Napoved vrstnega reda razpada delcev

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
niggasnopec
Prispevkov: 31
Pridružen: 21.4.2007 9:16

Napoved vrstnega reda razpada delcev

Odgovor Napisal/-a niggasnopec »

Pozdravljeni!
S šoli smo sedaj govorili o radioaktivnem sevanju, zraven spada tudi razpadni čas.
Zanimalo me je, če se da napovedati, katera jedra razpadejo prej v snovi? Kaj preprečuje nekaterim, da ne bi razpadla prej? Profesor je rekel da se za sedaj ne da napovedati, zakaj točno pa ni znal povedati...
Imate vi kakšen odgovor?
Hvala

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Napoved vrstnega reda razpada delcev

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Razpolovni čas se reče drugače.

Mater to se pa še nism vprašal, full zanimivo, tud wiki ne ve tega:). Neki je govora o verjetnosti. Drugače pa enačba itak opisuje samo stanja v n-tih korakih, drugače pa atomi ves čas razpadajo. Zanimivo bi bilo pogledat, če bolj razpadajo tisti na površini (čeprav dvomim o to zadevo, ker bi že kdo drug to pogruntal pol, hehe).

http://en.wikipedia.org/wiki/Half_life

niggasnopec
Prispevkov: 31
Pridružen: 21.4.2007 9:16

Re: Napoved vrstnega reda razpada delcev

Odgovor Napisal/-a niggasnopec »

Ja ja razpolovni čas...tisti razpad me je malo zj...
Ja drugače temperatura naj ne bi imela vpliva...
Bo mogoče še kdo kaj vedel.....
Drugače sem pa našel naslov za doktorsko nalogo :D....

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Napoved vrstnega reda razpada delcev

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

khm, po mojem bolj za nobelovo, a?

niggasnopec
Prispevkov: 31
Pridružen: 21.4.2007 9:16

Re: Napoved vrstnega reda razpada delcev

Odgovor Napisal/-a niggasnopec »

Ostajam skromen :lol: .

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Napoved vrstnega reda razpada delcev

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Kolikor je meni znano zavisi čas razpada atomskih jeder samo od ravnotežja naboja v njih. Za delce nasploh še ni nihče natančno opredelil. Za samo snov v vesolju pa so, ne vem kakao izračunali v 10 na 19 potenco let. Ta podatek je bil podan v neki televizijski poljudnoznanstveni oddaji. Podal pa ga je en od eminentnih svetovnih astronomov. Kaj več pa na to temo ne vem.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Napoved vrstnega reda razpada delcev

Odgovor Napisal/-a celica »

MAVER|CK napisal/-a:Zanimivo bi bilo pogledat, če bolj razpadajo tisti na površini
Kakšno površino si imel v mislih?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Napoved vrstnega reda razpada delcev

Odgovor Napisal/-a shrink »

silvester1234 napisal/-a:Kolikor je meni znano zavisi čas razpada atomskih jeder samo od ravnotežja naboja v njih.
Kaj pa to pomeni "ravnotežje nabojev"? Sicer pa če pogledamo razpadni čas jeder pri razpadu \(\alpha\), je ta odvisen od vrstnega števila atoma/jedra in kinetične energije delcev \(\alpha\). To odvisnost popisuje Geiger-Nutallov zakon, do katerega so se najprej dokopali na eksperimentalni osnovi, kasneje pa ga je teoretično izpeljal Gamow (to štejejo za velik uspeh kvantne mehanike).
Za delce nasploh še ni nihče natančno opredelil.
A res? Kaj pa tole:

http://en.wikipedia.org/wiki/Particle_d ... _lifetimes

?
Za samo snov v vesolju pa so, ne vem kakao izračunali v 10 na 19 potenco let. Ta podatek je bil podan v neki televizijski poljudnoznanstveni oddaji. Podal pa ga je en od eminentnih svetovnih astronomov. Kaj več pa na to temo ne vem.
Če ciljaš na razpadni čas protona (reda \(10^{32}\) let), ga napoveduje velika teorija poenotenja (GUT). Več o tem npr. tukaj:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... on.html#c2

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Napoved vrstnega reda razpada delcev

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

V mislih sem imel površino materiala ki razpada (gruda), tisti del ki je v stiku z zrakom.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Napoved vrstnega reda razpada delcev

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

No Shrink je postregel s konkretnimi podatki, ki jih jaz seveda nisem poznal. Hvala. Če logično premislim, bi rekel, da sama atmosfera sicer
pospešuje razpad materialov na neke osnovne gradnike, da pa na razpad posameznih delcev naj to ne vpliva. Proton, elektron....imajo pač
že kar določeno obdobje razpada. Ta obdobja so lepo prikazana na linku, ki ga je vnesel Shrink.

Odgovori