Kemija naloga

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Tasko
Prispevkov: 37
Pridružen: 10.3.2008 9:49

Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Tasko »

Živjo.

Prosil bi za pomoč pri tej preprosti nalogi (pa vendar jo nekateri vseeno ne znamo).

Torej:

Naloga: Določi množino kristalne vode v kristalohidratu ZnSO4 . xH2O!
*Morali smo iz kristalohidrata izpariti vso vodo in nato zapisati namesto X koliko vod je bilo.

Meritve:
*izmerili smo mase
i - izparilnica
p - palčka za mešanje
KH - kristalohidrat
BS - kristalohidrat brez vode (smo jo že izparili)

m (i+p) = 133g
m (KH) = 6,1g
m (i+p+BS) = 136,7g

Hvala za pomoč.

lep pozdrav,
Blaž

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Jurij »

za začetek: kristalohidrat brez vode je kristal :wink:
\(m_{BS}=m_{BS+i+p}-m_{i+p}\)

\(m_{H_2O}=m_{KH}-m_{BS}\)

\(x=\frac{n_{H_2O}}{n_{BS}}\)

množine pa dobiš \(n=\frac{m}{M}\).

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Prosim za pomoč pri nalogi:
Pri 20 stopinj Celzija in običajnem zračnem tlaku znaša koncentracija v vodi raztopljenega kisika 0,00027 mol/L. Izračunaj maso kisika, ki je raztopljen v 200 mL.

Zdaj pa: V raztopine verjetno ostane enak.
Množino kisika izračunam iz koncentracije. Iz nrT=pV lahko dobim V kisika. A za kaj mi to pomaga? Maso lahko dobim tudi iz m = nM (ali lahko sploh uporabim to enačbo?), vendar potem nikjer ne porabim stopinje in tlak? Kako si potem lahko pomagam z volumnom kisika?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Poglej vendar, kaj isces. Tlak in temperatura tukaj nista pomembna - je pa res, da je koncentracija raztopljenega kisika odvisna od teh podatkov (ce bi bilo treba koncentracijo racunat - ampak je podana, tako da ni treba).

Se pravi: imas mnozino. Iz mnozine v maso je samo povezava z molsko maso.

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Ja, ja v tem primeru so podatki za T in p brezveze...

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Eno vprašanje: Ali je lahko hitrost kemijske reakcije izražena v kakih drugih enotah kot pa v osnovnih mol/Ls ? Je lahko samo mol/s. (Imam podane množine snovi in čas nimam pa volumna?)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ja to ni ista kolicina... v molih na sekundo poves kako hitro nastaja neka snov. mol/l*s je pa hitrost nastajanja na volumsko enoto (oziroma gostota izvorov). In druga kolicina je zvezana samo s sestavo reakcijske zmesi in reakcije same. Prva kolicina pa o mehanizmu reakcije ne pove nic.

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Prosim za teoretično razlago naloge (le chatelierovo načelo).

Enačba: \(2NO_2\) (rjav) ↔ \(N_2O_4\) (brezbarven)

Pri nižji temperaturi je plinska zmes svetlo rjava, pri segrevanju pa postane bolj temno rjava. Torej iz tega sklepajo, da je reakcija v desno eksotermna. Jaz bi rekla, da je ravno obratno, da je v desno endotermna, ker temperatura pade in postane bolj svetlo rjavo, pri segrevanju, ko temperatura naraste pa bolj temno rjavo, zato v levo eksotermna. Kaj je narobe v mojem sklepanju in kako potem veš iz teh barv kakšna je reakcija?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Barva ti pove sestavo zmesi - svetlo rjava pomeni, da je sla reakcija bolj v desno (vec brezbarvne komponente), temno rjava pa da je slo v levo.

Naravna teznja reakcije je seveda eksotermna (ta ne rabi vnosa energije ampak jo celo odda, ker gre v bolj ugodno stanje). Pri visji temperaturi pa je termicne energije vec in reakcija malo tece tudi v endotermno smer (vedno vec molekul ima dovolj kineticne energije, da stece endotermna reakcija). Ravnovesje reakcije gredo vedno pri visji temperaturi bolj v endotermno smer. Visja temperatura je podobno kot da bi segrevali. V nasem primeru naloga pove, da je bolj temno rjavo po segrevanju, torej je endotermna v levo (proti rjavi).

Kineticno si tudi lahko to razlagas: pri visji temperaturi se pri mocnih trkih kdaj pa kdaj molekule \(N_2 O_4\) razletijo nazaj na dva dela.

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Prosim za teoretično razlago te naloge:
Zapisana je ravnotežna reakcija. Raztopina K2CrO4 je rumene barve, raztopina K2CrO7 pa oranžne barve. Kaj se zgodi, če pri nespremenjenem tlaku in temperaturi v reakcijsko zmes dodamo NaOH?

2K2CrO4 (aq) + 2 HCl(aq) ↔ K2Cr2O7(aq) +2KCl (aq) + H2O(l)

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Jurij »

na levi strani ravnotežja imaš kislino (HCl); zaradi dodatka NaOH se njena koncentracija (oz. koncentracija H+ ionov) koncentracija zmanjšuje zaradi nevtralizacije, torej se ravnotežje pomakne v desno, ker 'želi' obdržati prejšnje stanje. torej se po mojem mnenju raztopina obarva rumeno.

nuggi
Prispevkov: 24
Pridružen: 13.3.2008 20:36

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a nuggi »

Da ne odpiram nove teme, bom kar tu prosil za pomoč.
Prosil bi, če mi kdo pomaga urediti spodnji dve reakciji (pri drugi reakciji je potrebno določiti še oksidacijska števila) in malo razloži zakaj in kako.

Slika

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Jaz bi pa vprašala, če kdo ve za kakšen enostaven poskus pri kemiji, kjer bi vsaj v spojini naj bil poleg silicij (silikatni vrt ne pride v poštev). Naša skupina ima seminarsko nalogo o siliciju. Prosim za ideje...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a shrink »

nuggi napisal/-a:Da ne odpiram nove teme, bom kar tu prosil za pomoč.
Prosil bi, če mi kdo pomaga urediti spodnji dve reakciji (pri drugi reakciji je potrebno določiti še oksidacijska števila) in malo razloži zakaj in kako.

Slika
Priporočam (za zakaj in kako):

http://www.minet.si/kemija/lekcije.php?c=1&id=269

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Bi lahko nekdo prosil še izračunal to nalogo, ker mi pridejo neke čudne številke in se mi zdi preveč enostavna.

Spojina ima molekulsko formulo C6H8 (1-metil ciklopent-1,3-dien).
- Koliko g kalcijevega karbonata bo nastalo, če ves CO2, ki nastane pri popolnem zgorevanju 6 molov izhodne spojine uvajamo v apneno vodo?
- Ali bo 5m3 zraka dovolj za popolno oksidacijo 6 molov izhodne spojine pri normalnih pogojih?
Napiši vse možne izomere.

Odgovori