Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:
shrink napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:
Shrink, jaz bi pa rad od tebe konkreten argument. Kaj točno je zate šarlatanskega :)
Vsakdo, ki količkaj pozna osnove fizike, že na daleč vidi, da so tvoje razlage/intepretacije zgrešene.
Vse interpretacije o tem pojavu so bolj ali manj zgrešene...
Zanimivo, da o tem sodi nekdo, ki je že večkrat dokazal, da se mu ne sanja o osnovah fizike, kaj šele kvantne mehanike. Večkrat sem ti že svetoval, da se izobraziš, preden komentiraš o stvareh, ki jih ne poznaš in/ali ne razumeš.
Resnice ne pozna nihče. Če pa jo ti, pa to napiši.
Kakšna neumnost! Interferenca je v smislu kvantne mehanike odlično pojasnjena, samo kaj, ko so nekateri nevedni.

avio05
Prispevkov: 44
Pridružen: 30.7.2010 12:22

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a avio05 »

Shrink, dozdeva se mi, da se preveč posvečate žaljenju drugih in bi bilo definitivno bolj koristno, da bi pripomogli k (po vašem mnenju) pomanjkljivi izobrazbi drugih...s kakšno natančnejšo razlago, morda?

Pa brez zamere, :D

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:
Pri tem pa se mi ne zdi nič posebnega, da gre lahko foton skozi dve luknji, saj prostor je produkt fizikalnega sveta, ni nekaj, kar je že vnaprej dano.
In zakaj se šele čez čas pojavijo spektralne črte ?
Zakaj se ne pojavijo takoj ali čez par minut, če gre foton skozi obe luknji hkrati ?
Joj, kakšna nevednost! Pojav spektralnih črt ni deležen nikakršnega časovnega zamika. Izobrazi se!
avio05 napisal/-a:Si pa ne morem predstavljati, da bi foton, če je energija, reagiral z zrakom, ki ga sestavljajo delci. Zdi se mi precej bolj logično, da foton reagira z zrakom kot delec.
Predstava o delcih je le zaradi lažje interpretacije.
Kolikokrat naj ti še rečem(o), da v kvantni mehaniki velja dualnost valovanje/delec?
Vse je energija, pa tudi foton ni čisto brez mase, čeprav se ta ponavadi zanemari.


Še en dokaz za tvojo ignoranco: Foton ima (mirovno) maso natanko 0.
Torej ne moremo postaviti meje med tem, da je nekaj masa ali delec in drugo le energija.
Med masnimi in energijskimi delci lahko razlikujemo ravno na osnovi mirovne mase. Ampak seveda ti to ni znano.
Vse v vesolju oddaja in sprejema elektromagnentno valovanje.
Ja, vsako telo seva po Stefanovem zakonu, ampak to nima veze z gornjim.
avio05 napisal/-a:Bi pa vsekakor rad slišal mnenje shrinka o tem. :)
Jaz tudi.
Mogoče pa ne pove zato, ker ni točne fizikalne razlage in bi njegovo mnenje prav tako bilo šarlatansko. :D
Čista neumnost! Če obstaja več razlag za enak pojav (več interpretacij kvantne mehanike), to nikakor ne pomeni, da je zadeva nepojasnjena, netočna, zgrešena.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »


Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a shrink »

avio05 napisal/-a:Shrink, dozdeva se mi, da se preveč posvečate žaljenju drugih in bi bilo definitivno bolj koristno, da bi pripomogli k (po vašem mnenju) pomanjkljivi izobrazbi drugih...
Spočetka obravnavam vse enako (potrpežljivo odgovarjam), ko pa očitno začno nevedneži "goniti" svoje razlage, ki so posledica neznanja, z njimi nimam milosti. Oznaka
s šarlatanom, nevednežem ali ignorantom - to sem že večkrat rekel - pa zame ni žalitev.
s kakšno natančnejšo razlago, morda?
Saj obstajajo na Kvarkadabri:

http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... hanika.htm

http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... vantov.htm
Pa brez zamere, :D
Zamero vidijo samo tisti, ki si zadevo ženejo k srcu.

P.S. Vikanje ni potrebno.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Še en dokaz za tvojo ignoranco: Foton ima (mirovno) maso natanko 0.
Foton ne more imeti mirovne mase, ker ima absolutno hitrost ali pa ga ni.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:Nekaj o tem je tudi tu:
http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... hanika.htm
Ja in? Vse interpretacije so med sabo ekvivalentne (eksperiment ne loči med njimi), problem vidijo zgolj tisti, ki bi dajali prednost eni interpretaciji pred drugo.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Pa še za lažjo predstavo:
http://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:
Še en dokaz za tvojo ignoranco: Foton ima (mirovno) maso natanko 0.
Foton ne more imeti mirovne mase, ker ima absolutno hitrost ali pa ga ni.
Foton ima mirovno maso 0, to je dejstvo. Izobrazi se:
Pa tudi nima nikakršne druge (zanemarljive) mase, kot si sam naivno predstavljaš.

avio05
Prispevkov: 44
Pridružen: 30.7.2010 12:22

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a avio05 »

shrink napisal/-a:Spočetka obravnavam vse enako (potrpežljivo odgovarjam), ko pa očitno začno nevedneži "goniti" svoje razlage, ki so posledica neznanja, z njimi nimam milosti. Oznaka s šarlatanom, nevednežem ali ignorantom - to sem že večkrat rekel - pa zame ni žalitev.
Po tem takem se midva ne bova razumela najbolje. Sam se namreč pogosto oprem na razlago, ki se meni zdi logična. Vzrok za to je največkrat, priznam, moje pomanjkljivo znanje.
shrink napisal/-a:P.S. Vikanje ni potrebno.
Vikanje se mi zdi znak spoštovanja in bom z njim nadaljeval. Razen seveda če koga moti.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Joj, kakšna nevednost! Pojav spektralnih črt ni deležen nikakršnega časovnega zamika. Izobrazi se!
Tudi v tem filmčku pove, da se čez kakšno uro pojavijo spektralne črte in to sem bral tudi na večih mestih.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Kolikokrat naj ti še rečem(o), da v kvantni mehaniki velja dualnost valovanje/delec?
Težko si predstavljam, da bi bil delec brez mase.

Vem, da obstaja takšna razlaga, med drugim, vendar še to ni razlog, da v njo verjamem.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Še en dokaz za tvojo ignoranco: Foton ima (mirovno) maso natanko 0.
Všeč mi je Rozmanova razlaga mase, tudi fotona.
http://www.anti-energija.com/masa.pdf

avio05
Prispevkov: 44
Pridružen: 30.7.2010 12:22

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a avio05 »

shrink napisal/-a:Foton ima mirovno maso 0, to je dejstvo.
The photon is currently believed to be strictly massless, but this is an experimental question. If the photon is not a strictly massless particle, it would not move at the exact speed of light in vacuum, c. Its speed would be lower and depend on its frequency. Relativity would be unaffected by this; the so-called speed of light, c, would then not be the actual speed at which light moves, but a constant of nature which is the maximum speed that any object could theoretically attain in space-time.[19] Thus, it would still be the speed of space-time ripples (gravitational waves and gravitons), but it would not be the speed of photons.


Na podlagi zgornjega tudi sam dvomim, da je foton lahko popolnoma brez mase.

http://en.wikipedia.org/wiki/Photon

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fotoni: Superpozicija? Multiversum?

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:Pa še za lažjo predstavo:
http://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc
Ja in? Gre za standardni prikaz/razlago eksperimenta elektronov skozi dvojno režo. Nič pretresljivega.
roberto11 napisal/-a:
Joj, kakšna nevednost! Pojav spektralnih črt ni deležen nikakršnega časovnega zamika. Izobrazi se!
Tudi v tem filmčku pove, da se čez kakšno uro pojavijo spektralne črte in to sem bral tudi na večih mestih.
Ah, govora je bilo o fotonih; interferenca je vidna takoj.

Kar se tiče elektronov: Vsak elektron interferira samo s sabo TAKOJ, vendar interferenčni vzorec ni viden takoj zaradi posamičnega spuščanja elektronov.

Odgovori