Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

shrink napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:Če dobro pogledaš, vidiš kako se človek trudi, da bi se sinhronizirali in da bi za vse veljali isti zakoni in isti čas..Vendar je vesolje veliko bolj relativno, kot si mislimo...
Očitno še vedno ne razumeš: Zakonitosti so enake. Količine (ki nastopajo v teh zakonitostih) pa so v splošnem spremenljivke. Absolutnost/relativnost količin glede na opazovalca pa z enakostjo zakonitosti nimajo zveze. Bo šlo?
Misliš, da zakonitost oz. neka formula velja, ne glede na vrednosti oz. spremenljivke...?

Ne razumem pa, zakaj potem Newtonovi zakoni veljajo le v določenih pogojih ?

Saj sklepam, da je vsaka teorija postavljena za določen obseg. Saj, če hočeš napisati teorijo, moraš postaviti neke trditve, ki so statične.
Vesolje pa ni statično.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:
shrink napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:Če dobro pogledaš, vidiš kako se človek trudi, da bi se sinhronizirali in da bi za vse veljali isti zakoni in isti čas..Vendar je vesolje veliko bolj relativno, kot si mislimo...
Očitno še vedno ne razumeš: Zakonitosti so enake. Količine (ki nastopajo v teh zakonitostih) pa so v splošnem spremenljivke. Absolutnost/relativnost količin glede na opazovalca pa z enakostjo zakonitosti nimajo zveze. Bo šlo?
Misliš, da zakonitost oz. neka formula velja, ne glede na vrednosti oz. spremenljivke...?
Pa kdo to pravi? Zakoni veljajo le v pogojih, v katerih so preizkušeni. Če v določenih pogojih odpovedo, je treba iskati bolj splošne zakonitosti.
Ne razumem pa, zakaj potem Newtonovi zakoni veljajo le v določenih pogojih ?
Beri zgoraj.
Saj sklepam, da je vsaka teorija postavljena za določen obseg. Saj, če hočeš napisati teorijo, moraš postaviti neke trditve, ki so statične.
Vesolje pa ni statično.
Spet nakladaš: kakšna statičnost trditev neki? In kakšno zvezo ima to z nestatičnim vesoljem?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a Roman »

roberto11 napisal/-a:Ne razumem pa, zakaj potem Newtonovi zakoni veljajo le v določenih pogojih ?
Ti pogoji določajo mejne vrednosti za hitrosti, ne pa posameznih vrednosti teh hitrosti. Newtonovi zakoni dobro veljajo (se pravi znotraj zahtevane natančnosti) ne glede na to, kakšne hitrosti vstavljaš v enačbo, če le te niso prevelike.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Spet nakladaš: kakšna statičnost trditev neki? In kakšno zvezo ima to z nestatičnim vesoljem?
Bom še malo naložil..če že nakladam... :)

Jaz si to predstavljam tako...vesolje je v nenehnem gibanju, vse se nenehno spreminja, nič ni statično...In če želiš nek pojav pojasniti, ga moraš označiti, dati v spomin in ga tako narediti statičnega, da lahko potem z umom v mislih s podatki operiraš.
Kar pomeni, da se že v tem delu postopka izgubi pomembna komponenta in značilnost vesolja.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:
Spet nakladaš: kakšna statičnost trditev neki? In kakšno zvezo ima to z nestatičnim vesoljem?
Bom še malo naložil..če že nakladam... :)

Jaz si to predstavljam tako...vesolje je v nenehnem gibanju, vse se nenehno spreminja, nič ni statično...In če želiš nek pojav pojasniti, ga moraš označiti, dati v spomin in ga tako narediti statičnega, da lahko potem z umom v mislih s podatki operiraš.
Kar pomeni, da se že v tem delu postopka izgubi pomembna komponenta in značilnost vesolja.
Joj, pa ti sploh razumeš, da se operira z nizom podatkov (t.j. vrednosti določene količine), da se na tej osnovi sklepa o zakonitostih in da zato ne more biti govora o "statičnosti"?

Ja, tvoje razglabljanje ni nič drugega kot nakladanje brez repa in glave.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Joj, pa ti sploh razumeš, da se operira z nizom podatkov (t.j. vrednosti določene količine), da se na tej osnovi sklepa o zakonitostih in da zato ne more biti govora o "statičnosti"?
Jaz razumem, da se operira s podatki...
Vendar rezultati neke zakonitosti, dajo zelo omejen rezultat..Torej le nek del realnosti, ki smo jo zaznali.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:
Joj, pa ti sploh razumeš, da se operira z nizom podatkov (t.j. vrednosti določene količine), da se na tej osnovi sklepa o zakonitostih in da zato ne more biti govora o "statičnosti"?
Jaz razumem, da se operira s podatki...
Ja, ampak ti jim pripisuješ neko "statičnost", kar je totalna neumnost.
Vendar rezultati neke zakonitosti, dajo zelo omejen rezultat..Torej le nek del realnosti, ki smo jo zaznali.
Zakonitost je vedno neka posplošitev glede na opaženo. In to je naloga znanosti: da na osnovi posameznih pojavov postavi splošnejšo sliko (gre za neke vrste indukcijo).

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a amrit »

pustimo čas....ki je kristalno jasna materija

mene zanima nekaj drugega:
v kateri knjigi fizike piše, da je hitrost svetlobe odvisna od gravitacije.
Po moje v nobeni, le v črni luknji je svetloba posrkana not.
Ampak v normalih pogojih ko foton potuje naprimer mimo Lune in pol mimo Sonca bo ob obeh imel isto hitrost.....
se s tem vsi strinjamo........?

če se strinjamo, potem je hitrost fotonske ure ista na površini Zemlje in 4200 m pod njo..... (A)

če se pa ne, potem pa se svetlobna hitrost spreminja z gravitacijo.....(B)

jaz sem za A

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit napisal/-a:pustimo čas....ki je kristalno jasna materija
Ne bi rekel, da je tebi sploh kaj jasno.
mene zanima nekaj drugega:
v kateri knjigi fizike piše, da je hitrost svetlobe odvisna od gravitacije.
Po moje v nobeni, le v črni luknji je svetloba posrkana not.
Ampak v normalih pogojih ko foton potuje naprimer mimo Lune in pol mimo Sonca bo ob obeh imel isto hitrost.....
se s tem vsi strinjamo........?

če se strinjamo, potem je hitrost fotonske ure ista na površini Zemlje in 4200 m pod njo..... (A)

če se pa ne, potem pa se svetlobna hitrost spreminja z gravitacijo.....(B)

jaz sem za A
Daj, preberi si tekst v linku, ki sem ga navedel (drugič).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a shrink »

P.S. Moderatorju priporočam, da temo preseli v "Dosjeje X".

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a amrit »

meni je zelo jasno okoli časa in vpliva gravitacile na hitrost ur..............
samo ti srink nimaš argumentov, kar pa ni moj preblem, razreši ga kar sam,
s tem da do moderator zaklenil diskusijo nič ne prodobiš
bodo malo bolj lojalen znanosti
fizika nisi ti niti jaz......
jaz govorim o faktih, jasno, utemeljeno
Ti Pa ? daj se malo skulirat, bodi malo bolj "KUL" :D

jasno vprašanje tebi: JE HITROST SVETLOBE NEODVISNA OD GRAVITACIJE ? odgovori v max 5 stavkih
Zadnjič spremenil amrit, dne 20.5.2010 23:56, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a shrink »

Morda še, kaj o zadnjem zmazku, ki ga amrit veselo spama vsepovsod, in reviji, kjer je to objavil, menijo tukaj:

http://www.sciforums.com/showthread.php?t=101785
If you're linking to crap like Armit then you're either an idiot or Armit (and thus an idiot ). Have you decided to stop wasting your time on PhysOrg and come here or are you just in the process of spamming as many forums as possible?

Armit and all those who work with him are utterly ignorant of physics. The 'journal' they are published in is a joke journal, they'll publish anything.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit napisal/-a:MENI ZELO JASNO..............
Tebi ni jasno NIČ. Vsepovsod, kjer se oglašaš, so te JASNO spoznali za ŠARLATANA (ponekod celo za idiota - glej prejšnji moj post), tvoje umotvore pa za "crap" (menda mi tega ni treba prevajati).
samo ti srink nimaš argumentov, kar pa ni moj preblem, razreši ga kar sam,
Tvoji argumenti so nični, saj ti niso jasne niti osnove STR, zato pa se smešiš z idiotskim sklepi.
s tem da do moderator zaklenil diskusijo nič ne prodobiš
Oh, ne, zaklenil je ne bo, jo bo pa prestavil tam, kjer sodi. :lol:
bodo malo bolj lojalen znanosti
Ne govori o znanosti, CENZURA!
fizika nisi ti niti jaz......
Tebe omenjati v zvezi s fiziko je čista sramota!
jaz govorim o faktih, jasno, utemeljeno
Ti govoriš neumnosti, tvoji zmazki so čisti "crap".
Ti Pa ?
Kar poglej si dejstva (fakte) v kakem fizikalnem učbeniku (ali pa na wikipediji, če že knjig ne premoreš). Morda ti bo enkrat kapnilo, kakšne neumnosti "prodajaš".
daj se malo skulirat, bodi malo bolj "KUL" :D
Šarlatani bodo z moje strani vselej deležni primerne obravnave. :lol:
jasno vprašanje tebi: JE HITROST SVETLOBE NEODVISNA OD GRAVITACIJE ? odgovori v max 5 stavkih
Ti je že bilo odgovorjeno: Daj, preberi si tekst v linku, ki sem ga navedel (tretjič).

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a amrit »

shink ti si vreden pomilovanja......resnično :D
govorimo o svetlobni hitrosti in vplivu gravitacije nanjo.....
se lahko vrnemo na to temo ?
mene drugo ne interesira

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativne hitrosti fotonske in atomske ure

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit napisal/-a:shink ti si vreden pomilovanja......resnično :D
amRIT, ti si pa vreden zgolj posmeha. :lol:
govorimo o svetlobni hitrosti in vplivu gravitacije nanjo.....
se lahko vrnemo na to temo ?
mene drugo ne interesira
Link povsem jasno odgovarja na to, pa tudi na to, zakaj je tvoje sklepanje ena navadna bedastoča. Preberi si, vsekakor ti ne more škoditi. :lol:

Odgovori