Hitrost svetlobe

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Večkrat sem se poigraval z mislijo, kakšno bi bilo videti naše vesoje, če bi bila hitrost svetlobe primerljiva s hitrostjo zvoka (300m/s), se pravi milijonkrat manjša od izmerjene (300.000km/s)? Seveda pod predpostavko, da vse ostale fizikalne konstante ostanejo nespremenjene (pogoj "ceteris paribus").

Ali bi lahko takšno vesolje sploh obstajalo?

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: HITROST SVETLOBE

Odgovor Napisal/-a qg »

O takšni možnosti razmišljata Duff in Okun v članku
http://arxiv.org/abs/physics/0110060
Pomembno je, da se spremenijo brezdimenzijske konstante, to pa bi imelo takšen vpliv, kot da bi se povečale mase delcev in osnovni naboj.
Če bi bilo kaj takšnega možno, bi verjetno že obstajalo in bi že opazili.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Najlepša hvala za www članek! Zelo poučno; zdaj mi je marsikaj bolj jasno.

LP Vojko

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Moram priznati, da je zanimiva podomena. Pri tem se mi je porajalo vprašanje o hitrostih. Na primer to, da je svetloba cca 1000krat hitrejša od zvoka in da je
svetlobna hitrost (kvazi skrajna meja hitrosti v absolutnem smislu). To se mi zdi nesprejemljivo, da bi rekli, da je to pa absolutno. Ja, po našem dosedanjem znanju. Mar ni misel hitrejša? Samo dokazati je treba empirično, da obstaja miselna komunikacija (npr. telepatija). Saj jo raziskujejo, merijo itd., pa vendar
še ni opisana v obliki fizikalnih formul in opisov. Moram priznati, da sem kar malce neučakan, ali se bo to zgodilo še za časa mojega življenja.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a Roman »

silvester1234 napisal/-a:Mar ni misel hitrejša?
Misel najbrž ni hitrejša, kar pomisli, kako počasi smo sploh sposobni misliti. Če pa imaš v mislih telepatijo, pa bi jo bilo treba, kot sam praviš, najprej dokazati. Priporočam ti, da svojo neučakanost malo obrzdaš, po mojem mnenju kar za vse večne čase.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Silvester 1234 je napisal:
Moram priznati, da je zanimiva podmena. Pri tem se mi je porajalo vprašanje o hitrostih. Na primer to, da je svetloba cca 1000krat hitrejša od zvoka in da je svetlobna hitrost (kvazi skrajna meja hitrosti v absolutnem smislu).
Kratka intervenca:

1) Svetloba ni 1.000 krat hitrejša od svetlobe, ampak milijonkrat (kot sem zapisal v svojem prispevku). Namreč, hitrost zvoka je 3x10*2m/s, hitrost svetlobe c=3x10*8m/s in
2)hitrost svetlobe v vakuumu ni "kvazi skrajna meja hitrosti v absolutnem smislu", ampak je absolutna zgornja meja za prenos kakršnegakoli signala. Za delce z maso pa je sploh (tudi teoretično!) nedosegljiva, saj s približevanjem v--->c narašča masa pospeševanega telesa proti neskončno in se vedno večji del energije, namenjene pospeševanju, porablja za povečevanje mase, ne pa hitrosti.

Hitrost svetlobe je torej fizikalna konstanta; z njo stoji in pade moderna fizika, na čelu s splošno in posebno teorijo relativnosti. Do sedaj so vsi poskusi potrdili to ugotovitev.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Kaj pa, če je hitrost svetlobe kot neka frekvenca vesolja..Vse, kar lahko dojamemo, lahko dojamemo le v teh utripih..kar je pa vmes, pa ne, ker na nek način ne obstajamo.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Robert11, nisem prepričan, če sem te razumel. Hitrost svetlobe ni "neka frekvenca", svetloba ima frekvenco.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Saj ima vse svojo frekvenco in se sprašujem, zakaj tudi vesolje in naša zavest, ne bi imelo lastno frekvenco.

Zato je naša sposobnost zaznavanja omejena s svetlobno hitrostjo.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

1) svetlobna hitrost nima veze z zaznavo ampak je lastnost vesolja - ni to neka iluzija.
2) frekvenco ima lahko samo nekaj kar niha, pa se to imas takoj mesanico frekvenc, ce je nihanje ali valovanje poljubno.
3) zavesti ne mesaj s fiziko vesolja, to sta cisto razlicna pojma.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

svetlobna hitrost nima veze z zaznavo ampak je lastnost vesolja - ni to neka iluzija.
Saj ravno to hočem povedati, da je lastnost vesolja. Ta lastnost vesolja, je kot nek stroboskop, ki utripa ali niha v presledkih in omogoča zaznavanje.
In vsaka hitrost ima veze z zaznavo..Saj pa avtomobile na cesti tudi zaznavaš različno, odvisno od hitrosti. Ali pa na primer upočasnjeni posnetki eksplozij...če to upočasnimo, dobimo čisto drug pogled.
Ker je svetlobna hitrost lastnost vesolja, je ne moremo upočasniti, ker bi morali potem celo vesolje upočasniti...
frekvenco ima lahko samo nekaj kar niha, pa se to imas takoj mesanico frekvenc, ce je nihanje ali valovanje poljubno.
Saj pa vesolje niha..Če upoštevamo teorijo strun...in celo mešanico frekvenc.... :)
zavesti ne mesaj s fiziko vesolja, to sta cisto razlicna pojma
Jaz pa mislim, da nista.
Namreč od česa je odvisno zaznavanje te fizike vesolja ?
A ni to od zavesti ?
A ni odvisno od instrumenta, kakšne vrednosti bo lahko meril ali prikazoval ?
Naša zavest in telo je kot instrument, ki zaznava določene pojme in fizikalne zakone, kot jim rečemo.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ne glede na to ali opazuje clovek, naprava (kje je pri napravi zavest?) ali karkoli drugega, zavest nima nic pri tem. Opazovalec je tudi del vesolja in njegova zaznava je posledica interakcije z okoljem (izmenjava svetlobe, delovanje sil,...). Opazovanja moramo potem interpretirati - seveda nobeno opazovanje ne da tocne slike o vesolju ampak iz mnozice opazovalnih izkusenj smo si ustvarili zelo dobro razlago kako tocno vesolje deluje. Ce ves kako poteka proces zaznavanja, potem tudi znas izlusciti kaj to pove o dejanskem stanju.

Govoriti o nekih frekvencah na suho nima smisla, ce ne poves kaj je tisto kar naj bi nihalo ali valovalo in kaksne posledice ima to. V fiziki nobena izjava ne sme biti tja v tri dni, ne da bi definiral tocno kaj opisujes.

O tvojem mesanju hitrosti in frekvence: tole s stroboskopom je malo cudno. S stroboskopom si predpostavil, da vse skupaj deluje v sunkih oz. nekih korakih in da ima to nekaj zveze z zaznavo. Problem je ta: hitrost vedno opisuje neko zvezno gibanje - manjsi cas gledas, manjsi je premik. Za svetlobo ni nic drugace. Hitrost nikakor ni povezano s kaksnim utripanjem ali koraki dogajanja.

Za zaznavo ne potrebujes "filmskih slicic" vesolja. Ko svetloba pride, jo oko zazna, kadarkoli ze je to.

To da naj bi "pocasen posnetek" dozivljal kaj drugace je pa samo stvar delovanja mozganov - subjektivna interpretacija dogajanja. Samo to ali lahko sledis ali ne mores. Fizike in psihologije zaznave ni pametno mesati, ker nimata nic skupnega - spet si lahko predstavljas, da opazuje neka naprava. Nic ne spremeni dejstva da se pac nekaj zgodi in tistega malo informacije, ki pride do nas mozgani "zmeljejo", da si ustvarijo razumevanje o tem kaj se je zgodilo.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Ne glede na to ali opazuje clovek, naprava (kje je pri napravi zavest?) ali karkoli drugega, zavest nima nic pri tem. Opazovalec je tudi del vesolja in njegova zaznava je posledica interakcije z okoljem (izmenjava svetlobe, delovanje sil,...). Opazovanja moramo potem interpretirati - seveda nobeno opazovanje ne da tocne slike o vesolju ampak iz mnozice opazovalnih izkusenj smo si ustvarili zelo dobro razlago kako tocno vesolje deluje. Ce ves kako poteka proces zaznavanja, potem tudi znas izlusciti kaj to pove o dejanskem stanju.
Po eni strani je res, po drugi ne..Ne vem točno...
Stvar je v tem, da je tudi napravo izdelala zavest in to točno z določenim namenom. Zavest je določila napravi lastnosti z namenom, da bo lahko zavest razbrala neke podatke.

Sem razmišljal glede hitrosti svetlobe in razlog, zakaj bi naj bila hitrost absolutna...Hitrost merimo v časovnih enotah in ne razumem, kako lahko dobimo absolutno hitrost, če je čas relativen...
Primer kaže, da imamo dva opazovalca..eden miruje, drugi se giblje in oba izmerita isto hitrost..če se prav spomnim...Vendar je ta izmerjena hitrost svetlobe le navidezno absolutna in to zato, ker čas tistega opazovalca, ki se giblje, teče počasneje, zato ima svetloba manjšo hitrost, da se dobi isti absolutni rezultat.
Če na primer tvoja ura teče počasneje, kot moja in želiva izmeriti hitrost nekemu tekaču, bo v tvojem primeru lahko tekač tekel počasneje, kot v mojem in bova oba izmerila isto hitrost....

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Govoriti o nekih frekvencah na suho nima smisla, ce ne poves kaj je tisto kar naj bi nihalo ali valovalo in kaksne posledice ima to. V fiziki nobena izjava ne sme biti tja v tri dni, ne da bi definiral tocno kaj opisujes
Res je, da nan ek način "tipam" in iščem resnico..pač izhajam iz teorije strun, ki pa je seveda spet le ena izmed predstav...Namreč vse se dogaja v nekih frekvencah in ciklih in tudi naša zavest ima svojo frekvenco zaznavanja...in ker je ugotovljeno, da se opazovani objekt tudi obnaša soodvisno od opazovalca, pomeni da ima tudi našo zavestno opazovanje nek vpliv.
Ker je vesolje poenoteno, je možno, da z lastnimi frekvencami vplivamo na frekvence opazovanega.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Za zaznavo ne potrebujes "filmskih slicic" vesolja. Ko svetloba pride, jo oko zazna, kadarkoli ze je to
To je tisto, kar hočem povedati.....da je naše zaznavanje kot zaznavanje filmskih sličic..Vendar možgani vse to sestavijo v nek smiselni koncept.
In naš um in zavest delujeta tako, da vse , kar ustvarimo, tudi instrumenti kažejo tako, da je v njih nek smisel...Tudi TV-je smo izdelali, da delujejo pri taki frekvenci, da so sposobni prikazovati sličice v smiselni celoti.
Ker frekvenca naše zavesti raste, se spreminja tudi naše zaznavanje in s tem ustvarjanje tehnike, intrumentov, fizikalnih zakonov..vse za to, da se doseže smiselna zaznava realnosti.
Če bi poznali lastno frekvenco zavesti, bi poznali tudi frekvenco vesolja...
Na primer muha zaznava realnost v čisto drugih frekvencah...

Zaklenjeno