Iz luči mi igra radio!!!

Zanima me...
Odgovori
polde
Prispevkov: 8
Pridružen: 31.1.2010 20:38

Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a polde »

Zanima m, samo zato sem se tudi prijavil sem, kako je mogoče, da mi dobesedno iz rostfrei luči, ki jo imam na stropu, ob večerih, ampak samo ob večerih ven igra glasba iz slovenija 1. Vem, da je zato "kriv", 160 m oddajnik v domžalah, od katerega sem odaljen 1 km. Saj se začne predvajati radio šele takrat ko oddaja tudi radijski stolp. toda še vseeno mi ni jasno kako lahko ven špila iz luči saj ni nibenega zvočnika, nič navadna rostfrei luč ?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Imaš slučajno koga v zgornjem nadstropju, ki posluša radio?

Drugače pa je lahko tudi navadna vrvica in dva jogurotva lončka na konceh enako kot telefon. Za predvajanje zvoka podrebuješ membrano in ni treba, da je ravno zvočnik v pravem pomenu besede.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Saj ni problem proizvajanje zvoka (to je lahko kakrsno koli vibriranje, krcenje/raztezanje kovine in se kaj). Problem je demodulacija. Zvok je v radijskih valovih "zakodiran". Za amplitudno modulacijo (am) je dokaj enostavno - recimo da imas nekaj, kar se zaradi indukcije siri in krci - potem lahko recimo zaradi spremembe amplitude signala dobis razlicno mocne vibracije, in ker okoliski zrak ne more reagirat na hitre vibracije visokofrekvencnega signala, dobis samo zvocni del. To je znano da se dogaja (je pa precej slaba kvaliteta, ponavadi komaj razumljivo). Za frekvencno modulacijo pa ne vem kako bi to slo. Sem pa preprican da je na internetu tega ogromno - malo googlaj.

Se mi pa zdi bolj verjetno da je to zablodel zvok od kje drugje in nima veze s sprejemanjem radijskega signala.

polde
Prispevkov: 8
Pridružen: 31.1.2010 20:38

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a polde »

ne, nikogar ni zgoraj, ki bi mu igral radio, 100%, včasih je resnično zvok tako jasen, kot da bi imel prižgan radio, vendar kot sem že povedal se to zgodi samo zvečer, ko začne oddajati tudi radijsko stolp, igranje radia se je začelo pred tremi leti, ko sem zamenjal luč s to ta novo, iz katere mi špila, ko sem to prvič zaznal sem mislil da imam prisluhe, no kasneje sem po dokaj dolgem času ugotovil, nekaj zanimivega, radio predvaja luč.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Bolj bi bilo razumljivo, če bi nekdo drug poslušal radio v hiši in bi se potem te vibracije prenesle na luč. Najbrž je res nemogoče iz FM-ja ven potegnat zvok. Potem bi bili radijski sprejemniki vsi v oblikah luči, hehe. Mal heca.

Zakaj bi se pa šele zvečer radijski oddajnik vklopil?

polde
Prispevkov: 8
Pridružen: 31.1.2010 20:38

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a polde »

ja kolikor vem v domžalah tisti 160 m stolp, pojača oddajanje zvečer,...

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Pol je to AM stolp, za tujce, a?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a GJ »

polde napisal/-a:no kasneje sem po dokaj dolgem času ugotovil, nekaj zanimivega, radio predvaja luč.
1)Igra luč le ko je prižgana ali tudi ko je ugasnjena?
2)Je to klasična žarnica ali je to varčna žarnica?

Lep dan...

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Tale tema mi je zanimiva kot šus! Večinoma so teme s podobnimi naslovi takoj označene kot šarlatizem, ta pa pritegne vso pozornost in mislim, da nisem edini, ki verjame da se to res lahko zgodi, pa naj se sliši še tako smešno! :)

polde
Prispevkov: 8
Pridružen: 31.1.2010 20:38

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a polde »

ja to je tud za tujce, da lahko npr. poslušaš v nemčiji, mw frekvenca, ne fm kot ponavadi poslušamo, saj na radio tud loh preklopš na mw, sam je ponavadi slabši zvok, pa tud seveda lovi le določene kanale, samo nacionalne. sem že spraševal fizika ki uči na srednji šoli, pa je nekaj govoril v neki resonanci, v glavnem ni mu bilo čisto jasno, pa tudi ne vem če mi je res verjel.
ne nima veze lahko je luč prižgana lahko pa ne , ko igra se nič ne spremeni, seveda pa me to včasih razkuri ko ne morem zaspati, problem rešim tako da luč, ki je sestavljena iz 3 žarnic (vsako žarnico, lahko premikam v vse smeri), nekoliko spremenim smer žarnic in potem je včasih malo bolje, včasih spet ne. vendar moram povedati, da se redko zgodi, da je zvok tako čist, kot bi posušal radio, večkrat bolj šumi( kot bi slabo vleklo, nekaj se sicer sliši vendar bolj slabo). moram pa tudi reči da ne špila vsak dan(s tem da špila bolj pozno zvečer oziroma ponoči, mislim da nikoli podnevi), bolj ne kot ja, v bistvu so to bolj obdobja kašen mesec skoraj vsak drugi dan igra, potem pa npr. 4 tedne nič.
saj mi je zelo zanimivo postalo, vendar mi skoraj nihče ne verjame, dokler seveda ne pokažem, vendar je problem ker ne špila vsak dan pa tudi ko kakšen večer špila, lahko tudi zelo hitro preneha (npr.5 min)
pa tudi ko špila , je to dokaj potiho, mora biti tišina da kaj slišiš,
ena žarnca je varčna dve sta običajni (vse so 40w), imel sem tudi vse običajne, mislim da to ne igra vloge, problem je ker ne morem natančno določiti iz kje prihaja zvok, ali npr iz tistega stekla v katerem so žarnice ali prav iz rostfrei okvirja.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a GJ »

Če je luč kovinska (ohišje) mora biti ozemljena! Je tvoja luč ozemljena? Je na njeno ohišje priključen rumenozeleni vodnik?

Zvok nastane zaradi resonance, resonanco povzroča nek kovinski del, ki ima vlogo dipola, ta pa širi vibracije po vseh ostalih delih luči.

Lep večer...

polde
Prispevkov: 8
Pridružen: 31.1.2010 20:38

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a polde »

a če ni ozemljena, je to vzrok da igra?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a GJ »

polde napisal/-a:a če ni ozemljena, je to vzrok da igra?
Ozmeljitev spelje (zaključi) inducirane tokove drugače, predvsem pa spremeni resonančne lastnosti dipola oziroma neozemljenega kovinskega ohišja luči.

Lahko noč...

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Iz luči mi igra radio!!!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Mislim, da ponoči večkrat igra, ker je večja tišina in lažje slišiš. Najbrž imajo pa vremenski pogoji velik vpliv. Ampak jaz vsekakor ne bi menjal ali pa ozemljil te luči. Mogoče bi enkrat ko bo špilala posnel zvok ali celo video (potem pa poiskal to frekvenco na AM valovih). Tako bi to lahko postala najbolj znana pojoča luč v Sloveniji:).

PS: Lahka nam pa iz firbca zadevo slikaš, da vidimo kako izgleda.

Odgovori