Teorija o sirjenju vesolja!

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
tarokar
Prispevkov: 2
Pridružen: 16.9.2010 18:55

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a tarokar »

Naj mi kdo razloži, kako je starost vesolja 13,7 milijarde let, najbolj oddaljena supernova pa je 18 milijard svetlobnih let???

tarokar
Prispevkov: 2
Pridružen: 16.9.2010 18:55

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a tarokar »

MAVER|CK napisal/-a:Tokrat imam kot predlog debate mojo teorijo o sirjenju vesolja, ki jo lahko najdete na strani http://www.blatnik.net pod ikono z vprasajem ali pa na ftp://oki:blatnik@blatnik.homeftp.net v direktoriju teorije. Osnovno idejo sem dobil v clanku revije Scientific American, ce je mogoce kdo od vas ze prebral to zadevo.

V upanju na komentarje.

Lp,

Oki B.
NAJ MI KDO ODGOVRI KAKO JE VESOLJE STARO 13,7 MILIJARDE LET, NAJBOLJ ODDALJENA SUPERNOVA PA JE 18 MILIJARD SVETLOBNIH LET???

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a shrink »

tarokar napisal/-a:
MAVER|CK napisal/-a:Tokrat imam kot predlog debate mojo teorijo o sirjenju vesolja, ki jo lahko najdete na strani http://www.blatnik.net pod ikono z vprasajem ali pa na ftp://oki:blatnik@blatnik.homeftp.net v direktoriju teorije. Osnovno idejo sem dobil v clanku revije Scientific American, ce je mogoce kdo od vas ze prebral to zadevo.

V upanju na komentarje.

Lp,

Oki B.
NAJ MI KDO ODGOVRI KAKO JE VESOLJE STARO 13,7 MILIJARDE LET, NAJBOLJ ODDALJENA SUPERNOVA PA JE 18 MILIJARD SVETLOBNIH LET???
Splošna relativnost.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a problemi »

tarokar napisal/-a:Naj mi kdo razloži, kako je starost vesolja 13,7 milijarde let, najbolj oddaljena supernova pa je 18 milijard svetlobnih let???
Vidim, da si nov uporabnik foruma. Na Kvarkadabri boš dobil ogromno odgovorov na različna vprašanja, ki se tičejo astronomije. Tako, da je najbolje, da brskaš po člankih in jih bereš, če pa kaj ne razumeš vprašaš.

Verjetno boš dobil razlago, če prebereš to:
http://www.kvarkadabra.net/article.php/ ... e-star-cas,
http://www.kvarkadabra.net/article.php/ ... 7115526385
http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... nomija.htm

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a GJ »

tarokar napisal/-a:Naj mi kdo razloži, kako je starost vesolja 13,7 milijarde let, najbolj oddaljena supernova pa je 18 milijard svetlobnih let???
Kot je dejal shrink je potrebno poznavanje osnov splošne teorije relativnosti.
Morda ti bo pomagala tale tema, ki sem jo nekoč odprl: Velikost in starost vesolja

Lep deževen dan vsem...

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Kje pa ste prišli do tega podatka, da je stara 18 miljard let? Jaz tega še nisem zasledil.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK napisal/-a:Kje pa ste prišli do tega podatka, da je stara 18 miljard let? Jaz tega še nisem zasledil.
Saj gre za oddaljenost v svetlobnih letih.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Ups, pardon, slabo prebral!

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 856
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a celica »

Svetlobno léto (oznaka sv. l., mednarodna pa ly) je enota za dolžino in predstavlja razdaljo, ki jo svetloba premosti v enem
julijanskem letu, v prostoru brez ovir neskončno daleč od gravitacijskih ali magnetnih polj.
Če upoštevamo, da je hitrost svetlobe v vakuumu c = 299.792.458 metrov na sekundo, julijansko leto pa ima 365,25 dni po
86.400 sekund, ugotovimo, da je svetlobno leto približno enako 9,46 · 1015 m (natančno 9.460.730.472.580.800 metrov), oziroma
9,46 petametrov.
Svetlobna leta se zaradi velike razdalje, ki jo nakazujejo, pogosto uporabljajo za označevanje razdalj v Vesolju. Svetlobno
leto ni enota za čas. Druga načina označitve velikih razdalj sta še astronomska enota (1 a.e. = 1/63.241 sv. l.) in parsek (1
pc = 3,26 sv. l.). V astronomiji večkrat uporabljajo enoto parsek, ker je lažje računati z njo in z opazovalnimi podatki. Pri
tem ni pretvorbenih členov, katerih vrednosti včasih niso natančno znane.
Manjše enote so svetlobna ura, svetlobna minuta in svetlobna sekunda. Svetlobna ura je enaka 1.079.252.848.800 m, svetlobna
minuta 17.987.547.480 m, svetlobna sekunda pa, kot že vemo, 299.792.458 m.

Svetlobno léto (oznaka sv. l., mednarodna pa ly) je enota za dolžino in predstavlja razdaljo, ki jo svetloba premosti v enem
julijanskem letu, v prostoru brez ovir neskončno daleč od gravitacijskih ali magnetnih polj.
Če upoštevamo, da je hitrost svetlobe v vakuumu c = 299.792.458 metrov na sekundo, julijansko leto pa ima 365,25 dni po
86.400 sekund, ugotovimo, da je svetlobno leto približno enako 9,46 · 1015 m (natančno 9.460.730.472.580.800 metrov), oziroma
9,46 petametrov.
Svetlobna leta se zaradi velike razdalje, ki jo nakazujejo, pogosto uporabljajo za označevanje razdalj v Vesolju. Svetlobno
leto ni enota za čas. Druga načina označitve velikih razdalj sta še astronomska enota (1 a.e. = 1/63.241 sv. l.) in parsek (1
pc = 3,26 sv. l.). V astronomiji večkrat uporabljajo enoto parsek, ker je lažje računati z njo in z opazovalnimi podatki. Pri
tem ni pretvorbenih členov, katerih vrednosti včasih niso natančno znane.
Manjše enote so svetlobna ura, svetlobna minuta in svetlobna sekunda. Svetlobna ura je enaka 1.079.252.848.800 m, svetlobna
minuta 17.987.547.480 m, svetlobna sekunda pa, kot že vemo, 299.792.458 m.

Vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/Svetlobno_leto


A mogoče kdo ve kaj je pisalo pred tem časom
Čas zadnje spremembe: 04:18, 23. avgust 2010.

Zanima me še kje je prava vrednost
ali na tej strani: http://sl.wikipedia.org/wiki/Svetlobno_leto
ali na tej: http://www.pretvornik-enot.com/pretvornik/svleto.php

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Če poštudiraš brez relativističnega popravka in rdečega premika oziroma širjenja vesolja, bi naj svetlobno leto pomenilo razdalijo, ki jo svetloba prepotuje v enem letu. torej nam ta tudi poda čas, saj je minilo ravno eno leto, da je svetloba premagala to razdalijo:).

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Malce me bega ena stvar. A je podatek o velikosti vesolja iz časa, ko so trdili, da hitrost širjenja vesolja pojema, ali iz novejšega
časa, ko astronomi ugotavljajo, da se le-ta pospešuje? Ni vseeno, ali računamo čas do prapoka iz pospeška, ali pojemka. Koliko po
prapoku so začeli veljati sedanji fizikalni zakoni? Seveda ni logično, da bi bil nek objekt v vesolju oddaljen več svetlognih let, kot
je starost vesolja. Nekajtu matematično ne "štima".

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a problemi »

"Koliko po prapoku so začeli veljati sedanji fizikalni zakoni?"

Kolikor sam vem od Planckove dobe naprej, če se motim, me fiziki prosim popravite.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a shrink »

silvester1234 napisal/-a:Seveda ni logično, da bi bil nek objekt v vesolju oddaljen več svetlognih let, kot
je starost vesolja. Nekajtu matematično ne "štima".
Če uporabiš "matematiko" splošne relativnosti vse "štima".

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Hvala za odgovore, a mi ni jasna ena stvar. Če upoštevam, da je hitrost svetlobe 300.000 km/s (in to je max.) in je le-ta opravila
od prapoka do danes recimo 10E. Kako je možno, da je najodaljenejši objekt, ki ga opazimo z današnjo tehnologijo oddaljen recimo 13 E?
Kar je poenostavljena trditev iz te teme. Ali starost ni v redu, kar dvomim, ali pa nekaj okrog hitrosti svetlobe ni v redu, ali pa moje
razumevanje.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija o sirjenju vesolja!

Odgovor Napisal/-a shrink »

silvester1234 napisal/-a:Hvala za odgovore, a mi ni jasna ena stvar. Če upoštevam, da je hitrost svetlobe 300.000 km/s (in to je max.) in je le-ta opravila
od prapoka do danes recimo 10E. Kako je možno, da je najodaljenejši objekt, ki ga opazimo z današnjo tehnologijo oddaljen recimo 13 E?
Kar je poenostavljena trditev iz te teme. Ali starost ni v redu, kar dvomim, ali pa nekaj okrog hitrosti svetlobe ni v redu, ali pa moje
razumevanje.
Saj sem ti rekel: posredi je splošna teorija relativnosti, grobo rečeno: ukrivljen prostor-čas, zato množenje (svetlobne) hitrosti s (kozmološkim) časom ne more dati informacije o velikosti vesolja, glej npr.:

http://en.wikipedia.org/wiki/Observable ... onceptions.

Odgovori