Hermenevtični krog in "Lažem!"

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

ZdravaPamet napisal/-a:Še več, da vsakemu pomeni nekaj drugega. Da je celo "znanstvena" filozofija podrvžena subjektivnosti.
Tvoja težava je v tem, ker empirije ne znaš videti kot vpeto v človeško subjektivnost (prav pomenljivo je, kako se otepaš tega izraza). Potem pa nič ne razumeš, ker čisto vedno predpostavljaš, da če neko trditev eksperimentalno preizkusiš, da je s tem kaj pridobila na vrednosti (ali resničnosti). Ampak v očeh strukturalizma ni, in dokler boš hotel ta svoj empirizem kot temeljno zahtevo vključiti v dinamiko vsakega diskurza, potem je čisto jasno, da boš na koncu vedno prišel le do znanosti.
ZdravaPamet napisal/-a:To je tisto, na čemer se vse to filozofiranje preizkuša, ali je znanost ali ni; ali je vredno človekovega uma ali ne.
Nazoren primer, da je etično vrednotenje vedno in povsod zraven, tudi tam, kjer se dela, da ni. Nietzsche, Freud in Levinas so se tega dobro zavedali.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Hmmm, Kos in Virk, pa kaj smo na literarnem forumu? :lol:

Se še spominjam izjave svoje učiteljice slovenskega jezika in književnosti iz srednje šole, ko je bila govora o interpretaciji literarnih del: "Interpretacija je lahko verjetna ali pa ne, ni pa mogoče reči, da je pravilna ali ne." :lol:
Bebček, čemu se smejiš? Govorimo o jeziku (govorici). Bi tudo to morala obravnavati teoretska fizika?
Smejem se kvazifilozofu problemčkom, ki navaja neke delitve metod kot odgovor na pripombo ZdravePameti, da na "osnovi 'jezikoslovja' ne izhaja popolnoma nič o resnici ali stvarnem".
problemi napisal/-a:
ZdravaPamet napisal/-a:
Problemi napisal/-a:Jaz sem ta, ki udriha počez. Ti si ta, ki ve. Ali bereš ali pa ne , pa ne morem vedeti.
A potem pogosto govoriš o sebi v tretji osebi?
Ja, imam določene neozdravljive komplekse. Ampak, mislim, da boš to razumel, ne bi o svoji bolezni razpravljal na forumu.
Ja, očitno med te "neozdravljive komplekse" spada tudi ad hominem, žalitve in podobno. Slika (bebav smiley samo zate)

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

ZdravaPamet napisal/-a:Edina zame relevantna izjava je, da jezik raziskujejo kot sistem in kot zgodovino. Vse ostalo je brezpredmetno flancanje, ki ni niti najmanj povezano z verskimi rečenicami.
Zakaj pa ta izjava (delitev jezika na sinhrono in diahrono) ne spada pod brezpredmetno flancanje?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Smejem se kvazifilozofu problemčkom, ki navaja neke delitve metod kot odgovor na pripombo ZdravePameti, da na "osnovi 'jezikoslovja' ne izhaja popolnoma nič o resnici ali stvarnem".
Pa me razsvetli s to resnico, pa da pri tem ne narediaš nečesa to je, da interpretiraš to resnico. Torej povej mi kaj o tej resnici, da se lahko potem oba smejiva.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

kren napisal/-a:Zakaj pa ta izjava (delitev jezika na sinhrono in diahrono) ne spada pod brezpredmetno flancanje?
Ker verjetno ga.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

ZdravaPamet napisal/-a:
kren napisal/-a:Zakaj pa ta izjava (delitev jezika na sinhrono in diahrono) ne spada pod brezpredmetno flancanje?
Ker verjetno ga.
Lahko razložiš?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Saj sem. To je edino od cele pisarije, ki nekaj pomeni. Da namreč nekdo nekaj raziskuje. Zanimajo pa me rezultati teh "raziskav", ne s čim drgnejo po koprivah, kakor se izraža problemi.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

ZdravaPamet napisal/-a:Zanimajo pa me rezultati teh "raziskav"
Zakaj pa npr. "7. Napisana poved je popolnoma relativna. V skladu s teorijo vsakomur pomeni nekaj drugega. Resnica je subjektivna." ne spada pod rezultate?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

In zakaj ne 6 (tista ta prva)?

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

Jaz sprašujem tebe, zame to so čisto konkretni rezultati..

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Jaz lahko kvečjemu vprašam problemi. Zame so to tavtologije.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ne tavtologija. To ni prav. Bom že našel drugo besedo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a problemi »

ZdravaPamet napisal/-a:Jaz lahko kvečjemu vprašam problemi. Zame so to tavtologije.
Po moje je ključna ugotovitev naslednja in o njej lahko resno kaj podebatiramo, ker odpira kar nekaj dilem (in spada med dosežke raziskave):

Saussure je nakazal dve smeri pojmovanja jezika, ki sta se pozneje udejanjili tudi v literarni metodologiji.
Ena je tista, ki zatrjuje, da je jezik človeku nekako predeksistenten, da se človek v jezik narodi, da je jezik vedno že tu, pred subjektom, zato vedno presega vse, kar lahko ta v njem odkrije („… Nobena družba jezika v resnici ne pozna in ga tudi ni nikoli razumela drugače kot proizvod, ki ga je podedovala od prejšnjih generacij in ki ga je treba vzeti takega, kakršen pač je.“).
Druga usmeritev je dekonstrukcija, ki je v jeziku vedno iskala prikrite pomene, nasprotne očitnim, eksplicitno izraženim. Jonathan Culler, znani poststrukturalist in raziskovalec dekonstrukcije, je v knjigi o ženevskem lingvistu v Saussuru videl prav to: predhodnika dekonstrukcije.

Ti dve ugotovitvi (razen morebiti Empirične literarne vede, vedndar je ta bolj projekt kot kaj drugega) , še nisem prebral, da bi kdo ovrgel.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Potem se pa človek vpraša, kaj pa Chomsky meni. Pa kakšen drug lingvist. Lahko se do onemoglosti pretepamo s filozofijami. Moram ti priznati, da si čudovito obranil vprašanje (ne odgovora, ker kot praviš ga nimaš): kaj je nebeško kraljestvo. Na enak način je religija preživela vsa ta stoletja, nepreizkušena, neizzvana.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Mimogrede, morda dajem vtis, da ponižujem dela teh filozofov jezika. Tudi sam se rad predajam dejavnosti uma, četudi ni direktno manifestirana v realnosti. Sem pripravljen iti še dlje in zagovarjati početje teh Freudov, Sauranov, Kosov itd. do zadnjega. Zelo cenim stvaritve Freuda in drugih, ker so zares stvaritve uma pripadnika človeške vrste. Kaj menim o človeški vrsti njenem potencialu pa sem že večkrat govoril.

Zaklenjeno