Termodinamika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
amanita
Prispevkov: 3
Pridružen: 24.2.2010 19:13

Termodinamika

Odgovor Napisal/-a amanita »

Imam dve vprašanji, če bi mi lahko nekdo lepo po domače razložil, saj si že cel dan belim glavo in ne gre. In sicer:

1.Kakšna je razlika v kriteriju termodinamskega ravnovesja za izoliran ali pa za odprt sistem?
Vem, da je nekaj v zvezi z entropijo in s prosto energijo, vendar bi rada stvar zelo enostavno razumela.

2.Druga stvar, ki je ne razumem, je kako je povezana reverzibilnost in ireverzibilnost nekega procesa s spontanostjo procesa?
Super bi bilo, če bi mi nekdo razložil na primeru.

Hvala že vnaprej.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Termodinamika

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Enkrat sem slišal, da je nekdo izmed utemeljiteljev rekl, da le trije ljudje na svetu vejo kaj je to termodinamika. Tako, da se sploh nima smisla truditi razumeti stvari do popolnosti. Že samo ob branju tvojih vprašanj se ti lahko naježi koža, če nisi trenutno "IN". Jih moreš parkrat prebrat samo, da vprašanje razumeš, hehe. Kaj šele, da bi znal točno odgovoriti na njih!


Prvo se mi zdi kr težje: V izoliranih sistemih je v ravnovesju sprememba entropije enaka 0. Nered ostaja enak, ker je volumen omejen.

Drugo vprašanje si lažje razlagam in sicer mislim, da je odgovor v tem, da je proces lahko spontan le v eni smeri, nikakor ne more biti proces spontan v obeh smereh, potem bi imeli perpetomobile:). Torej kot sem zasledil mora biti delta H čim bolj negativna in delta S čim bolj pozitivna, takrat je proces spontan.

Probaj kaj več informacij izluščiti še iz tele prezentacije:

http://ibk.mf.uni-lj.si/people/zorko/te ... nkcije.pdf

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Termodinamika

Odgovor Napisal/-a Roman »

MAVER|CK napisal/-a:Enkrat sem slišal, da je nekdo izmed utemeljiteljev rekl, da le trije ljudje na svetu vejo kaj je to termodinamika.
To še za entropijo ni res. Morda si imel v mislih kvantno mehaniko?

Uporabniški avatar
18domen13
Prispevkov: 24
Pridružen: 13.12.2009 11:40

Re: Termodinamika

Odgovor Napisal/-a 18domen13 »

No, verjetno si malo res zamešal s kvantno fiziko. Termodinamika pač ni nekaj nerazumljivega. :)

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Termodinamika

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Pardon entropijo, ja. Sej se že po odgovorih tule vidi, da očitno noben na tem forumu nima niti približno ideje, kako bi na dve preprosti vprašanji podal odgovor, med tem ko o X debatah znamo pisat cele spise:).


Ampak za relativnost al kvantno mehaniko je tud nekdo nekaj takega izrekel in sicer, da trije samo vedo, kaj je to ampak on ni eden izmed njih.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Termodinamika

Odgovor Napisal/-a shrink »

O tem je že tekla debata; priporočam, da pogledaš v dotičnih temah.

Uporabniški avatar
18domen13
Prispevkov: 24
Pridružen: 13.12.2009 11:40

Re: Termodinamika

Odgovor Napisal/-a 18domen13 »

Hehe :lol:

Če sem čisto odkrit, sem termodinamiko že pozabil (mislim, da imaš okoli vseh odgovorov prav). Vem pa, da ni nič tako težkega, da ne bi mogel zopet obnovit. :P

Odgovori