Prenaseljenost Zemlje

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a =) »

Roman napisal/-a:Saj ne gre za vdajo, gre za razlikovanje med možnim in nemožnim. Cinizem pa je časten način, kako se sprijazniš z dejstvom, da ni vse izvedljivo.
No, Roman. Pri tebi morda res gre za cinizem. Ampak se mi ne zdi prav da spodbujaš druge k takemu načinu razmišljanja - potihem namreč praviš: "Nima smisla"...
Niso več taki časi, ko ste (mladi) čutili moč, navdušenje (pretiravam)...zdaj se razmišlja drugače: Bi bilo treba to, bi bilo treba to, pa to...(nobene) želje ni po izpostavljanju, zagovarjanju idej, razmišljanju vnaprej.
problemi napisal/-a:Vsekakor je pa na mestu "Romanova" dilema glede izvedljivosti korenite spremembe sistema.
se strinjam - toda Roman nima dileme - on je ciničen. :?
Roman napisal/-a:človeštvo sploh ni sposobno zbrati skupaj toliko energije, splošnega soglasja in volje do reševanja problemov
problemi napisal/-a: Najbolj me pa pri tem vprašanju žre: ali je Homo sapiens sapiens sploh sposoben (ne zgolj teoretično) ustvariti tak sistem?
glej romanov odgovor. in nato še enkrat svoje vprašanje in boš dobil
problemi napisal/-a:Pravzaprav nek cikličen sistem.

Zase lahko rečem, da že ko začnem razmišljat o tem kaj bi se dalo narediti (ali popraviti) ugotovim, da imam željo,ampak se mi vse predlagane rešitve zdijo neizvedljive ali nesmiselne. Upam, da to ni cinizem - kaj mi bo potem ostalo za starost??? :wink: .

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a bianko »

problemi napisal/-a:Torej, na kakšen način stvar spremeniti, da bi končno vzpostavili sistem, ki bi tudi npr. 100 milijardam ljudi omogočal primerno bivanje na tem planetu.
A se ti malo hecaš :D

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a problemi »

bianko napisal/-a:
problemi napisal/-a:Torej, na kakšen način stvar spremeniti, da bi končno vzpostavili sistem, ki bi tudi npr. 100 milijardam ljudi omogočal primerno bivanje na tem planetu.
A se ti malo hecaš :D
Ne malo, zelo se hecam. Zakaj sprašuješ?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Torej, na kakšen način stvar spremeniti, da bi končno vzpostavili sistem, ki bi tudi npr. 100 milijardam ljudi omogočal primerno bivanje na tem planetu.
Ne vem, zakaj me daješ v narekovaje. Zakaj pa 100 milijard? To bi pomenilo (če sem prav izračunal) skoraj 700 prebivalcev na kvadratni kilometer. Se ti to zdi malo? Dejanska gostota bi bila seveda veliko večja, ker povsod pač ni mogoče živeti. Ljudi sicer lahko poseliš v nadstropja, ampak se ti zdi tole sploh perspektivno? Že danes se človek skorajda nima kam umakniti, ko si zaželi malo miru in samote. In kakšno nasilnost bi ta gneča povzročila. Kolikšna pa bi bila optimalna gostota naseljenosti?
Najbolj me pa pri tem vprašanju žre: ali je Homo sapiens sapiens sploh sposoben (ne zgolj teoretično) ustvariti tak sistem?
Resneje razmisli o naravnih omejitvah, o entropiji, potem še o socioloških in psiholoških zakonitostih. Cikličen sistem bi morda bil možen, če bi odpadki tudi izginjali tako, kakor prihajajo. Kako velika njiva je potrebna, da preživi en človek? In kako velika, da preživi, če mu toča uniči pridelek?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Ne vem, zakaj me daješ v narekovaje.
Ne dajam tebe med narekovaje, temveč tvoje ime. Vsa imena, ki jih pišem na tem forumu dajem v narekovaje. Stil pisanja pač, in ne nek nespoštljiv odnos do sogovornika. Bom pa tvojo pripombo vpošteval in v bodoče narekovajev ne bom uporabljal.
Roman napisal/-a: Zakaj pa 100 milijard?.
Napisal sem npr. 100 milijard. Evo se popravljam, npr. 8 milijard.
Roman napisal/-a:Resneje razmisli o naravnih omejitvah, o entropiji, potem še o socioloških in psiholoških zakonitostih. Cikličen sistem bi morda bil možen, če bi odpadki tudi izginjali tako, kakor prihajajo. Kako velika njiva je potrebna, da preživi en človek? In kako velika, da preživi, če mu toča uniči pridelek?
Katerih naravnih omejitvah? Pod entropijo verjetno misliš spontan prehod (težnja) sistema k večji neurejenosti, ampak na Nizozemskem je gostota prebivalstva 374 preb./kvad. km in raste. Lahko, da se motim, vendar se mi zdi tam sistem dokaj urejen. Sprememba sistema o kateri sem govoril spada med sociološka razmišljanja (mogoče se to sliši prepotentno, saj nisem sociolog). Glede cikličnosti sem samo poudaril tvoje razmišljanje, da vojna ni rešitev pri zmanjševanju populacije, saj si sam ugotovil, da prebivalstvo hitro nadomesti "izpad". Zakaj samo njiva, saj že v današnjem času kar nekaj pridelkov pridelamo v rastlinjakih (gledal sem neko oddajo, kjer sem videl rasti paradižnik na vodi). Mislim, da je ZdravaPamet omenil gensko spremenjeno hrano (večji pridelek).

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Roman »

Pod omejitvami sem imel v mislih omejenost zemeljskega površja, še posebej kopnega. Pod entropijo pa sem imel v mislih entropijo smeti, te so očitno neuničljive, izključno samo naraščajo. In paradižnik iz rastlinjaka nima nobenega okusa.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a fogl »

problemi napisal/-a: Torej, na kakšen način stvar spremeniti, da bi končno vzpostavili sistem, ki bi tudi npr. 100 milijardam ljudi omogočal primerno bivanje na tem planetu.
Najbolj me pa pri tem vprašanju žre: ali je Homo sapiens sapiens sploh sposoben (ne zgolj teoretično) ustvariti tak sistem?
Ampak zakaj bi tak sistem sploh šel delat? Zakaj pa ne bi naredil sistem, ki bo omogočal primerno bivanje 100 milijardam žirafam. Misliš da si bolj pomemben kot žirafa?

Jest se kar strinjam z 0-jasno (in tistim youtube filmčkom), ko pravi da bo zemlja sama poskrbela za prenaseljenost, pač bomo pomrli (nekateri). Ljudje smo nepomembni za zemljo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a problemi »

fogl napisal/-a:Ampak zakaj bi tak sistem sploh šel delat?
Kaj lahko na tako vprašanje sploh odgovoriš? Zakaj so ljudje menjali sužnjelastniški sistem, saj so nekateri v tem sistemu živeli zelo dobro? Zakaj so ljudje menjali fevdalni sistem, saj so nekateri v tem sistemu živeli zelo dobro? Zakaj so rušili stalinizem, nacizem, fašizem, saj so tudi v teh sistemih nekateri živeli zelo dobro? Tvoje vprašanje je res na mestu, zakaj so sploh to počeli. Zakaj bi vlagali v znanost (fizika), saj nam Newtonova mehanika čisto zadostuje? Zakaj bi plačevali matematike, da se gredo neke abstraktnosti, ko nam osnovne operacije (+,-,*,/) zadostujejo. Zakaj bi vlagali v medicinske raziskave, Zakaj,...Zakaj bi sploh karkoli počeli.
fogl napisal/-a:Zakaj pa ne bi naredil sistem, ki bo omogočal primerno bivanje 100 milijardam žirafam.
Mene osebno zanima človek. Tiste, ki jih skrbijo bivanjski pogoji žiraf, se lahko mirno ukvarjajo s tem problemom.
fogl napisal/-a:Misliš da si bolj pomemben kot žirafa?.
Kaj misliš pod pojmom pomemben?
fogl napisal/-a:Jest se kar strinjam z 0-jasno (in tistim youtube filmčkom), ko pravi da bo zemlja sama poskrbela za prenaseljenost, pač bomo pomrli (nekateri). Ljudje smo nepomembni za zemljo.
Ko sem prvič prebral, priznam na hitro, se mi je zazdelo, da si napisal "mati zemlja". Sem se že zbal,da pišeš o tem, da bo boginja mati Zemlja inkarnirala in poskrbela za to nevšečnost, toda opazil sem, da nisi napisal "mati" in da je zemlja napisana z malo začetnico. Torej lahko razumem, da misliš zemlja kot prst. V tem primeru bi te zaprosil, da še pojasniš na kakšen način bo to postorila.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a fogl »

Ni bilo tako, ki si ga ti razlagal.

Če bo na zemlji živelo 100 milijard ljudi potem zaradi tega ne bo moglo živeti toliko drugih vrst. Zato pravim če misliš da smo bolj pomembni kot kaka druga vrsta, npr. žirafa.

Zemlja ni bila mišljena kot prst ampak kot planet Zemlja.

apovsic
Prispevkov: 65
Pridružen: 31.10.2009 20:37
Kraj: Sevnica

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a apovsic »

Hja, meni se zdi pa ena stvar smešna. Na eni strani imamo prenaseljenost Zemlje, na drugi strani pa zahodne države, ki hočejo večjo rodnost in s tem več ljudi. :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Roman »

Tisti, ki hočejo več ljudi, jim za ljudi ni prav veliko mar.

apovsic
Prispevkov: 65
Pridružen: 31.10.2009 20:37
Kraj: Sevnica

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a apovsic »

Roman napisal/-a:Tisti, ki hočejo več ljudi, jim za ljudi ni prav veliko mar.
In gledajo kratkoročno namesto dolgoročno. Torej politiki...

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

In verski voditelji...

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

ZdravaPamet napisal/-a:In verski voditelji...
In ko sem prebral to sporočilo, sem takoj pravilno uganil ime avtorja :lol: :lol:.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Prenaseljenost Zemlje

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ni edini, ki tako misli.

Odgovori