trenje

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
superca
Prispevkov: 127
Pridružen: 24.7.2010 17:34

trenje

Odgovor Napisal/-a superca »

http://www.fpp.edu/~milanb/tpmeh/mehanika/Vaje%208b.pdf

zanima me 1 naloga. Oz kako naj se letim tudi ostalih nalog na tem listu (linku)
kaj je sploh pomembno pri trenju , da bom lahko razumela naloge.
So pomembne formule... ?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Vedno samo zapises ravnovesje vseh sil v obeh smereh (vzporedno s klancem in pravokotno na klanec). Ponavadi imas pri tem poleg tistega kar isces se kaksno dodatno neznano silo, ki jo tudi dobis iz dobljenega sistema enacb. Pri trenju je pomembno to: sila podlage krat koeficient lepenja je ZGORNJA MEJA za silo lepenja (preden zdrsne). Ponavadi je koeficient lepenja malo vecji kot koeficient trenja (trenje deluje ko se telo giblje in je vedno toliksno kakrsnega dobis po formuli in vedno ustavlja gibanje). V tem primeru je verjetno koeficient trenja misljen tudi za lepenje (ne izgleda da bi te naloge to razlocevale).

V 1. nalogi imas neznanke: pravokotna sila podlage ter sila lepenja (oz. trenja po tem tekstu). Ko dobis oboje, pogledas pod katerimi pogoji je sila lepenja ravno se v meji dovoljenih (torej tista ki jo dobis po formuli).

anjaD
Prispevkov: 81
Pridružen: 23.8.2010 13:04

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a anjaD »

Mi lahko kdo pomaga pri teh nalogah(priponka) lepo prosim. Prvo sem nekako rešila, samo ostale mi pa res ne grejo oziroma ne vem kako naj se jih lotim.
Priponke
fizika.pdf
FIZIKA NALOGE
(27.5 KiB) Prenešeno 226 krat

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Pri drugi imas cisto matematicen problem. Imas parabolo v parametricni obliki
\(x=v_0 t\)
\(y=h-\frac{1}{2}gt^2\)
Pri tem je zacetna vodoravna hitrost neznana. Cas lahko takoj eliminiras in dobis y(x). Podatek, da oplazi rob, ti poda eno tocko (x=s, y=0), iz katere lahko v_0 izracunas. Za globino pri x=2s potem samo vstavis.

3)
Dva nacina. En je po namigu: \(\{x,y\}=(v_0\cdot t) \{\cos\omega t,\sin\omega t\}\), kar odvajas dvakrat da dobis pospesek in hitrost, kot pa lahko dobis s skalarnim produktom.

Drugi nacin je, da se izognes odvajanju ker ves da pri enakomernem krozenju dobis Coriolisov in centripetalni pospesek.

4) Klasicna naloga iz gibalne kolicine. Najprej dobis silo brez upora, potem pa pristejes se upor. Sunek sile potiska je enak gibalni kolicini ki jo odnesejo plini.
\(F_p={\rm d}G/{\rm d}t=u\Phi\)
Skupna sila je potem
\(F=F_p-F_u=u\Phi-k v=m \dot{v}\)
To je zdaj diferencialna enacba za hitrost. Upostevati moras se, da masa pada s casom: \(m=m_0-\Phi t\). Resevanje diferencialne enacbe prepuscam tebi.

anjaD
Prispevkov: 81
Pridružen: 23.8.2010 13:04

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a anjaD »

Najlepša hvala za pomoč :)

Lep pozdrav

anjaD
Prispevkov: 81
Pridružen: 23.8.2010 13:04

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a anjaD »

pozdravljeni :)

Mi lahko kdo pomaga pri tej nalogi:

Telo mase 3 kg z vodoravno silo 5N vlecemo po vodoravni podlagi vzdolz ravne
crte. Koliksna je vsota vseh sil na telo, ce je koecient trenja med telesom in
podlago 0,1? V katero smer kaze rezultanta (vsota sil)? Kaksno je gibanje
telesa? Koliksno pot opravi telo v 1 sekundi, ce je na zacetku mirovalo?

Ali ni tako, da je sila trenja enaka po velikosti vlečni sili?Ne bi po tem takem mogla znašati 5N? Zakaj ko potem vstavim v enačbo : F_t = k_t * N (N je sila podlage) dobim rezultat 3N ?? Ali ne more biti vsota sil enaka 0?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Naloga nic ne govori o tem da bi bilo gibanje enakomerno. Se celo namigne ti, da najprej miruje pa vseeno opravi neko pot. Rezultanta ne bo nic in posledicno bo gibanje pospeseno.

anjaD
Prispevkov: 81
Pridružen: 23.8.2010 13:04

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a anjaD »

to pomeni da imam v mojem primeru prav, da znaša sila trenja 3N in, da je rezultanta sil enaka 2N?V katero smer pa kaže rezultanta?To pomeni da v pozitivno(desno).

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

V smeri vlecenja seveda (vlecenje je vecje od trenja). Trenje vedno nasprotuje gibanju in prav gotovo ne bo pospesevalo v smeri trenja.

anjaD
Prispevkov: 81
Pridružen: 23.8.2010 13:04

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a anjaD »

Mi lahko še poveš kako pridem do rezultata poti?:O

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

2. Newtonov zakon ti da pospesek.

strela
Prispevkov: 47
Pridružen: 9.12.2015 19:02

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a strela »

Hej!
Zanima me odgovor na tole vprasanje:
Kateri pogoj mora biti izpolnjen, da je sila lepenja neodvisna od hitrosti telesa?

Hvala za odgovor ze vnaprej :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: trenje

Odgovor Napisal/-a shrink »

strela napisal/-a:Hej!
Zanima me odgovor na tole vprasanje:
Kateri pogoj mora biti izpolnjen, da je sila lepenja neodvisna od hitrosti telesa?

Hvala za odgovor ze vnaprej :)
Čudno vprašanje glede na to, da lepenje nastopa le v primeru, ko telo miruje glede na podlago.

Odgovori