Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Uporabniški avatar
MAC.H
Prispevkov: 65
Pridružen: 13.1.2006 18:19
Kraj: Nova Gorica

Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a MAC.H »

Ne znam izračunati, koliko litrov (skrite) vode je v našem stanovanju, se pravi, koliko vode je v zraku, če je prostornina stanovanja 210m3, vlaga pa 80%? Je sploh možno samo s temi podatki izračunati, koliko litrov vode bi to bilo? Stanovanje sicer čez dan ogrevamo na 22°C, ponoči pa na 18°C.

Razmišljam namreč o nakupu razvlažilnika zraka, kjer so podatki taki: 250W moči, zmogljivost 18 litrov / 24 ur. Doslej sem za razvlaževanje uporabljal klimo, kjer pa ni napisanih nobenih tehničnih karakteristik za razvlaževanje. Klima je sicer kar kvalitetna (primerna za hlajenje prostorov do 180m2, čeprav je naše stanovanje 2,5-krat manjše) in skoraj dvomim, da bi bil en razvlažilnik za 200€ bolj učinkovit...

Lažje bi se določil, če bi vedel, proti koliko litrom vode se borim. Ne bi rad veslal po jezeru s čajno žličko, če se razumemo.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Seveda je racun enostaven ce imas tabelo nasicenih gostot v odvisnosti od temperature. Delna gostota vodne pare je itak kar masa na volumsko enoto zraka. Se pravi za 20 stopinj:
http://www.tis-gdv.de/tis_e/misc/klima.htm

preberemo za 80%, da je 13.8 g/m^3. Se pravi ce je 80 m^2 stanovanje in visina 2.5m, imas 200 kubikov zraka, kar je 2.7 litra vode. Seveda ni cilj odstraniti vse vode ampak samo zbiti na minimalno 50%, kar pomeni se manj.

Je pa tezava drugje - vlaga sploh ne bi bila problem, ce se ne bi neprestano dovajala (potenje prebivalcev ni zanemarljivo, potem vse izparevanje pri kuhanju, pomivanju, in navsezadnje dovajanje vlage od zunaj, kadar je notri hladneje kot zunaj). To je vecinski prispevek.
To tudi pojasni da klima proizvede precej vec kot tiste 3 litre vode, pa se nic ne pozna. Dovajanje vlage s temi mehanizmi je tezko oceniti. Se najbolje bi bilo da bi izmeril kolicino vode, ki jo sedaj proizvede klima in primerjal.

Ce mene vprasas je 18litrov na 24 ur dovolj. Tudi zato: pozimi itak zrak tezi bolj k suhemu in je vlage manj. Poleti bos pa rabil klimo ze za hlajenje.

Uporabniški avatar
MAC.H
Prispevkov: 65
Pridružen: 13.1.2006 18:19
Kraj: Nova Gorica

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a MAC.H »

Najlepša hvala za odgovor. Sedaj imam upanje, da ta problem lahko rešim.

Ne vem, koliko vode proizvede klima, ker je odtok speljan zunaj v žleb in praktično ni izvedljivo, da bi jaz to demontiral in meril. Pri razvlažilniku pa se odvečna voda zbira v posodo, kjer se natančno ve, koliko je je.

Vse skupaj se je začelo spomladi, ko smo zamenjali okna. Nova okna zelo dobro tesnijo in morali smo uvesti popolnoma nov način prezračevanja. Kar je seveda zelo lepo delovalo, dokler ni prišlo do tega, da je zadnje tri tedne neprestano deževalo in je bila zunaj konstantna vlaga.

Klimo sem imel prižgano na razvlaževanje dan in noč, vendar je vlagomer neprestano kazal 80%. Tudi zaradi tega sem podvomil v zmogljivost nekega prostostoječega razvlačilnika. Danes se je vreme malce popravilo in je vlagomer kazal že manj, tam okrog 73%. Mislim, da bom kar šel v nakup razvlažilnika, da ta odstotek vlage še znižam.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ja samo pretirano znizevat vlago ni ravno dobro za bivalni prostor ker susi kozo. Pa tudi visja vlaga pomeni toplejsi obcutek (manj izparevanja pri potenju), kar pomeni manj gretja za isti efekt na prebivalce in s tem prihranjena energija. Pozimi hoces imeti vlazno - poleti pa suho. Realnost je ravno obratna - pozimi ob radiatorskem gretju je vedno problem s suhim zrakom, ljudje nabavljajo vlazilce.

Zdaj ce hoces pa ob hladnem vremenu znizevat vlago je pa ena varianta da za nek cas odpres okno - tudi vlazen mrzel zrak bo postal relativno manj vlazen ko se bo segrel. Saj na isti princip deluje klima.

gumy
Prispevkov: 68
Pridružen: 2.10.2005 14:26
Kontakt:

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a gumy »

Zelo dvomim, da imte v stanovanju res 80% vlago. Kakšen higrometer imaš? Taki za nekaj € ti lahko falijo tudi za 20%.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Vlaga se lahka kr orng spreminja, jst mam problem v stanovanju, da mam pozimi le 28% vlage in mi parke poka, ker se tako suši. Zato sem kupil za 40€ vlažilec zraka in uspel z 10l vode v treh dneh spraviti vlago na 48%. Vlaga zunaj sedaj zelo varira, sem opazil med 20% in 80% se lahko spremeni v enem dnevu. Takrat se tudi znotraj spremeni vlaga, saj stanovanje ni nikoli neprodušno zaprto.

Trenutno urblam vlažilec, če mi vlaga v stanovanju pade pod 40%, saj naj bi se ta nahajal v vrednostih med 40-60%, kar najolj ustreza ljudem, lesu in tudi elektroniki.

mektom
Prispevkov: 5
Pridružen: 5.11.2010 10:55

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a mektom »

Kakor so že drugi opisali možne vzroke pojavljanja odvečne vlage, jo po moje največ proizvaja klima. Toda obstaja trajna rešitev v kolikor prebelite stanovanje s termokeramičnim premazom. Imam kar nekaj izkušenj s tem, zato lahko zagotovim sledeče: Vlaga se bo v kratkem spustila na idealnih 55% pozimi in poleti. Klime ne boste več rabili in s tem tudi ne bo več visokih računov za elektriko. Pozimi boste manj ogrevali. Premaz je paropropusten in kot edini na svetu vleče vlago iz gradbenega materiala. Je pralen in popolnoma ekološki ... več na http://www.beljenje-slikopleskarstvo.com/

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a problemi »

mektom napisal/-a:Kakor so že drugi opisali možne vzroke pojavljanja odvečne vlage, jo po moje največ proizvaja klima. Toda obstaja trajna rešitev v kolikor prebelite stanovanje s termokeramičnim premazom. Imam kar nekaj izkušenj s tem, zato lahko zagotovim sledeče: Vlaga se bo v kratkem spustila na idealnih 55% pozimi in poleti. Klime ne boste več rabili in s tem tudi ne bo več visokih računov za elektriko. Pozimi boste manj ogrevali. Premaz je paropropusten in kot edini na svetu vleče vlago iz gradbenega materiala. Je pralen in popolnoma ekološki ... več na http://www.beljenje-slikopleskarstvo.com/
Se greš ti to marketinga na poljudnoznastvenem in filozofskem (shrink se ne bo strinjal) forumu?

mektom
Prispevkov: 5
Pridružen: 5.11.2010 10:55

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a mektom »

V kolikor bi si ogledal navedeno stran, bi videl koliko dobrih lastnosti še ima termokeramićna barva. Toliko jih je da sem navedel le nekaj bistvenih, vse ostale pa si lahko ogledaš na spletni pa bova potem filozofirala.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a shrink »

mektom napisal/-a:V kolikor bi si ogledal navedeno stran, bi videl koliko dobrih lastnosti še ima termokeramićna barva. Toliko jih je da sem navedel le nekaj bistvenih, vse ostale pa si lahko ogledaš na spletni pa bova potem filozofirala.
Oglaševanje na ta forum ne sodi, zato je na mestu izbris.

mektom
Prispevkov: 5
Pridružen: 5.11.2010 10:55

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a mektom »

http://www.tis-gdv.de/tis_e/misc/klima.htm to spletno mesto za dotane info. pa je dovoljeno ????????????????

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a problemi »

mektom napisal/-a:http://www.tis-gdv.de/tis_e/misc/klima.htm to spletno mesto za dotane info. pa je dovoljeno ????????????????
Ni potrebno sprenevedanje, ti je shrink lepo rekel kaj ni dovoljeno. Oglaševanje izdelkov in podjetij! Lahko jih sicer oglašaš v temi katero je odprl GJ: "Šarlatanstvo na prodajnih policah".

mektom
Prispevkov: 5
Pridružen: 5.11.2010 10:55

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a mektom »

Oprosti ker nisem filozof in bi rad le podrobno seznanil ljudi s novitetami na tržišću, katere bi jim koristile. Oćitno je, dati rad razglabljaš le o vseh znanim temah, katere ljudi ne zanimajo.
V kolikor nekdo želi kaj pridobiti si bo spletno stran ogledal, tisti ki pa pač ne želijo novitet pa naj poslušajo tebe. Lep pozdrav vsem.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a problemi »

mektom napisal/-a:Oprosti ker nisem filozof in bi rad le podrobno seznanil ljudi s novitetami na tržišću, katere bi jim koristile. Oćitno je, dati rad razglabljaš le o vseh znanim temah, katere ljudi ne zanimajo.
V kolikor nekdo želi kaj pridobiti si bo spletno stran ogledal, tisti ki pa pač ne želijo novitet pa naj poslušajo tebe. Lep pozdrav vsem.
Ne bodi nesramen, nikjer nisem napisal, da bi na temu forumu moral kdorkoli govoriti o filozofiji. Še enkrat in upam, da si boš zapomnil: Oglaševanje ni dovoljeno! Drugič sledi prijava in izbris. Če pa hočeš seznanjati ljudi z novitetami to počni na korekten način, tega ti nihče ne brani.

Si živčem, ko to pišeš? To se da sklepati iz tvojih lapsusov pri uporabi črke ć.

Poleg tega kaj te briga o čemu jaz rad razglabljam, če imaš pri tistih debatah kaj pametnega za povedati si dobrodošel, če ne pa velja Wittgensteinovo "pravilo".

mektom
Prispevkov: 5
Pridružen: 5.11.2010 10:55

Re: Vlaga v stanovanju - koliko vode je to?

Odgovor Napisal/-a mektom »

Zakaj pa še vedno filozofiraš pametnjekovič !?

Odgovori