štoparski vodnik.. [zvezde v naši bližini]

Astronomija, zvezde, planeti...
matej
Prispevkov: 8
Pridružen: 29.10.2004 11:58
Kontakt:

štoparski vodnik.. [zvezde v naši bližini]

Odgovor Napisal/-a matej »

Spoštovani,

Imam sicer zelo neumno vprašanje..,

Našemu soncu najbližja zvezda je Alfa Centauri, ki je oddaljena 4 sv. leta. Naša galaksija je velika ca 100 sv. let. Vidimo jo kot oblak prek neba: Rimska ali "mlečna" cesta. Naše sonce je tudi v njej.
Potemtakem je Alfa Centauri tudi v Rimski cesti, ne?. Druge galaksije, kot napr. Andromeda pa so močno dlje od Rimske ceste, ne?
Torej vprašanje:
Ali so zvezde, ki jih vidimo, naprimer Severnica ali Betelgeza tudi del naše galaksije, Rimske ceste ali ne?

Za odgovore se Vam zahvaljujem,

štopar..

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Re: štoparski vodnik.. [zvezde v naši bližini]

Odgovor Napisal/-a Marjan »

matej napisal/-a:Naša galaksija je velika ca 100 sv. let.
Ne, naša galaksija ima premer okoli 200.000 svetlobnih let.
matej napisal/-a:Potemtakem je Alfa Centauri tudi v Rimski cesti, ne?.
Da, naša sosednja zvezda. :)
matej napisal/-a:Druge galaksije, kot napr. Andromeda pa so močno dlje od Rimske ceste, ne?
Da, Andromeda je sosednja galaksija in je oddaljena dobra 2 miljona svetlobnih let.
matej napisal/-a:Ali so zvezde, ki jih vidimo, naprimer Severnica ali Betelgeza tudi del naše galaksije, Rimske ceste ali ne?
Zvezde, ki jih vidiš ponoči na nebu so v naši galaksiji. Če se potrudiš in je zelo jasna noč, boš videl tudi Andromedo.

:)

matej
Prispevkov: 8
Pridružen: 29.10.2004 11:58
Kontakt:

hvala za odgovor..

Odgovor Napisal/-a matej »

Spoštovani g. Marjan,

Hvala za odovore. Res je, naša galaksija je večja kot sem v naglici zapisal. Torej drži, da: vse zvezde, ki jih vidimo so (bile) tako blizu, da so pred "meglo", ki predstavlja našo galaksijo.

Ali so vse zvezde del galaksij ali mogoče med posameznimi galaksijami "plavajo" osamljene zvezde (oz. telesa)?

Se opravičujem, za astronomijo se zanimam že od nekdaj in imam teleskop in to.., ampak takšna vprašanja mi zastavljajo otroci (!)..se pravi, "če bi lahko štopali po naši galaksiji, bi lahko obiskali vsa astrološka znamenja, lahko bi občudovali meglico konjske glave iz drugih zornih kotov itd., nebi pa mogli do andromede (ali do galaksije Mxy)((, ker inter-galaktični prevoz še ni organiziran..))" ali to drži?

Za odgovore se zahvaljujem!

m

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Ja, otroci znajo biti radovedni. Ostanimo radovedni otroci za celo življenje :)

Znanstvenik je človek, ki je v sebi obdržal otroško radovednost 8)
Ali so vse zvezde del galaksij ali mogoče med posameznimi galaksijami "plavajo" osamljene zvezde (oz. telesa)?
Vse zvezde so del galaksij. Gravitacija dela svoje.
"če bi lahko štopali po naši galaksiji, bi lahko obiskali vsa astrološka znamenja, lahko bi občudovali meglico konjske glave iz drugih zornih kotov itd., nebi pa mogli do andromede (ali do galaksije Mxy)((, ker inter-galaktični prevoz še ni organiziran..))" ali to drži?
Hehe, to je hecna formulacija, ki vseeno v sebi skriva nekaj soli. Če bi že štopali po galaksiji, bi prvo opazili, da "astroloških znamenj" ni. Meglico konjske glave pa bi seveda lahko opazovali iz drugih zornih kotov, in bi najverjetneje opazili, da ne izgleda kot konjska glava v 3D.
Potovanje do drugih zvezd (kaj šele do drugih galaksij) pa je problematično. Npr. do najbližje Proxime fizikalno ne moremo priti hitreje kot v 4.2 letih (toliko potrebuje samo brezmasna svetloba do tja). Da bi človek privlekel vso svojo maso do tja, bi z najboljšimi pogoni (ionski, jadro,...) potreboval bistveno dlje časa.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Vse zvezde so del galaksij. Gravitacija dela svoje.
Za GRB-je (izbruhe žarkov gama) so mislim da sumili, da jih proizvajajo zvezde izven galaksije.

Ali gotovo ni nobenih zvezd, ki bi npr. krožile okoli galaksije pravokotno na njeno ravnino?

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Odvisno o kako oddaljenih objektih govorimo. Zelo oddaljeni predstavljajo mlado vesolje.
V mladem vesolju galaksije še niso bile tako formirane kot so danes.

V dovolj starem vesolju (današnjem) pa je gravitacija potegnila zvezde in zvezdni prah v galaksije. Te so se začele celo zbirati v jate.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Torej kvazarjev sedaj ni?

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Govoriti o sedanjosti je problematično, če gledamo miljone svetlobnih let daleč. Kaj vse se je dogajalo vmes miljone ali celo miljarde let!?

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Ja pomojem bi odkrili kakšnega, če bi bil v bližini, saj jih ni težko opaziti.

Uporabniški avatar
iznogud
Prispevkov: 4
Pridružen: 30.3.2005 14:57
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a iznogud »

Marjan napisal/-a: Vse zvezde so del galaksij. Gravitacija dela svoje.
Morda pa so vendar zvezde, ki se nahajajo zunaj galaksij? Tako vsaj trdi spodnji članek:
http://www.space.com/scienceastronomy/e ... 50208.html

Zvezda opisana v članku je na obrobju galaksije (195.000 svetlobnih let od centra) in ima dovolj veliko hitrost, da pobegne ven.
Torej tudi, če jo danes še štejemo kot del galaksije, bo čez nekaj milijonov let zunaj nje. Takih zvezd je gotovo bilo že veliko in so sedaj že zunaj galaksije. Seveda pa jih je zanemarljivo malo v primerjavi z številom zvezd v galaksijah.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Zelo zanimivo, hvala za informacijo iznogud.

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

Ravno nekaj dni nazaj sem slišal, da so našli zvezde, ki ne pripadajo nobeni galaksiji. Sicer pa naša Galaksija meri nekaj manj kot 100k sv.l.

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

Slika

ali je ta pogled "z vrha"?
pa ce veste v katero stran krozi in kaj je v sredini ?

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

Tale shema se mi sploh ne zdi ustrezna. Precej podobna Galaksiji se mi zdi glaksija M83

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

hm z vrha... naša galaksija je ploščata, al kk se temu reče, ja ubistvu je gledano z vrha.
vrti se pa (po moji kmečki pameti) v smeri uringa kazalca.... to sm napamet reku, se mi sam zdi.
drgač je pa u središču galaksije črna lukna. še to: če bi polet rd prbližn vidu v keri smeri je središče galaksije: tm nekje ob strelcu :wink:

Odgovori