Meja vesolja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Pogosto se sprašujem o končnosti vesolja. Ali je neskončno? Ali se od prapoka dalje širi z vsem kar se nahaja v njem? Če se je najbrž končno.
Kako se odraža meja našega vesolja? Kaj je na drugi strani meje. V koliko dimenzij gredo ti procesi? Če je več vesolij, ali v vseh vlada enaka fizika?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a problemi »

silvester1234 napisal/-a:Pogosto se sprašujem o končnosti vesolja. Ali je neskončno? Ali se od prapoka dalje širi z vsem kar se nahaja v njem? Če se je najbrž končno.
Kako se odraža meja našega vesolja? Kaj je na drugi strani meje. V koliko dimenzij gredo ti procesi? Če je več vesolij, ali v vseh vlada enaka fizika?
Prav je, da se sprašuješ po odgovorih na ta vprašanja. Mislim, da se o tem sprašuje večina nas na tem forumu. Sam ti lahko pomagam toliko in sicer, da te napotim na odlične članke, ki so objavljeni na Kvarkadabri, v katerih, to sem prepričan, boš dobil odgovore na zgoraj zastavljena vprašanja.

Uporabniški avatar
18domen13
Prispevkov: 24
Pridružen: 13.12.2009 11:40

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a 18domen13 »

Tule si se pa uštel. Dobil boš zaključke, ki nam jih naše teorije lahko ponudijo. Odgovora vsekakor ne boš dobil.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a problemi »

18domen13 napisal/-a:Tule si se pa uštel. Dobil boš zaključke, ki nam jih naše teorije lahko ponudijo. Odgovora vsekakor ne boš dobil.
Ne vem ali želiš razpravlajti o razliki med pojmoma zaključek in odgovor ali pa ciljaš na umanjakanje nekega dokončnega vseobsegajočega odgovora. Tudi tega, če dobro bereš, dobiš in sicer: "TEGA ŠE NE VEMO?" (v znastvenem smislu) ali pa "TEGA NIKOLI NE BOMO VEDELI", ki sta pravtako popolnoma korektena odgovora (ali pa zaključka, če ti je ta pojem ljubši).

prog
Prispevkov: 20
Pridružen: 23.9.2009 10:13

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a prog »

Poglej si na primer predavanje Anžeta Slosarja

http://video.google.com/videoplay?docid ... varkadabra#

Med drugim boš izvedel, da nekatera vprašanja, ki jih postavljaš, v okviru znanosti niso smiselna.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Moje mnenje je, da je vesolje končno s stališča svetlobe, ki je sposobna priti do nas. Tako mi vidimo rob vesolja 13,7 miljarde let oddaljenih zvezd. Kar je za tem robom za nas ni viden, ker se tam prostor premika z višjo hitrostjo kot je hitrost svetlobe in nas ta ne more doseči!

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Hvala vsem za odgovore. Upal sem, da bom vsaj kak % bliže neki sliki, ki si jo skušam ustvariti na to temo, pa vidim pravzaprav, da je nesmiselno iskati ta odgovor, ker je preveč neznank v tej tematiki. Mogoče pa bom le kdaj ujel kako temo, ki mi bo vsaj malo osvetlila zadevo. Vsekakor je človeštvo še
preveč omejeno (tehnološko in drugače), da najdemo odgovor o mejah vesolja. Sem pa načeloma optimist.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Ne, ne... odgovor moraš iskati do svoje smrti. Pač popravljaš skoz svojo sliko v glavi:). Praktično pa je vesolje takšno, kot si ga ti zamisliš v glavi. Če imaš idejo, da je vesolje zaprto v žonglerski žogici nekega vesoljskega klovna, potem je takšno in prav nihče ti ne more oporekat, heheh (sam ne tega okol pol pravit, ker te bodo meli za norega tako kot Galilea "Eppur si muove"!).

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a Roman »

MAVER|CK napisal/-a:Ne, ne... odgovor moraš iskati do svoje smrti.
Pravzaprav ti tega ni treba. Le kaj ti bo tak odgovor? Na koncu umreš neveden.
Praktično pa je vesolje takšno, kot si ga ti zamisliš v glavi.
Praktično je čisto vseeno, ali je resnica ali zmota, dokler ne veš, kaj je res.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Kako lahko zveš, da je nekaj res?
Včasih so rekli, kar vidim na svoje oči je resnica. Danes niti to ne vleja več (sploh, če gledaš kake filme)!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Maveric je napisal:
Moje mnenje je, da je vesolje končno s stališča svetlobe, ki je sposobna priti do nas. Tako mi vidimo rob vesolja 13,7 miljarde let oddaljenih zvezd. Kar je za tem robom za nas ni viden, ker se tam prostor premika z višjo hitrostjo kot je hitrost svetlobe in nas ta ne more doseči!
Tudi sam menim, da je vesolje končno, toda s pristavkom "ampak brez meja, neomejeno". Kaj to pomeni?

Poskušajmo z analogijo, kjer odmislimo eno dimenzijo: površina Zemlje (in vsake krogle!) je "končna", toda brez meja, v smislu, da lahko po njej potujemo neskončno dolgo, pa nikoli ne bomo prišli do "roba", do konca.

Ker je vesolje štiridimenzionalni kontinuum, si je seveda zelo težko (beri: nemogoče!) predstavljati vase zakrivljen končen prostor, se pravi raztegniti dvodimenzionalno površino iz naše analogije s kroglo, v tri dimenzije, ki pa nima meja.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a Roman »

MAVER|CK napisal/-a:Kako lahko zveš, da je nekaj res?
Težko, ali pa sploh ne.
vojko napisal/-a:Poskušajmo z analogijo, kjer odmislimo eno dimenzijo: površina Zemlje (in vsake krogle!) je "končna", toda brez meja, v smislu, da lahko po njej potujemo neskončno dolgo, pa nikoli ne bomo prišli do "roba", do konca.
Ta analogija mi ni čisto nič všeč. Interpretacija pa tudi ne. Končnost (po številu elementov) in omejenost (po obstoju meje) nista v tem smislu primerljiva. Saj lahko tudi na daljici (ki je pač omejena) blodiš v nedogled med dvema točkama in ne prideš do roba daljica, pa je daljica prav lepo omejena (čeprav neskončna). Omejenost pomeni, da so vsi elementi množice v krogli z določenim polmerom, in to neodvisno od števila dimenzij.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a vojko »

MAVERICK je napisal:
Saj lahko tudi na daljici (ki je pač omejena) blodiš v nedogled med dvema točkama in ne prideš do roba daljica, pa je daljica prav lepo omejena (čeprav neskončna).
Če ti moja analogija s površino krogle "sploh ni všeč", pa je tvoja analogija z daljico popolnoma deplasirana. Kakšna logika pa je to, da prideš do konca daljice, pa nisi prišel do "roba" daljice??!! Daljica niti približno ni "neskončna", kot trdiš, je omejena na obeh koncih (pa ne z robovi, ampak s točkama). Če si že hotel izbrati analogijo z enodimenzionalmim objektom (kar daljica vsekakor je!), bi moral uporabiti krožnico. S takimi "analogijami" res lahko "blodiš v nedogled in ne prideš nikamor"...

Naj ti zaupam, da analogija s površino krogle sploh ni moja, mapak sem jo zasledil v kar nekaj teoretičnih razpravah vrhunskih fizikov, tudi nobelovcev.

Sicer pa velja: de gustatibus non disputandi, torej o okusih se ne da prepirati.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vojko, dobro vem, da analogija ni zrasla na tvojem zeljniku, ampak še vedno ne pije vode. Tudi po krogu ali krogli sicer res blodiš po robu, ampak isto pot, ki si jo že enkrat preblodil, ponavljaš do onemoglosti. Krog ali krogla nista brez meja, pogovarjamo pa se lahko o končnosti.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Daljica niti približno ni "neskončna", kot trdiš, je omejena na obeh koncih (pa ne z robovi, ampak s točkama).


Citat, ki ga uporabiš v prejšnjem postu je Romanov in ne MAVER|CK-ov, ampak kakorkoli.
Seveda daljica ni neskončna, saj je omejena prema črta. Vendar je interval od točke A do točke B neskončen (če se ne izražam pravilno prosim matematike, da me popravijo). Recimo, koliko je realnih števil na intervalu med številom 0 in 1? Neskončno, saj Med vsakima dvema različnima realnima številoma a in b (a < b) obstaja vsaj še eno realno število c (a < c < b). Ker pa lahko postope ponovimo, vidimo da med a in b leži neskončno realnih števil. (vir: Wikipedija). Mislim, da je Roman ciljal na to pri analogiji z daljico.

Odgovori