črna luknja in gravitacija, teorija relativnosti

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
JAN
Prispevkov: 65
Pridružen: 2.7.2004 18:03

črna luknja in gravitacija, teorija relativnosti

Odgovor Napisal/-a JAN »

mene zanima približno kolikšnen je gravitacijski pospešek v črni luknji. Prosim da si ga ne izmislite po svojem mnenju.


zanima me pa tudi če kdo ve, kdaj teorija relativnosti odpove.IN ZAKAJ

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Mislim, da se izračuna kar tako po formuli za drugo kozmično hitrost G=vxv/2xr , v>300.000.000 m/s, odvisno od razdalje od njenega centra pa se G močno spreminja-pada zato je potrbno vstaviti (r) razdaljo od centra tudi v metrih. Če hočeš pospešek v dani točki izraziti v (g)-jih, Dobljen rezultat deliš z 9.81 m/s2 in dobiš rezultat.

JAN
Prispevkov: 65
Pridružen: 2.7.2004 18:03

Odgovor Napisal/-a JAN »

aha hvala sam zakva pa za kozmično hitrost uporabs svetlobno hitrost in nč manjšga pa kaj je v formuli x

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Ja svetlobno hitrost uporabi zato ker je črna luknja že po definiciji objekt s kozmišno hitrostjo večjo od svetlobe, zato svetloba ne pride od nje in je ne vidimo.

JAN
Prispevkov: 65
Pridružen: 2.7.2004 18:03

Odgovor Napisal/-a JAN »

morda se bo zdelo to vprašanje butasto, vendar a to da za črno luknjo velja da ima večjo kozmično hitrost od svetlobne pomeni da za črno luknjo ne drži teorija relativnosti

pa se vedno me zanima kaj je v formuli x
v je hitrost, r je polmer......

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

morda se bo zdelo to vprašanje butasto, vendar a to da za črno luknjo velja da ima večjo kozmično hitrost od svetlobne pomeni da za črno luknjo ne drži teorija relativnosti
zakaj? iz česa to sledi?

oni x v enačbi je krat :) (znak za množenje).
če bi bila to kaka neznanka pa bi se tako ali tako okrajšala.

JAN
Prispevkov: 65
Pridružen: 2.7.2004 18:03

Odgovor Napisal/-a JAN »

Ja najprej hvala za vse ki st trudite to razlagat.No drgac sm mislu da je x v enačbi kšn koficient, konstanta - zdj mi je jasn.

Tist da bi odpovedala teorija relativnosti pa zato k drgac cela teorija temelji nekako na tem da nič ne more jit hitreje od svetlobne hitrosti.

Odgovori