ali samo skrbiš za druge - "ovce, ki ne znajo same ramišljati"?
ZdravaPamet napisal/-a: Se pa na religijo lahko gleda tudi z zornega kota evolucije. Nič kaj posebej zanimiva in pomembna reč. To pa je praktično vse, kar je važno.
Po tvoje je torej važno to kar je zanimivo in pomembno...
hmm...zanimivo...
celica napisal/-a:U danes si pa hud.
Ja, zgleda da mu grejo res na živce verski fanatiki...
problemi napisal/-a:Kulturološki vpliv (in dejstvo, da smo vsaj na tem območju (Evropa) pod vplivom judovsko-krščanske kulture) ljudi dejansko, do neke mere, zaznamuje .
tudi jaz tako mislim.
problemi napisal/-a:Glede na to, bi si tudi sam želel, (če bi "ljudje" v neki prihodnosti zapustili Zemljo) da s seboj ne nesejo spomin na religije.
To se mi zdi pa skoraj nemogoče...

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

=) napisal/-a:Aha, sedaj vem, kaj si mislil...
...ogroženega se počutiš, ker ljudje prodajajo take zamisli.
Te je res tako strah ali samo skrbiš za druge - "ovce, ki ne znajo same ramišljati"?
Ne, glej. Ogroženega se ne počutim, ker prodajajo take zamisli. Ogroženega se počutim, ko nekdo resnično vzame resno kupljen izdelek. Sicer pa se počutim relativno dobro. Nekdo je nekoč rekel, da v zasebnosti svojega doma lahko počneš karkoli, lahko se tudi ubiješ (iz verskih razlogov se večinoma danes celo samomor in evtanazija štejeta za nelegalna), ne počni pa tega meni. Lahko me poskusiš prepričati. Prepričeval boš seveda odraslega, ne mojih otrok. Tedaj pa bodo potrebne utemeljitve, ne zgolj posladkan jezik in kričanje. Ampak zašla sva s teme.

Nimaš v glavi velike slike. Religija ogrožajo cel človeški rod. Načeloma me na nek način skrbi tudi za ovce, ki so bile zavedene in indoktrinirane v iluzijo. Ovci, ki pa mi grozi s smrtjo in večno pogubo, pa želim le smrt.
=) napisal/-a: Po tvoje je torej važno to kar je zanimivo in pomembno...
hmm...zanimivo...
Zgolj to sem želel reči, da religija nima posebej važne evolucijske vloge. Še ta je najbrž pretežno negativna.

Pod čigavim (kakšnim) praporom boš prodrl v vesolje? Pod katerim kapitanom boš plul v neznano? Bo alah tvoj voditelj? Jahve? Kristus? Ali tvoj sočlovek, čigar strast za raziskovanje teče v potokih, čigar krila so svobodna, ki jih greje sonce, ne božja milost.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a =) »

ZdravaPamet napisal/-a:Zgolj to sem želel reči, da religija nima posebej važne evolucijske vloge. Še ta je najbrž pretežno negativna.
Ta ton mi je nekako bolj všeč...
ZdravaPamet napisal/-a:Pod čigavim (kakšnim) praporom boš prodrl v vesolje? Pod katerim kapitanom boš plul v neznano? Bo alah tvoj voditelj? Jahve? Kristus? Ali tvoj sočlovek, čigar strast za raziskovanje teče v potokih, čigar krila so svobodna, ki jih greje sonce, ne božja milost.
Pesniško se izražaš...se ukvarjaš s tem?
Res lepo si to napisal. Mi je prav všeč... :)
Ampak ne predstavljam si človeka, ki bi bil hkrati voditelj, strasten raziskovalec, sočlovek v pravem pomenu besede, pa še popolnoma svoboden... - tak bi imel res svojo ladjo polno - vprašanje pa je kakšnih ljudi (gnilih ali ne :wink: - jaz raje rečem (nepotreben) balast )

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

problemi napisal/-a:Glede na to, bi si tudi sam želel, (če bi "ljudje" v neki prihodnosti zapustili Zemljo) da s seboj ne nesejo spomin na religije.
=) napisal/-a:To se mi zdi pa skoraj nemogoče...
Glede na biološke omejitve se mi zdi potovanje človeka na neke bolj oddaljene planete, vsaj na osnovi dozdejšnih dognanj, nemogoče. Lahko pa pošljemo na te planete robote in naprave, ki bi simulirale maternico, v katerih bi bili zmrznjeni spermij in jajčece. Po pristanku bi se sprožil mehanizem in bi prišlo do, recimo temu tako, "spočetja". Naloga robotov bi bila pomoč pri prvih korakih takšne civilizacije. Glede na to, da v programu robota ne bi bilo nikjer nobenega zapisa o religijah, zapisali oz. prenesli bi samo znanstvena dognanja, tudi novo nastala civilizacija ne bi imela potrebe , za stvari katere ne bi razumela, vpeljati religijske koncepte. Glede te možnosti itak nameravam odpreti novo temo. Gre za vprašanje ali bi taka civilizacija za katero lahko predpostavimo, da bi na njen razvoj imel vpliv le genski zapis, lahko ustvarila "idealen" družbeni sistem.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

=) napisal/-a:Ampak ne predstavljam si človeka, ki bi bil hkrati voditelj, strasten raziskovalec, sočlovek v pravem pomenu besede, pa še popolnoma svoboden... - tak bi imel res svojo ladjo polno - vprašanje pa je kakšnih ljudi (gnilih ali ne :wink: - jaz raje rečem (nepotreben) balast )
Ne predstavljaš si. Vidiš, kje smo. Ne predstavljaš si, kako je biti Človek. Ni potrebno, da bi bil vsak voditelj, raziskovalec itd., kaj šele, da je vse to ena oseba. Tega sploh nisem trdil - ko pravim človek, mislim človek v vsej splošnosti (ne en ali dva, tri, ..., ampak pač Človek).

Temu je lep približek stvaritev Gena Roddenberryja: Star Trek (Zvezdne steze). Žal pa Gene ni dovolj natančno opredelil svoje vizije prihodnosti. Škoda, da ni napisal kakšnega daljšega teoretičnega traktata.

end
Prispevkov: 89
Pridružen: 19.4.2009 15:03

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a end »

To boldly go where no man has gone before. And have sex with alien chicks. :D Sicer originalnih nisem vidu nikol tko da ne ne morem rečt kaj je tam. Sam težko bi rekel da imajo njegove idealistične ideje uporabno vrednost za karrkoli drugega kot za zaplet zgodbe. Zdi se mi pa tudi da so njegove ideje kopija kakšnega starejšega sf pisatelje. No mogoče se motim, res je da sem od stra trekov gledal le voyager pa še to je blo v osnovni šoli. :D


da bi izkoreninili religijo tako da bi preprečil stik podmladka z religioznimi ljudmi? Dvomim da bi to delovalo saj bi hitro iznašli svojo religijo. Mislem da je magično mišljenje ukoreninjeno v človeku. Če pa imaš magično mišljenje pa hitro dobiš obrede, recimo stena ki se jo vsi dotaknejo za srečo in podobno. Pa še malo mitologije o dobrih starih časih ko so bili njihovi predniki še na zemlji... Nekaj desetletji, in imaš zametke vere. Pomoje je edin način da se je znebiš, da se znebiš vseh ljudi(vključno s sabo)((naslovnik mišljen na splošno, ne ti, tako da ne vzemi tega kot predloga za samomor :D )).

Biološke omejitve pa pomojem niso problem ki bo ostal. Prej ali slej bomo spremenili svojo biologijo, pa ji dodali še malo tehnologije. Dvomim da bomo v 24 stoletju, tako kot v star treku, letali po vesolju v isti izvedbi kot smo danes.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a mriz »

end napisal/-a:da bi izkoreninili religijo tako da bi preprečil stik podmladka z religioznimi ljudmi? Dvomim da bi to delovalo saj bi hitro iznašli svojo religijo. Mislem da je magično mišljenje ukoreninjeno v človeku. Če pa imaš magično mišljenje pa hitro dobiš obrede, recimo stena ki se jo vsi dotaknejo za srečo in podobno. Pa še malo mitologije o dobrih starih časih ko so bili njihovi predniki še na zemlji... Nekaj desetletji, in imaš zametke vere.
Točno to sem hotel izpostaviti včeraj ponoči, pa se mi ni dalo :) - strinjam se, da je naše 'naravno' dojemanje in interpretiranje realnosti po sebi temelj za razvoj verskih ali religioznih idej - ne strinjam pa se z rešitvijo. Po moje je dovolj učinkovita obramba izobrazba - tudi, če se določenih napak v dojemanju sveta ne moremo znebiti, se lahko vsaj zavedamo, da dejansko gre za napake in tako preprečimo sklepe, da gre za nekaj resničnega (kar pa očitno ni tako preprosto doseči).

Ampak v vesolje najbrž ne bi pošiljali nevednih idiotov, tako da problemov mogoče sploh ne bi bilo.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

end napisal/-a:No mogoče se motim, res je da sem od stra trekov gledal le voyager pa še to je blo v osnovni šoli.
To bo to. Še kaj več pogledat: TOS, TAS, TNG, DS9.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kar se tiče ST, je treba dodati, da obravnava tudi religiozne teme. Tako je v seriji DS9 rdeča nit ravno religija Bajorijancev, ki častijo "preroke", za katere se izkaže, da so napredna bitja, ki naseljujejo črvino zraven postaje DS9. Glavnega junaka serije poveljnika Siska pa imajo za "poslanca prerokov", saj je na začetku zgodbe kot prvi prišel v stik z njimi.

Skratka: Tudi v 24. st. obstajajo verujoče rase, pa čeprav ideja za umeščanje takšnih tem ni bila Roddenberryjeva, saj je serija DS9 nastala nekaj let po njegovi smrti. V Roddenberryjevi viziji prihodnosti (vsaj človeštva) namreč ni bilo prostora za religijo, mistiko in praznoverje: to je tudi dal jasno vedeti scenaristom serij TOS in TNG. Po njegovem prepričanju bodo na Zemlji prihodnosti vsi ateisti. :mrgreen:

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a =) »

se strinjam z vama mriz in end, da se religije kot take ne da povsem izkorenitit.

Mriz, ti predlagaš rešitev v izobrazbi. Kaj pa pravzaprav izobrazba je?
je to kar se pridobi z izobraževanjem - torej s šolanjem in branjem.
(izobraževanje je načrtno razvijanje sposobnosti in seznanjanje z dosežki različnih področij človekove dejavnosti. (po SSKJ))

To pomeni, da moraš v prvi vrsti, ko se izobražuješ, knjigi (znanju) verjet. Nekatere od teh stvari lahko sam preveriš, nekatere pa moraš preprosto sprejet (smatrat) za pravilne...
Kritičen pa si lahko šele, kadar določeno znanje že imaš/ko razumeš
in se znaš učiti tako, da ti "zazvoni" kadar nekaj ni prav utemeljeno, ali pa je morda celo povsem napačno.

Odgovori