obarvanost in velikost lune

Astronomija, zvezde, planeti...
Uporabniški avatar
[ebola]
Prispevkov: 18
Pridružen: 14.1.2004 22:13
Kontakt:

obarvanost in velikost lune

Odgovor Napisal/-a [ebola] »

zakaj je luna, ko vzhaja, večja kot kasneje, ko je višje na nebu?
in zakaj je sprva rdečkaste barve, nato pa sivkaste?

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Luna se ti samo zdi večja, ko je nižje na obzorju. Pač iluzija, saj možgani primerjajo velikost relativno - glede na okolico.

Barva pa je odvisna od loma v Zemljini atmosferi.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

:idea: danes bo menda pojav "modre lune" :idea:

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

jaz sem 10000000000%, da je luna ob vzhodu večja, pa naj rečejo možgani kaj hočejo. take razlike vseeno ne bi moglo bit, če bi šlo samo za optično varko.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Naredi poskus: izreži luknjo v lepenko kot je velika luna pri recimo tvoji iztegnjeni roki. Primerjaj luno visoko na nebu in ob vzhodu.

:roll:

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Luna vsak večer čaka, kdaj bo ura, da vzide in ko jo ob vzhodu pogledaš, se hitro napihne, da nimaš občutka, da še spi, čeprav je še čisto rdeča od prekrokane noči, ko pa je že zvečer visoko na nebu pa se zmanjša, da toliko ne sveti, saj se ji je lopovsko društvo že dolgo nazaj pritožilo, da jim negativno vpliva na posel. Pri vsem tem ji malo pomagata celo lom svetlobe pri prehodu v atmosfero, disperzija. Bo OK? :D

Uporabniški avatar
[ebola]
Prispevkov: 18
Pridružen: 14.1.2004 22:13
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a [ebola] »

cool, man :lol:

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Hehe, ja Japi, tudi tako se da "pojasnit" :wink:

Če malo bolj resno analiziramo, ugotovimo, da je velikost Lune, ki jo človek zazna posledica njegovega ocenjevanja glede na velikost bližjnih objektov. Npr., ko je Luna zelo nizko, jo človeški možgani primerjajo z drevesi, hišami itd. Ko je pa visoko na nebu, pa te možnosti ni. Od tu napačna ocena, da je Luna nizko na obzorju večja.

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

Npr., ko je Luna zelo nizko, jo človeški možgani primerjajo z drevesi, hišami itd. Ko je pa visoko na nebu, pa te možnosti ni. Od tu napačna ocena, da je Luna nizko na obzorju večja.
ampak to ne pojasnjuje, da je luna zaradi dreves večja.
po moji logiki bi moglo potem bit obratno: ko jo primerjamo z drevesi je manjša, ko jo pa primerjamo z zvezdami na nebu, pa je večja. hm,... (ker je proti zvezdi večja kot proti drevesu).

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Uroš, a si naredil poskus, ki sem ti ga predlagal? :)

Nerock
Prispevkov: 23
Pridružen: 4.6.2004 15:49

Odgovor Napisal/-a Nerock »

-----------------
Zadnjič spremenil Nerock, dne 21.6.2007 14:09, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

Uroš, a si naredil poskus, ki sem ti ga predlagal?
ok, luna je skoz enako velika (cerpav se niti nisem lotil poizkusa :D ), ampak to nima veze z mojim zadnjim postom. odgovori na tisto.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Zakaj se zdi luna nizko na obzorju večja?

Zato ker naši možgani sklepajo, da je luna zelo blizu za tistimi drevesi in stolpnicami. Mislijo, da je luna bližje nam - kot da bi stala na Zemlji. Ko pa je luna visoko na nebu in je ne moremo primerjati z okolico, se nam zdi pa zelo oddaljena, nekje v vesolju.

Zakaj imajo naši možgani to "napako"?

Odgovor: Evolucija. Oblikovali smo se tako, da zelo hitro in veliko vidimo objekte v naši okolici, saj je bilo to v naši daljni preteklosti odločilnega pomena med preživeti - ne preživeti.

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

there you go...

Pasat
Prispevkov: 1
Pridružen: 9.7.2006 9:08

Odgovor Napisal/-a Pasat »

Fantje imate kar bujno domišljijo. Preberite si optiko srednjie šole pa boste dobili odgovor.

Odgovori