Hermenevtični krog in "Lažem!"

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

mriz napisal/-a:Ne vem, zakaj se zdaj delaš tako finega. Je gibanje približajočega se kometa samo subjektivni konstrukt človeškega uma (če je, pač ne vidim ovire, da bi ga preusmerili z mislimi, mogoče s tisto derikovo meditacijo?) ali pa obstaja neka neodvisna zunanja realnost, katero človek lahko spoznava?
Ni nobeno delanje finega, gre se samo za to, da se ločuje različne diskurze (ti pa očitno potrebuješ nekega Gospodarja). Filozofija ne bo dajala empiričnih trditev o kometu (hitrost, velikost, ipd), bo pa rekla: vsako spoznanje, tudi gibanje približajočega se kometa, je subjektivni konstrukt (in treba je vedeti kaj se misli s tem terminom).

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ah ja, seveda - smo spet pri redefinicijah, ali kako?

Zakaj pa filozofija ne bi dajala empiričnih trditev o kometu, saj gre tudi pri teh zadevah zgolj za subjektivne konstrukte? Ali se empirične trditve po tvoje motijo v tem, ko govorijo o neodvisni zunanji realnosti, v katero pač spadajo stvari, kot so velikost in hitrost kometa? Zakaj potem sploh koncept subjektivnega konstrukta, če v primeru kometa ne gre za to?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:
problemi napisal/-a:Kakor tudi visokoleteča fizika propade ob trku z Freudovim subjektom nezavednega, Lacanovim subjektom imaginarnega ali Althusserjevim subjektom pozabe, samo, da ta o temu ne more reči nič.
Enako kot s tisto 'mukti' zadevo iz Hanumanovega posta (ali sploh vsem, kar si on domišlja), kajne? :lol:
Ah, mriz to ni fer jaz ti napišem pojme katere ti zelo dobro poznaš, ti bi lahko ure in ure govoril o njih, meni pa napišeš pojem "mukti", za katerega niti ne vem kaj pomeni. To ni korektno. Prosim te, če mi razložiš kaj pomeni "mukti".

Glede na količino krohota prisotnega v tvojih postih, moram, za razliko od onega bebčka s tvojega brega, pri tebi ugotoviti pretiravanje z zvijanjem smotk. Mriz manj moti, sicer je tudi meni ona rastlina zelo všeč, ampak vseeno, pretiravanje škodi.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

mriz napisal/-a:Zakaj pa filozofija ne bi dajala empiričnih trditev o kometu, saj gre tudi pri teh zadevah zgolj za subjektivne konstrukte?
Filozofije komet ne zanima, zanima jo razmišljanje o najsplošnejših temah.
Ali se empirične trditve po tvoje motijo v tem, ko govorijo o neodvisni zunanji realnosti, v katero pač spadajo stvari, kot so velikost in hitrost kometa?
V okviru svojih predpostavk se ne motijo. Gre se samo za to katere predpostavke vzamemo (Kuhn daje primere celo znotraj fizike).
Zakaj potem sploh koncept subjektivnega konstrukta, če v primeru kometa ne gre za to?
V primeru kometa se ne gre za subjektivni konstrukt samo skozi diskurz fizike, če pa vzameš kakšen drug diskurz, npr. filozofski, ki ga zanimajo najsplošnejši principi spoznanja, je pa subjektivnost osrednja.

Moti me, ker se stalno uporablja besedi "relativizem" in "subjektivnost". Namreč za filozofijo 20.st. ta dva izraza enostavno nista kos nalogi, ker stalno vračata debato v tisto novoveško delitev sveta na objektivnega in subjektivnega. Te koncepte je čas prerasel.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Ah, mriz to ni fer jaz ti napišem pojme katere ti zelo dobro poznaš, ti bi lahko ure in ure govoril o njih, meni pa napišeš pojem "mukti", za katerega niti ne vem kaj pomeni. To ni korektno. Prosim te, če mi razložiš kaj pomeni "mukti".
Priporočam branje literature :lol:
Glede na količino krohota prisotnega v tvojih postih, moram, za razliko od onega bebčka s tvojega brega, pri tebi ugotoviti pretiravanje z zvijanjem smotk. Mriz manj moti, sicer je tudi meni ona rastlina zelo všeč, ampak vseeno, pretiravanje škodi.
Jaz se pa zelo zabavam ob tem, tak da kaj češ.


kren napisal/-a:Filozofije komet ne zanima, zanima jo razmišljanje o najsplošnejših temah.
Hm, očitno jo bolj zanima to, da se dela pametno tam, kjer ne more biti.
V okviru svojih predpostavk se ne motijo. Gre se samo za to katere predpostavke vzamemo (Kuhn daje primere celo znotraj fizike).
No torej, ti lahko predpostaviš, da ni neodvisne zunanje realnosti, zato očitno lahko pričakujem preusmerjanje kometa z mišljenjem? Ali pa se realnost dejansko poserje na take predpostavke?

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

mriz napisal/-a:Hm, očitno jo bolj zanima to, da se dela pametno tam, kjer ne more biti.
To bi človek prej rekel zate in za tvoje poznavanje filozofije.
No torej, ti lahko predpostaviš, da ni neodvisne zunanje realnosti, zato očitno lahko pričakujem preusmerjanje kometa z mišljenjem?
Teh bedastih sklepov ni vredno komentirati.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a mriz »

kren napisal/-a:Teh bedastih sklepov ni vredno komentirati.
To pač sledi iz tvoje bedaste filozofije :lol:

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

mriz napisal/-a:
kren napisal/-a:Teh bedastih sklepov ni vredno komentirati.
To pač sledi iz tvoje bedaste filozofije :lol:
S to izjavo si se kvalificiral v storitveni sektor.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:Glede na količino krohota prisotnega v tvojih postih, moram, za razliko od onega bebčka s tvojega brega, pri tebi ugotoviti pretiravanje z zvijanjem smotk. Mriz manj moti, sicer je tudi meni ona rastlina zelo všeč, ampak vseeno, pretiravanje škodi.
Uh, problemčki menijo, da smo vsi, ki se smejemo kvazifilozofom, na psihotropnih substancah. Sploh pa ne pomisli na najbolj običajen vzrok: da se smejemo bedastočam, ki jih producirajo.

Če je že govora o bebavosti, naj še enkrat poudarim, kaj je zame skrajno bebavo: da je "kroženje planetov okoli Sonca ideologija". :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a mriz »

kren napisal/-a:S to izjavo si se kvalificiral v storitveni sektor.
Hvala, od tebe je to samo kompliment :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:Jaz se pa zelo zabavam ob tem, tak da kaj češ.
Kaj čem? Povab na enga, pa ti uzput še razložim kje se motiš.
shrink napisal/-a:Sploh pa ne pomisli na najbolj običajen vzrok: da se smejemo bedastočam, ki jih producirajo.
Ajde ne nabijaj. Niti ene besede ne razumeš o čemu se tukaj pogovarjamo, pa se boš smejal.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Kaj čem? Povab na enga, pa ti uzput še razložim kje se motiš.
Pravzaprav bi celo lahko rekli, da so te krenove cvetke bližje kaki poceni new-age duhovnosti, kot pa pogojno relevantni filozofiji - zato bom morda tudi sam začel uporabljati oznako 'kvazifilozof'.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Sploh pa ne pomisli na najbolj običajen vzrok: da se smejemo bedastočam, ki jih producirajo.
Ajde ne nabijaj.
Z veseljem nabijam kvazifilozofom in zabijam kvazifilozofe - to sem že rekel.
Niti ene besede ne razumeš o čemu se tukaj pogovarjamo, pa se boš smejal.
Tako kot ostali, ki so bojda na psihotropnih substancah, k'ne? :lol: :lol: :lol:
mriz napisal/-a:
problemi napisal/-a:Kaj čem? Povab na enga, pa ti uzput še razložim kje se motiš.
Pravzaprav bi celo lahko rekli, da so te krenove cvetke bližje kaki poceni new-age duhovnosti, kot pa pogojno relevantni filozofiji - zato bom morda tudi sam začel uporabljati oznako 'kvazifilozof'.
8)

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a kren »

Taki mongoloidni komentarji so samo še en način, kako se izogniti vsebinski razpravi.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hermenevtični krog in "Lažem!"

Odgovor Napisal/-a shrink »

kren napisal/-a:Taki mongoloidni komentarji so samo še en način, kako se izogniti vsebinski razpravi.
Glede mongoloidnosti (komentarjev) naj kvazifilozofi najprej pometejo pred lastnim pragom.

Zaklenjeno