hitrost svetlobe in človek

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a sinbad »

Zanima me koliko časa bi potebovalo plovilo s človeško posadko, da bi se neskončno blizu približala hitrosti svetlobe, upoštevajoč odziv človeškega telesa na pospeševanje. Ali je to skoraj eno leto (a=10 m/s2) ali več?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kako to mislis "neskoncno blizu"? Kako blizu? Doseci se je itak ne da.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a fogl »

0,95 leta bi porabil.

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a sinbad »

Pod neskončno blizu sem si prestavljal zelo zelo blizu, vendar še ni dosežena histrost svetlobe. Pa naj bo hitrost ladje poenostavljeno 99% hitrosti svetlobe. Koliko časa bi rabili da bi jo dosegli?

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a sinbad »

fogl napisal/-a:0,95 leta bi porabil.
S premetavanjem številk sem tudi sam prišel do takega rezultata. Zanima me pa odziv človeškega telesa na pospeševanje. Na zemlji s pospeškom 9,81 m/s2 "padamo" z nogami proti središču zemlje. V ladji bi po tej logiki morali prenesti enako velik pospešek. Ali so še kakšne druge omejitve glede vpliva pospeševanja na človeško telo?

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Kakšnih fizikalnih vplivov najbrž ni. Pri pospešku, enakemu zemeljskemu, pač nebi potrebovali umetne gravitacije. Pa čas bi
tekel počasneje glede na zemljo. Nazaj bi se vrnili mlajši od vrstnikov, ki so ostali doma. Približno tako pravi teorija o potovanju
s hitrostmi blizu svetlobne.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Narobe. Relativnost je treba upostevat... ce tako racunas, potem bi lahko svetlobno hitrost tudi presegel, kar ni res. Za dosego svetlobne hitrosti bi potreboval neskoncno casa - vsaka decimalka ki jo potrebujes, porabi se toliko vec casa. Poleg tega merjenje casa iz stalisca zunanjih opazovalcev in potnikov ni enako.

Ce je pospesek enak gravitacijskemu, potem fizikalno gledano ni razlike od stanja na zemlji (pospesek se pozna samo kot sila, ki zagotavlja pospesevanje).

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a sinbad »

Nekje sem prebral o hitrostih blizu svetlobne in doseganju le te. Končno sem ta članek našel in ga prilagam.

http://www.dailymail.co.uk/home/moslive ... chine.html

Na tej povezavi je odgovor, ki sem ga iskal. Tako računa S. Hawking.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Profesor nam je na faksu govoril o zadevah, če bi človeka potopil v tekočino in mu zalil pljuča bi lahko pospeševal z neskončnimi g-ji, ker v vodi se pospeškov ne čuti. Upam ,da sem si prav zapomnil kar je govoril, ker je že kar nekajkrat Zemlj obkrožila svet v tem času:).

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Saj tudi ce prosto pada, pospeska ne cuti. Ce na vse dele telesa deluje enak pospesek, to nima vpliva (medsebojne razdalje med molekulami se niti ne poskusajo spremenit ker hkrati pospesujejo). Cutis le tisto, kar te razteguje/stiska/vlece/... Ce stojis na tleh, tla delujejo na tebe s tezi nasprotno enako silo... ampak ta sila pa ni volumsko porazdeljena. Posledicno imas v telesu napetosti, ki kompenzirajo razliko sil. V vodi gre za podoben princip - ce si v necem, kar ima isto gostoto kot ti, potem ni vzgona - pospesujes skupaj z vodo. V tem primeru namesto tebe cuti pospesek voda, ki mora zato s precejsnjo silo pritiskati na stene "akvarija". Seveda se kot pri cloveku to kompenzira s tem da dobis gradient tlaka vzdolz smeri pospesevanja - ce je le-ta prevelik, te bo pri nogah bolj stiskalo kot pri glavi, kar spet ni v redu.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Iz članka na linku je razvidno točno to, kar sem hotel povedati tudi sam. Za namene potovanja skozi konvencionalno vesolje,
bi zadostovalo že 99% svetlobne hitrosti, ki pa jo bi z zmernim pospeškom dosegli v 4. letih. Za kaj več, pa bi morali potovati
skozi črvine, ko jih najdemo. Tudi vse to še čaka človeštvo in prepričan sem, da ne več v tako daljni prihodnosti. Če bo le
preživelo v relativnem miru vsaj nekaj stoletij še.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Na žalost se človeštvo najbolj razvije med vojno:(. Bolj me skrbi onesnaževanje in uničevanje okolja...

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a sinbad »

Še eno "praktično" vprašanje. Ko se odpravljam na pot si vedno preračunam koliko hrane moram vzeti s seboj.

Če se odpravim z plovilom po vesolju in letim tako hitro, da se za opazovalca na zemlji vrnem po štirih letih, meni pa je čas v plovilu kazal štiri tedne. koliko hrane moram vzeti s seboj, da ne bom lačen?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a Roman »

Zanemarljivo malo v primerjavi s količino potrebnega goriva.

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: hitrost svetlobe in človek

Odgovor Napisal/-a sinbad »

Roman napisal/-a:Zanemarljivo malo v primerjavi s količino potrebnega goriva.
koliko torej? za štiri leta ali štiri tedne?

Odgovori