Prenaseljenost Zemlje

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a problemi »

Nisem našel, da bi bila ta tema samostojno obdelana na tem forumu. Če je, me prosim opozorite. Opažam, da mnogo ljudi govori o prenaseljenosti planeta Zemlja. Trenutno število ljudi na Zemlji je nekaj več kot 6 milijard. Po nekih projekcijah naj bi jih bilo do leta 2050 12 milijard.
Vendar, ko pogledam karto Zemlje, lahko opazim ogromna neposeljena območja. Torej problem ni prostorski. Če je argument voda, se mi le ta zdi smešen saj je cca 2/3 planeta pod vodo. Hrane ne manjka (sicer je res, da ni pravično porazdeljena). Torej, sam ne vidim težav glede tega. Kakšno je vaše mnenje oziroma kje vi vidite problem glede prenaseljenosti planeta Zemlja.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a bianko »

Too many people making too many problems.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Sodobni človek ne potrebuje le hrane in vode, temveč tudi druge vire (nafta, plin, kovine in ostale rude).

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a problemi »

Popotnik napisal/-a:Sodobni človek ne potrebuje le hrane in vode, temveč tudi druge vire (nafta, plin, kovine in ostale rude).
Kašen problem vidiš glede teh energetskih virov? Saj znamo energijo proizvajati tudi na druge načine (npr. jedrska). Tudi materiali niso problem, saj že zdaj na ogromno področjih zamenjujejo kovine drugi materiali.
Po moje se razvoj znanosti ne bo ustavil na današnji stopnji, verjetno bomo še naprej raziskovali. Torej bo odvisnost od zgoraj naštetih virov vedno manjša.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Ja, pajade. Urana tudi ni neomejeno, za elektrarno na zlivanje jeder naj bi se pa rabilo še litij. In tudi zaradi tega je menda osvajanje Lune postalo zopet aktualno.
problemi napisal/-a:Hrane ne manjka (sicer je res, da ni pravično porazdeljena).
Meni se zdi pravično porazdeljena. V bogatejših državah jo je več.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Roman »

Prenaseljeni smo bili že takrat, ko nas je bilo samo tri milijarde.
Redko naseljena so tista področja na Zemlji, kjer se ne da živeti.
Voda ni smešen argument. Od morja imaš lahko dobro prebavo, odžejati pa te ne more. Razsoljevanje pa je draga zadeva.
Ne gre za to, da hrana ni pravično razdeljena, gre za to, da je nekateri pač ne morejo pridelati dovolj. Tisti, ki jo imajo v izobilju, pa jo imajo na račun uničevanja okolja.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Morje te lahko odžeja, ako se prav spomnim, desolizacija kubičnega metra morske vode stane približno 75 ameriških centov.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Roman »

To ni več morje.

end
Prispevkov: 89
Pridružen: 19.4.2009 15:03

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a end »

Pa tud da se na vsakmu koraku spotikam ob ljudi mi ni všeč. Ni vse zgolj preživetje, bi blo treba tud živet.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:To ni več morje.
Je pa lahko iz morja pridobljena pitna voda. Glede pravične razdelitve hrane se strinjam, da ni bil najbolj posrečen izraz. Strinjam se, da je pač eni ne morejo pridelati dovolj. Vprašaje je zakaj je takšno stanje in ali obstajajo rešitve za tako stanje. Že v enem drugem tvojem postu si zapisal, da smo bili prenaseljeni že, ko nas je bilo tri milijarde. Lahko to bolj argumentiraš.
Zame je draga zadeva izdelava atomske bombe, tehnologija, ki bi omogočala pridelavo pitne vode je pa, vsaj po moje, v vsakem primeru poceni.
Reševanja zadeve bi se morali lotiti sistemsko. Izboljšava nega podsistema nima nujno pozitiven učinek na celotni sistem. Izboljšati bo potrebno sistem v celoti in v tem primeru prenaseljenost ne bi bila več problem.
end napisal/-a:Pa tud da se na vsakmu koraku spotikam ob ljudi mi ni všeč. Ni vse zgolj preživetje, bi blo treba tud živet.
Pazi kje hodiš pa se ne boš spotikal. Poznaš mogoče kakšno rešitev glede prenaseljenosti? Saj obstaja model, kitajski, pravica do enega otroka. Samo še ostali svet naj jo sprejme, pa ne bo bojazni, da se boš spotikal. Ali boš zaradi tega živel je pa že drugo vprašanje, ker kitajski model pozna tudi druge načine zmanjševanja števila prebivalcev.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

problemi napisal/-a:Izboljšati bo potrebno sistem v celoti in v tem primeru prenaseljenost ne bi bila več problem.
Morda, morda pa tudi ne. Ko skušaš izboljševati cel sistem, nehote dvigneš le povprečje in s tem tudi populacijo. Ne more biti samo ekonomske izboljšave.
problemi napisal/-a:Saj obstaja model, kitajski, pravica do enega otroka.
To ne more biti model. Sploh pa Ljudska republika Kitajska ne more biti zgled dobrim modelom, ko gre za logično poslovanje.
Če vidiš rešitev v prepovedovanju, mi povej, kje potegneš mejo. Bi si drznil prepovedati seks, spogledovanje, celo ljubezen?

Meni se zdi zelo zanimivo, kako ljudje zagovarjamo t.i. "Človekove pravice", hkrati pa pri življenjskih problemih Človeškega rodu sebe štejemo med črve, ki črvičijo Zemljo. Po eni strani si prepoveduješ razne raziskave izvornih celic, gensko gojenje hrane, po drugi pa praviš, da imaš neko Človekovo pravico do hrane, zdravja, (stanovanja) itd. Saj ni čudno, da potem prepoveduješ potomstvo, ker si si že toliko odvzel, da nimaš več s čim pomagati. Najbrž so razlogi za to spet verski.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a problemi »

ZdravaPamet napisal/-a:Morda, morda pa tudi ne. Ko skušaš izboljševati cel sistem, nehote dvigneš le povprečje in s tem tudi populacijo. Ne more biti samo ekonomske izboljšave.
Točno to. Saj ne govorim o izboljšavi samo ekonomskega vidika, tudi tehnični, tehnološki, pravni, informacijski, ..., torej vse podsisteme, kar pa, po moje, pripelje do izboljšave celotnega sistema.
ZdravaPamet napisal/-a:
problemi napisal/-a:Saj obstaja model, kitajski, pravica do enega otroka.
To ne more biti model. Sploh pa Ljudska republika Kitajska ne more biti zgled dobrim modelom, ko gre za logično poslovanje.
Če vidiš rešitev v prepovedovanju, mi povej, kje potegneš mejo. Bi si drznil prepovedati seks, spogledovanje, celo ljubezen?
Ne vleci stavkov iz konteksta. "end" je govoril o spotikanju in sem ga ironično opomnil, da obstaja kitajski model, ki bi mu pomagal glede te njegove nevšečnosti. Niti v sanjah si oz. komurkoli želim kakršenkoli kitajski model družbene ureditve. Sem absolutno proti kakršnimkoli omejitvam glede števila otrok. V primeru, da bi bila nataliteta večja od mortalitete, bi s tem samo upočasnili rast populacija. Verjetno bi se potem našel kdo, ki bi predlagal ukrepe s katerimi bi odstranjevali prizadete (bolne, invalide), črne, rumene, ....
ZdravaPamet napisal/-a:Meni se zdi zelo zanimivo, kako ljudje zagovarjamo t.i. "Človekove pravice", hkrati pa pri življenjskih problemih Človeškega rodu sebe štejemo med črve, ki črvičijo Zemljo. Po eni strani si prepoveduješ razne raziskave izvornih celic, gensko gojenje hrane, po drugi pa praviš, da imaš neko Človekovo pravico do hrane, zdravja, (stanovanja) itd. Saj ni čudno, da potem prepoveduješ potomstvo, ker si si že toliko odvzel, da nimaš več s čim pomagati. Najbrž so razlogi za to spet verski.
Če to leti na mene, mogoče te napačno razumem, nisem nikjer napisal, da imam karkoli proti raziskavam izvornih celic ali gensko gojene hrane. Če si bral moje poste, si lahko opazil, da podpiram znanstvena raziskave, ki bi pripomogle reševanju težav s katerimi se soočamo. Od zgoraj naštetih pa do potovanj na druge planete in eksploatacijo resursov le teh.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rodnost je treba upravljati, se pravi omejevati. Strinjam se, da metoda birokratsko policijskega omejevanja ni primerna, celo na Kitajskem to ne uspeva, ker vsega prebivalstva ne moreš nadzorovati. Izkazalo se je, da pri njih deluje to omejevanje samo v mestih, na podeželju pa ne. Tam rojstev pač ne prijavljajo. Problem se pokaže ob kakih naravnih nesrečah, ko je število žrtev večje od uradnih številk.

Da nas je preveč (in nas je bilo že pri treh milijardah) se jasno kaže na odpadkih. Ljudje se dobesedno dušimo v smeteh. "Pridelek" smeti je veliko večji, kot jih lahko narava razgradi. Seveda je v razvitejših okoljih smeti več. Bojim se, da problem odpadnkov ni rešljiv, pa naj se tehnologija še tako dobro razvija.

Kako vseeno zmanjšati prenaseljenost? Prepovedi seveda ne delujejo. Vojne tudi ne, saj prebivalstvo hitro nadomesti "izpad". Vidim pravzaprav samo dve možnosti: prva se je dokazala na razvitem zahodu, kjer se je rodnost zmanjšala zaradi visokega standarda, še bolj pa zaradi izobražene in osvobojene ženske, ki je nehala biti razplodni stroj. Torej, nerazviti svet bi bilo treba razviti, izobraziti in osvoboditi žensko. Se komu zdi to izvedljiva naloga, recimo med muslimani? Poleg tega bi bilo treba nekaj narediti tudi z religijami, ki neodgovorno pridigajo visoko rodnost. Druga možnost je enako neizvedljiva kot prva, pomeni pa uvesti poliandrijo. Vidi kdo še kako tretjo rešitev?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Roman napisal/-a:Torej, nerazviti svet bi bilo treba razviti, izobraziti in osvoboditi žensko. Se komu zdi to izvedljiva naloga, recimo med muslimani?
Mislim, da bi bil to bistveni del transformacije družbe, polovica vse poti. Sicer se danes zdi to popolnoma neizvedljivo. Muslimani so dosegli, čeprav ne ravno povsod, da se smatra neprimerno dvomiti v njihovo vero ali kakor koli drugače vplivati na njih ali sploh govoriti o njih. Nekaj podobnega počnejo katoliki, samo ne tako odprto, predvsem pa s posladkanim jezikom. Franc Rode je bil začuden, da Slovenija menda ne bo uvedla verskega pouka v šole. Saj vendarle ves Balkan uvaja to, celo Nemčija, Anglija in nevemkdoševse. Tole pravi:
dnevnik napisal/-a:Kardinal opozarja tudi na vprašanje verske izobrazbe v slovenskih šolah. "Več ali manj je povsod po Evropi poskrbljeno za versko izobrazbo, ki bi v našem prostoru morala vsebovati temeljito in resno poznavanje krščanstva. Pri nas pa nič. Cerkev ima svoj verouk, država k temu ničesar ne prispeva, ga ne priznava. Ustavno sodišče celo sodi, da bi bilo kakršno koli priznanje verouka ali vključevanje konfesionalnega verskega pouka v šolski sistem protiustavno," navaja in se sprašuje, ali druge države torej kršijo omenjeno ustavno načelo.

"Vse (očividno ne) nekdanje jugoslovanske republike imajo verouk v šolah, uvaja ga Rusija (res dober zgled). Bomo res ostali edini ateistični otok (in kakor otok manjvredni ter izprijeni)," se sprašuje kardinal, po oceni katerega se namreč intelektualna obzorja slovenske mladine zaradi tega "tako nevarno ožijo, da bomo kmalu postali eden najbolj nevednih narodov v Evropi (zaradi nepoznavanja verskih pravljic namreč)".
Podrčtal sem latentne cukrčke. Morda tole ne sodi ravno sem, ampak samo ilustrirati hočem, kako je mogoče tako absurdno zamisel prodati s posladkanim, prikritim jezikom. Muslimani to počnejo precej bolj odkrito, že s tem, ko javno zagovarjajo nazore do žensk in nevernikov. Menda tudi pišejo OZN, da se uvede nekakšen zakon proti vsakršnemu obrekovanju njihove vere in načina življenja. Kako se bomo zoprstavili temu? V končni fazi bi po modernih "načelih" bilo zoprstavljanje neetično.

Druga polovica poti pa vodi torej skozi osvobajanje od spon vere nasploh in od drugih podobnih predsodkov.

Problemi, sem še enkrat prebral, in vidim, da sem res malce v napačnem kontekstu razumel tvoj komentar.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Da nas je preveč (in nas je bilo že pri treh milijardah) se jasno kaže na odpadkih. Ljudje se dobesedno dušimo v smeteh. "Pridelek" smeti je veliko večji, kot jih lahko narava razgradi. Seveda je v razvitejših okoljih smeti več. Bojim se, da problem odpadkov ni rešljiv, pa naj se tehnologija še tako dobro razvija.
Sam nisem toliko pesimističen. Imaš pa vsekakor prav, v primeru, da bomo vztrajali pri ignorantskem odnosu in se ne bomo takoj lotili resnega reševanja tega problema. Če bo imel dominanto vlogo pri reševanju problemov ekonomski vidik, se nam slabo piše.
Roman napisal/-a:Kako vseeno zmanjšati prenaseljenost? Prepovedi seveda ne delujejo. Vojne tudi ne, saj prebivalstvo hitro nadomesti "izpad". Vidim pravzaprav samo dve možnosti: prva se je dokazala na razvitem zahodu, kjer se je rodnost zmanjšala zaradi visokega standarda, še bolj pa zaradi izobražene in osvobojene ženske, ki je nehala biti razplodni stroj. Torej, nerazviti svet bi bilo treba razviti, izobraziti in osvoboditi žensko. Se komu zdi to izvedljiva naloga, recimo med muslimani? Poleg tega bi bilo treba nekaj narediti tudi z religijami, ki neodgovorno pridigajo visoko rodnost. Druga možnost je enako neizvedljiva kot prva, pomeni pa uvesti poliandrijo. Vidi kdo še kako tretjo rešitev?
Prva rešitev, ki jo opišeš, dejansko ponuja eno od možnosti upočasnitve rasti populacije. Vsekakor spada v predlog glede izboljšanja sistema (na sistem mislim družbeni sistem človeštva v celoti). Obstaja pa resna dilema ali je to sploh možno (teoretično vsekakor, ampak v praksi?). V vsakem primeru bo vprašanje glede prenaseljenosti, po moje, eno pomembnejših, ki jih bo treba rešiti v bližnji prihodnosti. Sam vidim rešitev kot sem že omenil, da izboljšamo sistem. Eden prvih ukrepov bi bil, da se nehamo pobijati (vojne) in ta sredstva raje plasiramo v izboljšanje pogojev za bivanje (npr. v Afriki). Če bi denar petletnega vojaškega proračuna ZDA vložili v izboljšanje pogojev življenja tam kjer je to potrebno, bi verjetno marsikaj naredili. Ali je to utopija? Ne, sam ciljam na utopistiko (Wallerstein).


V prejšnjem postu si napisal:
Roman napisal/-a:Redko naseljena so tista področja na Zemlji, kjer se ne da živeti
Res je, določena so resnično neprimerna. Je pa še ogromno prostora, ki je primeren ali pa delno primeren. Primerne pogoje lahko tudi ustvarimo. Kot primer naj navedem Las Vegas , ali pa mesta v arabskem svetu.

Odgovori