Teorija o sirjenju vesolja!

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a bianko »

Roman napisal/-a:
shrink napisal/-a:Ja, gibanju znotraj gruč vlada gravitacija
Verjetno bi bilo prav omeniti tudi vztrajnost mase.
Verjetno tukaj misliš, kot posledico big banga?
prog napisal/-a:Pri opazovanju dinamike posameznih galaksij v jati (ni važno kateri) so astronomi opazili, da je potrebno za to, da so galaksije 'vezane' v jati, upoštevati še temno maso (še eden izmed dokazov, da nekaj, čemur pravimo 'temna masa', obstaja). To naredi problem še zanimivejši.
Vsaka galaksija naj bi imela "halo" temne materije, kateri naj bi segal do sosednjih galaksij.
Torej, če se združita dve galaksiji, se potem verjetno združi tudi temna materija teh dveh galaksij?

prog
Prispevkov: 20
Pridružen: 23.9.2009 10:13

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a prog »

Točno, kaj se zgodi, ne vem (verjetno bi se kje našel kakšen članek/simulacija, ki podobno situacijo obravnava). Na spodnjem linku pa si lahko pogledaš/prebereš, kaj se zgodi, ko trčita dve jati galaksij. Na kratko, s pomočjo gravitacijskega lečenja znanstveniki ugotovijo razporeditev mase in s tem posledično, kje se nahaja temna masa...

http://blogs.discovermagazine.com/cosmi ... er-exists/

Uporabniški avatar
Marko008
Prispevkov: 35
Pridružen: 9.9.2009 21:53
Kraj: Ruše

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a Marko008 »

Se mi zdi da,temna energija galaksije približuje kot ladje,ki jih poganja veter.Vesolje je zelo skrivnostno,najprej bomo morali podrobno razsikati črno materijo itd..da bomo popolnoma razumeli postopek združitve galaksij.
Torej, če se združita dve galaksiji, se potem verjetno združi tudi temna materija teh dveh galaksij?
Zelo zanimivo razmišlanje namreč ne,v bistvi če mene vprašaš nimam pojma,ampak je zelo verjetno da se bi črna materija spojila z črno materijo sosednje galaksije,tako je tudi verjetno,da se antimaterija spoji z antimaterijo.Tako kot se na zemlji spajajo snovi(materija).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a shrink »

Marko008 napisal/-a:Se mi zdi da,temna energija galaksije približuje kot ladje,ki jih poganja veter.Vesolje je zelo skrivnostno,najprej bomo morali podrobno razsikati črno materijo itd..da bomo popolnoma razumeli postopek združitve galaksij.
No, temno energijo so uvedli kot mehanizem, ki pospešuje širjenje vesolja, zato gornje nima veliko smisla.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Ta temna energija, je odraz le lastne teme. :)

Da razložim..če bi na primer jaz, ki sem označen za šarlatana, govoril o neki temni energiji, bi nekateri spet komentirali :..bedarije...čarovništvo... :)
Če pa znanstvenik govori o temni energiji, pa je to sprejeto, kot del teorije.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:Ta temna energija, je odraz le lastne teme. :)

Da razložim..če bi na primer jaz, ki sem označen za šarlatana, govoril o neki temni energiji, bi nekateri spet komentirali :..bedarije...čarovništvo... :)
Če pa znanstvenik govori o temni energiji, pa je to sprejeto, kot del teorije.
Spet streljaš kozlarije! Se ti sploh zavedaš, da poimenovanja ne igrajo nobene vloge? Če znanstveniki nekaj označijo s pridevnikom "temen", to ne pomeni nobene mistike, čarovništva. Poimenovanje samo po sebi ni bistveno; bistvena je vsebina. Ampak šarlatani tako in tako sodijo samo po poimenovanjih; tako kot recimo CENZURA amrit, ki je prepričan, da raba imaginarnih števi v fiziki implicira imaginarne zadeve. :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a Roman »

roberto11 napisal/-a:Ta temna energija, je odraz le lastne teme. :)
Spusti se vendar na tla.
če bi na primer jaz, ki sem označen za šarlatana, govoril o neki temni energiji, bi nekateri spet komentirali :..bedarije...čarovništvo... :)
Če pa znanstvenik govori o temni energiji, pa je to sprejeto, kot del teorije.
Ja, ampak to iz preprostega razloga, da si ti temno energijo kar tako izmišljuješ in tvoj izmislek temelji na pesniški svobodi, znanstvenik pa je do tega prišel z opazovanjem in računanjem.

anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a anzovc »

Rad bi še enkrat razčlenil tole pospešeno širjenje vesolja, ker mi ni povsem jasno, pa čeprav sem prebral kup člankov, pa obe knjigi od Briana Greena.

Torej: rečeno je da se vesolje širi in da se oddaljene galaksije odaljujejo hitreje od manj oddaljenih - tako kažejo meritve. Dognano je (vsaj zdi se mi) da je to zato, ker se prostor širi (napihuje). To je sila, ki je šibka in ki deluje na velikih razdaljah (npr. med gručami galaksij), na manjših razdaljah pa ne deluje oz. ne vem kako bi jo npr. izmerili ker je sila gravitacije močnejša. (imam prav?)

Zdaj pa, če pogledamo nekoliko drugače in odmislimo prostor ter planet zemlja postavimo kot najbolj oddaljen od velikega poka (v časovnem smislu) se vse informacije ki jih mi dobivamo z opazovanjem teles v vesolju iz preteklosti. In če rečemo da se bolj oddaljene galaksije oddaljujejo hitreje pomeni to, da so se pred davnimi miljardami let oddaljevale hitreje, ko je bilo vesolje še mlado. Kako lahko potem trdimo, da je še vedno tako? Pravzaprav mi ni jasna oblika vesolja (kelih), ampak ne na začetku (pa pustimo inflacijo al kakorkoli je že bilo) ampak na koncu kjer je rob spet zavihan navzven. Zakaj navzven? Odkod pa imajo informacije, da so ga lahko zavihali navzven?
Mi lahko to na poljuden način obrazloži, mogoče shrink?

Lp tomaž

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sej ne vejo če je. To je le ena izmed teorij.

Ko sam razmišljam tole zadevo po določenem času pridem do tehle pomislekov, kaj pravite na to:

Torej prostor se širi tako, da se med vsak delček prostora (o) vrine nov prostor (x) (bom probal grafično ponazorit.

Če sta dve zvezdi (Z) oddaljeni en delček (ZoZ)in druga zvezda 2 (ZoZoZ) delčka od prve se bo v naslednjem trenutku vmes vrinal nov prostor:

(ZxoxZxoxZ) tako gledano, da je hitrost razdalija s časom ugotovimo, da se je druga zvezda premaknila dvakrat hitreje kot prva glede na opazovano zvezdo. Zaradi tega se bolj oddaljene zvezde odmikajo hitreje od nas. V bistvu pa se vsaka od vsake odmika, razen na mikrolokacijah kjer gravitacija poskrbi, da je temu drugače.

ali razmišljam prav?

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Pravzaprav mi ni jasna oblika vesolja (kelih), ampak ne na začetku (pa pustimo inflacijo al kakorkoli je že bilo) ampak na koncu kjer je rob spet zavihan navzven. Zakaj navzven? Odkod pa imajo informacije, da so ga lahko zavihali navzven?
Če bi imelo vesolje nek rob in obliko, potem to pomeni, da ima meje.

anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a anzovc »

Nisem mislil o robu in mejah, v mislih sem imel znano ilustracijo, kako bi naj potekalo širjenje vesolja (na časovni skali), kjer je po velikem poku obdobje inflacije (kratko) potem pa počasno razširjanje in v zadnjih miljardah let naj bi se razširjanje spet pospeševalo (to je ta oblika keliha, katero sem imel v mislih).
Pa še mimogrede...v eni izmed tem sem zasledil, da ima vesolje premer cca 93 miljard svetlobnih let (zaradi relativnosti), po drugi strani pa naj ne bi imelo roba. A ni to protislovno?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Rob je samo tista točka do koder lahko mi vidimo! Kaj je naprej bomo lahko ugibali dokler bo obstajalo človeštvo!

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

MAVER|CK napisal/-a:Sej ne vejo če je. To je le ena izmed teorij.
S tem kar vedo, postavljajo teorije, o stvareh o katerih nič ne vedo, je to znanje?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:
MAVER|CK napisal/-a:Sej ne vejo če je. To je le ena izmed teorij.
S tem kar vedo, postavljajo teorije, o stvareh o katerih nič ne vedo, je to znanje?
Povsem napačno razumeš MAVER|CKove besede. Zadeve pač še niso dognane do konca, kar pa nikakor ne pomeni, da o tem nič ne vedo/vemo; za razliko od verskih šarlatanov, ki slepo verjamejo svojim svetim spisom, da ima vesolje obliko jajca, kar seveda ni v skladu z realnostjo (beri: to vsekakor VEDO/VEMO). :lol:

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Sam si vesolje predstavljam kot širjenje neskončnega balona v katerem vlada tendenca širjenja iz točke prapoka na vse strani. dokaj
enakomerno, razen na področjih lokalnih anomalij. Kje so meje, če so in kakšne so, lahko samo ugibamo in postavljamo neke matematične
modele teh mej. Dejstvo je samo prapok in širitev snovi iz tega prapoka, v vse smeri vesolja. Le to je bilo tudi že pred prapokom enakih
dimenzij kot sedaj in se je samo snov prapoka začela širiti po tem prostoru, čeprav mnogo znanstvenikov trdi, da se tudi sam prostor
širi. Nisem dovolj pameten, da bi osvojil katerokoli trditev, kot sveto resnico. Menim, da bodo že bodoči rodovi z razvojem znanosti,
bliže resnici.

Odgovori