Padci z višine

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Padci z višine

Odgovor Napisal/-a qg »

Včeraj 26.11.08 je bil zvečer na kanalu A dokumentarec o padcih z višine. Torej o ljudeh, ki so to preživeli.
Kar nekaj novih informacij, naprimer če avto zbije pešča pri 60 km/h, preživi 1 od 10h. Padalec pri zadržani drži pada z 190 km/h. Če padeš z višine, potem ne smeš ostati na nogah, ampak ublažiti silo z rameni in prevalom. Potem, pomaga preživeti, če so takrat mišice mehke...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a shrink »

Pri trku v pešca igra pomembno vlogo tudi geometrija prednjega dela avtomobila glede na višino pešca. Trk s SUV-om/terencem je bistveno drugačen od trka z navadnim avtomobilom.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a qg »

Narejena je bila groba primerjava, kako je pasti s hitrostjo 60 km/h. S tem, da se zemlja (npr beton) ne ukloni avto pa se nekoliko.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a fogl »

Če te zbije avto pri 60 km/h najbrž ni dobro da ostaneš živ, ker si v tem primeru pa zagotovo hud invalid... Od kod ta podatek da umre samo eden od desetih, meni se zdi to čist premalo?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a shrink »

fogl napisal/-a:Od kod ta podatek da umre samo eden od desetih, meni se zdi to čist premalo?
Ta podatek je pravilen (qg je seveda napisal, da pri 60 km/h preživi eden od desetih) in je čisto empirične narave:
pedestrian.jpg
pedestrian.jpg (33.86 KiB) Pogledano 15716 krat
Glej (str. 4):

http://ocw.mit.edu/NR/rdonlyres/Urban-S ... F/0/2c.pdf.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a fogl »

Ah, saj sem narobe prebral prvi post, umre jih devet od desetih :oops:

miškolin
Prispevkov: 6
Pridružen: 11.3.2010 21:53

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a miškolin »

kar se tiče padcev iz višine, po izračunih in vajah najboljših B.A.S.E. skakalcev narejenih višje v zraku je možno skočiti iz letala ter preživeti, fora pa je vtem da bi človek na določeni višini začeti pikirati na glavo, nato pa bi se moral spet na določeni višini hitro postaviti v vodoravni položaj, se pravi da bi naredil nekakšno krivulijo v letu in če bi biu timing in vse uredu bi lahko pristal na kakšni stezi ali vodi, če bi imel na trebuhu recimo pritrjeno rolko ali surf ali pa kaj podobnega, saj bi se hitrost padanja navzodl izničila, hitrost letenja naprej pa bi bila okoli 160km/h pa še to hitrost naj bi se dalo zmanjšati. Edini problem je da bi se ubil če bi zamudil s izravnavanjem samo za sekundo. Je pa še nekaj, padec iz višine 5000 metrov lahko preživi vsak če ni težnosti oziroma je minimalna,ali pa če je veliko vzgona naprimer če padalec zaide v nevihtni oblak, je težava v tem da ne pride več dol ne da prehitro pade dol, ker ga vzgonski veter in druge okoliščine v oblaku držijo v zraku....
naj povem še eno resnično zgodbo, ne vem kdo ne vem kdaj na netu gotovo vse piše vendar sem jaz sedaj ob 2 zjutraj preveč utrujen da bi iskal to:), je skočil iz letala, tako upočasnil svoje padanje da je letalo iz katerega je skočil pikiralo in prišlo pod njega, nato pa je čez (velika) vrata pristal nazaj v isto letalo iz katerega je skočil in preživel. to je resnica ne moja domišlija ali pa kakšna izmišljena zgodba in kakšnega neumnega foruma, je pa to dosedaj poskusil le eden.
lahko noč

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Zadeva zgleda zelo grozna, veliko jih je že umrlo v takih primerih ampak nekaj jih ima pa tudi srečo:

http://www.youtube.com/watch?v=8dSWd79g8Ow

Upam, da je tudi ta imel srečo:

http://www.youtube.com/watch?v=LswBDl17AGY

Ampak tukaj se pa res moraš imeti srečo, ker je toliko faktorjev kam in kako te zadane avto.


PS: Glede skoka iz letal imaš prav, naprimer nekdo je skočil iz letala in potem nazaj zlezel v isto letalo, ampak ne najdem posnetka. Sem pa našel tega, ki je skočil brez padala in so ga potem pripeli na nekoga drugega, zgleda kr originalno:

http://www.youtube.com/watch?v=lDBrdl2sZWs

miškolin
Prispevkov: 6
Pridružen: 11.3.2010 21:53

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a miškolin »

to je verjetno res, sam raj ne poskušat, ker to delajo profesionalci, poleg teda so pa tole zihr saj 10x vadli tak da je mel on tudi svoje padalo gor... :)

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

miškolin napisal/-a:to je verjetno res, sam raj ne poskušat, ker to delajo profesionalci, poleg teda so pa tole zihr saj 10x vadli tak da je mel on tudi svoje padalo gor... :)
Po mojem prej PSIHIČI, kot pa profesionalci! Oni majo vedno gor vse zaščitne elemente kar je možno, ker živijo od tega:).

miškolin
Prispevkov: 6
Pridružen: 11.3.2010 21:53

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a miškolin »

heh, od skokov s padalom živijo kvečjemu letalski prevozniki, tisti ki pa ponujajo skoke za turiste imajo ponavadi poleg tega še kakšno službo... profesionalci pa mislim stem ljudi, ki jim je to poglavitna stvar v živlenju in imajo za sabo nekaj let skakanja in izkušenj, ker že za to da lahko začneš s B.A.S.E. skoki z recimo visokih objektov moraš imeti za samo nekaj 100 skoskov iz letala, da se naučiš pravilno leteti, reagirati v določenih situacijah, poleg tega pa je že cela znanost kako zložiti padalo itd. da se čim hitreje odpere, potrebno je tudi odstraniti veliko varnostnih sistemov da je odpiranje padala hitrejše...
zakaj pa psihiči? če delaš nekaj v čem si dober in to obvladaš potem to ni norost, če znaš skočiti iz 50 metrov v vodo tako da si ne boš nič naredil, ker si to prej leta in leta študiral, računal in poiskušal, tako da točno veš pod kakšnim kotom moraš prileteti v vodo kako moraš biti postavljen v zraku... nisi psihič ampak izkušen oziroma dober, kdor pa te bo opazoval si bo mislil ta je nor. nor lahko rečeš je le tisti ki gre na vrat na nos in skoči iz 50 metrov v vodo kar bo pa bo....
to si sedaj rekel isto kot da bi rekel astronavtu ta je psihič zakaj gre na luno če pa tam ne more nitit dihati in nima nobenih pogojev za živlenje, zihr bo umrl, ne bo, ker je izkušen in zadevo obvlada, ve kaj mora storiti ter kakšno opremo mora imeti... pa se mu ne bo nič zgodilo...

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a mriz »

maverick napisal/-a:Po mojem prej PSIHIČI, kot pa profesionalci!
Taki ljudje imajo menda dokazano višji prag vznemirjenja in strahu, zato še niso nujno psihiči.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Padci z višine

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Mogoče res malo pretiravam s temile svojimi psihiči. Enkrat sm ga v trgovini tok zasviral, ker sem prodajalcu, ki mi je hotel prodati nek digitalni ph meter za akvarijske ribe (mnogo keša) rekel, da to uporabljajo samo psihiči. No pogledal me je zelo čudno! Jasno ziher je bil psihič (beri: tisti, ki da za akvarijsko opremo recimo 10.000€), hahaha.

Odgovori