Evolucija in kreacionisti

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a mriz »

mirko napisal/-a:In pa, inteligentni ustvarjalec se ne razkrije dovolj očitno...
Par strani nazaj sem že napisal, da lahko verjetno samo evolucija ponuja smiselno razlago specifičnosti odzivanja in delovanja organizmov - torej da pač na kratko gre za to, da te lastnosti reflektirajo (če se zaenkrat omejim na naravne) pogoje, v katerih so se ti organizmi razvijali in (po možnosti) uspevali. Problem pri vpeljavi stvarnika in hkratni veljavnosti ideje, da je človek ustvarjen po podobi stvarnika oz. da je vsaj pri stvarniku vnaprej obstajal model človeka z vsemi njegovimi sedanjimi specifičnostmi, je v tem, da torej zanika tak razvoj specifičnosti v skladu z naravnimi pogoji, torej da kvečjemu implicira, da je v vsaj v okviru človeka ravno svet tisto, kar je bilo naknadno ustvarjeno in oblikovano v skladu z njegovimi vnaprej (v skladu s podobo stvarnika) določenimi specifičnostmi. Če inteligentni načrt efektivno zavrača nek element kontingence specifičnosti (vsaj) človeškega bitja (torej naknadni razvoj teh specifičnosti glede na naravne pogoje), je glede na to, kaj sem napisal - in kar je sicer v moji glavi še precej v povojih - sam pojem inteligentnega načrta oz. kakršnegakoli posredovanja stvarnika napačno postavljen. Upam, da je dovolj jasno to, kaj mi ne gre v račun, ker me res zanima, kaj o tem meniš ti.

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

mriz napisal/-a:
mirko napisal/-a:In pa, inteligentni ustvarjalec se ne razkrije dovolj očitno...
Par strani nazaj sem že napisal, da lahko verjetno samo evolucija ponuja smiselno razlago specifičnosti odzivanja in delovanja organizmov - torej da pač na kratko gre za to, da te lastnosti reflektirajo (če se zaenkrat omejim na naravne) pogoje, v katerih so se ti organizmi razvijali in (po možnosti) uspevali. Problem pri vpeljavi stvarnika in hkratni veljavnosti ideje, da je človek ustvarjen po podobi stvarnika oz. da je vsaj pri stvarniku vnaprej obstajal model človeka z vsemi njegovimi sedanjimi specifičnostmi, je v tem, da torej zanika tak razvoj specifičnosti v skladu z naravnimi pogoji, torej da kvečjemu implicira, da je v vsaj v okviru človeka ravno svet tisto, kar je bilo naknadno ustvarjeno in oblikovano v skladu z njegovimi vnaprej (v skladu s podobo stvarnika) določenimi specifičnostmi. Če inteligentni načrt efektivno zavrača nek element kontingence specifičnosti (vsaj) človeškega bitja (torej naknadni razvoj teh specifičnosti glede na naravne pogoje), je glede na to, kaj sem napisal - in kar je sicer v moji glavi še precej v povojih - sam pojem inteligentnega načrta oz. kakršnegakoli posredovanja stvarnika napačno postavljen. Upam, da je dovolj jasno to, kaj mi ne gre v račun, ker me res zanima, kaj o tem meniš ti.
http://www.youtube.com/watch?v=TkqCL_I3Wjc

:)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:
mriz napisal/-a:
mirko napisal/-a:In pa, inteligentni ustvarjalec se ne razkrije dovolj očitno...
Par strani nazaj sem že napisal, da lahko verjetno samo evolucija ponuja smiselno razlago specifičnosti odzivanja in delovanja organizmov - torej da pač na kratko gre za to, da te lastnosti reflektirajo (če se zaenkrat omejim na naravne) pogoje, v katerih so se ti organizmi razvijali in (po možnosti) uspevali. Problem pri vpeljavi stvarnika in hkratni veljavnosti ideje, da je človek ustvarjen po podobi stvarnika oz. da je vsaj pri stvarniku vnaprej obstajal model človeka z vsemi njegovimi sedanjimi specifičnostmi, je v tem, da torej zanika tak razvoj specifičnosti v skladu z naravnimi pogoji, torej da kvečjemu implicira, da je v vsaj v okviru človeka ravno svet tisto, kar je bilo naknadno ustvarjeno in oblikovano v skladu z njegovimi vnaprej (v skladu s podobo stvarnika) določenimi specifičnostmi. Če inteligentni načrt efektivno zavrača nek element kontingence specifičnosti (vsaj) človeškega bitja (torej naknadni razvoj teh specifičnosti glede na naravne pogoje), je glede na to, kaj sem napisal - in kar je sicer v moji glavi še precej v povojih - sam pojem inteligentnega načrta oz. kakršnegakoli posredovanja stvarnika napačno postavljen. Upam, da je dovolj jasno to, kaj mi ne gre v račun, ker me res zanima, kaj o tem meniš ti.
http://www.youtube.com/watch?v=TkqCL_I3Wjc

:)
Ja, vesolje v obliki jajca: čista otročarija. :lol:

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Ti bom zaupal še eno skrivnost, polovica jajca je napolnjena z vodo. Da bo bolj jasno o čem govorim, ti predlagam, da si pogledaš dokumentarec. :wink: http://krishnatube.com/video/317/Vedic- ... e-universe

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:Ti bom zaupal še eno skrivnost, polovica jajca je napolnjena z vodo. Da bo bolj jasno o čem govorim, ti predlagam, da si pogledaš dokumentarec. :wink: http://krishnatube.com/video/317/Vedic- ... e-universe
Pravljice o samorogih sem že prerasel. :lol:

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a mirko »

Problem pri vpeljavi stvarnika in hkratni veljavnosti ideje, da je človek ustvarjen po podobi stvarnika oz. da je vsaj pri stvarniku vnaprej obstajal model človeka z vsemi njegovimi sedanjimi specifičnostmi, je v tem, da torej zanika tak razvoj specifičnosti v skladu z naravnimi pogoji, torej da kvečjemu implicira, da je v vsaj v okviru človeka ravno svet tisto, kar je bilo naknadno ustvarjeno in oblikovano v skladu z njegovimi vnaprej (v skladu s podobo stvarnika) določenimi specifičnostmi.
Da je človek ustvarjen po podobi stvarnika...enak stvarniku že ne more biti. Znanja ima zagotovo manj. Kaj potem pomeni po podobi ... mislim, da sem nekje prebral, da gre za to, da je človek ravno tako ustvarjalec kot stvarnik. Našlo bi se še kaj, vendar bolj na osnovi religije, naprimer da je neumrljiv v nematerialnem smislu. Na osnovi religije bi se našla tudi kakšna razlika, naprimer ta, da stvarnik za razliko od človeka ni ustvarjen.
Če zdaj zaključimo s tem "po podobi", ker zadeva ni ravno dobro definirana, in gremo na to, da je pri stvarniku vnaprej obstajal model človeka. Če te prav razumem, vidiš problem, ki bi nastal, če bi model človeka pri stvarniku obstajal, model ostale narave pa ne.
Kaj pa če je pri stvarniku obstajal kar model vesolja, vključujoč časovno in prostorsko ali še kakšno drugo opredelitev vseh dogodkov, morda pa še model nečesa, kar vključuje še vsa obstoječa vesolja ali karkoli, česar naš razum še ni odkril? Zdaj pa se mi kot del tega ubadamo z raziskovanjem tega stvarstva in nekje povsem jasno opažamo neke zakonitosti, spet drugje imamo še nepopolno sliko o nekih procesih in si pri razlagi pomagamo z naključnostjo ter na ta način dobimo nekaj, kar ima za nas morda celo uporabno vrednost (tako da se lahko nehamo prepirati, kje vse ima kakšna razlaga pomanjkljivosti, in raje začnemo glede na to, da smo ustvarjeni po podobi stvarnika, ustvarjati kaj novega). Ni slabo, a če primerjaš, da stvarnik za vsak radioaktivni atom vnaprej ve, kje in kdaj bo razpadel....

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Vesolje je samo-delujoč sistem, zato ne rabi nobenega "vzdrževalca". :D

Obstaja zato, ker lahko obstaja v takšni obliki, v kakršni pač obstaja.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a shrink »

roberto11 napisal/-a:Obstaja zato, ker lahko obstaja v takšni obliki, v kakršni pač obstaja.
Tavtologija?

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Ja. :)

Tako, kot ta izjava, je po mojem mnenju tudi določen obstoj vesolja.

Vesolje nima nekega višjega smisla ali namena, ampak obstaja le zato, da obstaja.
Ne obstaja zaradi boga ali človeka, ampak zaradi samega obstoja.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Par strani nazaj sem že napisal, da lahko verjetno samo evolucija ponuja smiselno razlago specifičnosti odzivanja in delovanja organizmov - torej da pač na kratko gre za to, da te lastnosti reflektirajo (če se zaenkrat omejim na naravne) pogoje, v katerih so se ti organizmi razvijali in (po možnosti) uspevali.
S tem si opisal pojem zavesti.
Obstajajo ideje, da bi naj imelo vsako živo bitje zavest. Sicer na nižji stopnji, kot jo ima človek.
Preko zavesti in samozavedanja, torej preko samo-prepoznave v okolju, ki reflektira naše delovanje, človek evolira in se razvija.
Namreč nobeno živo bitje ne more obstajati v okolju, če ni z njim v nekem odnosu. Kar pomeni, da medsebojna interakcija in izmenjava energije, določa obstoj.

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

roberto11 napisal/-a:Preko zavesti in samozavedanja, torej preko samo-prepoznave v okolju, ki reflektira naše delovanje, človek evolira in se razvija.
K temu bi še dodal, da evolucija ni stvar fizičnega razvoja, ampak razvoja zavesti. Vseh 8.400.000 življenjskih vrst nastane istočasno, nato zavest evolvira iz ene življenjske vrste v drugo. Živali evolvirajo samo navzgor, medtem ko človek, lahko evolvira v višje, kot tudi v nižje življenjske vrste.

Vir: Vedabase

end
Prispevkov: 89
Pridružen: 19.4.2009 15:03

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a end »

Hanuman napisal/-a:K temu bi še dodal, da evolucija ni stvar fizičnega razvoja, ampak razvoja zavesti. Vseh 8.400.000 življenjskih vrst nastane istočasno, nato zavest evolvira iz ene življenjske vrste v drugo. Živali evolvirajo samo navzgor, medtem ko človek, lahko evolvira v višje, kot tudi v nižje življenjske vrste.
Naj dodam opozorilo za vse ki slučajno nebi opazili (če je to sploh mogoče :D ), da je to versko nakladanje in z evolucijo nima nobene veze!


Zate pa humanum, evolucija nima cilja. Tudi teorija evolucije ne daje možnosti za klasifikacijo neke živali kot višje razvite. Evolucija pa lahko poteka od preprostejšega organizma k zapletenejšemu ali obratno. Ampak seveda hipiji tega ne dojamete. :D

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Vseh 8.400.000 življenjskih vrst nastane istočasno,
To pomeni, da ob nastanku življenja na zemlji so že obstajale vse življenske vrste, kot obstajajo danes ?

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

roberto11 napisal/-a:
Vseh 8.400.000 življenjskih vrst nastane istočasno,
To pomeni, da ob nastanku življenja na zemlji so že obstajale vse življenske vrste, kot obstajajo danes ?
Ja, to pomeni, da so vse življenjske vrste obstajale že od začetka kreacije, živo bitje (zavest) se samo seli iz ene vrste v drugo. 8.400.000 življenjskih vrst je mišljeno za cel univerzum, ker Vede niso omejene samo na ta planet, od tega je 400.000 človeških vrst.

http://vedabase.net/bg/2/20/en

http://vedabase.net/bg/2/17/en

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Evolucija in kreacionisti

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Ja, to pomeni, da so vse življenjske vrste obstajale že od začetka kreacije, živo bitje (zavest) se samo seli iz ene vrste v drugo. 8.400.000 življenjskih vrst je mišljeno za cel univerzum, ker Vede niso omejene samo na ta planet, od tega je 400.000 človeških vrst.
Če prav zastopim, so tiste vrste, ki še jih ni bilo na zemlji, na primer pred 10.000 leti, pač obstajale nekje drugje v vesolju ?

Ni mi jasno, kako pa je na primer prišel na zemljo slon, če se ni razvil iz druge vrste, ampak je obstajal že od nekdaj ?

Odgovori