Filozofija: živali in etika

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
emma
Prispevkov: 4
Pridružen: 2.4.2011 15:57

Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a emma »

V seminarski nalogi pri filozofiji obravnavam problem etike pri živalih in našem odnosu do njih. Zanima pa me, kaj o tem meni Kant in drugi? Mi priporočate kakšno gradivo? Komentirajte to temo. Vsak pameten komentar mi bo v pomoč pri pisanju.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a agata »

Priporočam najprej biblijo.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a Motore »

Vsekakor ti glede etike biblije ne priporočam. Glede Kanta pa malo pobrskaj po internetu, nato pa knjižnicah. No bodo že drugi dali kake pomembnješe komentarje.


qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a qg »

Motore napisal/-a:Vsekakor ti glede etike biblije ne priporočam. Glede Kanta pa malo pobrskaj po internetu, nato pa knjižnicah. No bodo že drugi dali kake pomembnješe komentarje.
Biblija je tako dolgo zasidrana v zahodnem svetu, da je vpletena v etiko. Ravno tako,kot je koran vplival na zahodni svet,kot je budizem ali hindizem na vzhodnjake...Le o vplivu ateizma, bi težko sodili, ker verjetno ni kulture, ki bi bila več stoletij prepletena z njim?

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a Motore »

qg napisal/-a: Biblija je tako dolgo zasidrana v zahodnem svetu, da je vpletena v etiko. Ravno tako,kot je koran vplival na zahodni svet,kot je budizem ali hindizem na vzhodnjake...Le o vplivu ateizma, bi težko sodili, ker verjetno ni kulture, ki bi bila več stoletij prepletena z njim?
Nisem trdil, da o etiki ni govora. Vprašanje je ali je tista etika v kakršnikoli vezi z današnjo.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a qg »

Motore napisal/-a:
qg napisal/-a: Biblija je tako dolgo zasidrana v zahodnem svetu, da je vpletena v etiko. Ravno tako,kot je koran vplival na zahodni svet,kot je budizem ali hindizem na vzhodnjake...Le o vplivu ateizma, bi težko sodili, ker verjetno ni kulture, ki bi bila več stoletij prepletena z njim?
Nisem trdil, da o etiki ni govora. Vprašanje je ali je tista etika v kakršnikoli vezi z današnjo.
Etika iz dalj časa nazaj je vsekakor v zvezi z današnjo in nanjo vpliva. Poglejmo naprimer tolpe mladostnikov v Brazilskih velemestih. Za to je polno vzrokov. Če bi nekdo poskušal striktno to izkoreniniti, bi to trajalo veliko časa, ker to (skupaj z vzroki) je v psihi ljudi tiste kulture.

Lahko gledamo tudi drugačne vrednote recimo v pravoslavju ali katolicizmu, oziroma protestantizmu.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a qg »

Motore napisal/-a:
qg napisal/-a: Biblija je tako dolgo zasidrana v zahodnem svetu, da je vpletena v etiko. Ravno tako,kot je koran vplival na zahodni svet,kot je budizem ali hindizem na vzhodnjake...Le o vplivu ateizma, bi težko sodili, ker verjetno ni kulture, ki bi bila več stoletij prepletena z njim?
Nisem trdil, da o etiki ni govora. Vprašanje je ali je tista etika v kakršnikoli vezi z današnjo.
Etika iz dalj časa nazaj je vsekakor v zvezi z današnjo in nanjo vpliva. Poglejmo naprimer tolpe mladostnikov v brazilskih velemestih. Za to je polno vzrokov. Če bi nekdo poskušal striktno to izkoreniniti, bi to trajalo veliko časa, ker to (skupaj z vzroki) je v psihi ljudi tiste kulture.

Lahko gledamo tudi drugačne vrednote recimo v pravoslavju ali katolicizmu, oziroma protestantizmu.

Kar pa se direktno tiče etike do živali, je posebnost Kitajska, kjer odirajo žive pse, živim opicam odsekajo zgornji del lobanje itd.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a Motore »

qg napisal/-a: Etika iz dalj časa nazaj je vsekakor v zvezi z današnjo in nanjo vpliva. Poglejmo naprimer tolpe mladostnikov v brazilskih velemestih. Za to je polno vzrokov. Če bi nekdo poskušal striktno to izkoreniniti, bi to trajalo veliko časa, ker to (skupaj z vzroki) je v psihi ljudi tiste kulture.

Lahko gledamo tudi drugačne vrednote recimo v pravoslavju ali katolicizmu, oziroma protestantizmu.
Etika in morala se skozi čas razvijata, današnja (večinska) etika je zato različna od antične, od biblijske zato isaknje etike v bibliji se mi ne zdi priporočljivo. Če hočemo gledat etiko pri živalih se gleda današnjo ne pa antično ali kakršno koli iz starih časov (razen če ima emma v mislih zgodovino etike...).
Kar pa se direktno tiče etike do živali, je posebnost Kitajska, kjer odirajo žive pse, živim opicam odsekajo zgornji del lobanje itd.
Ja največji etični problem se meni zdi mučenje živali, pa ne samo na Kitajskem. Mučenje je pa treba opredelit. Spadajo sem tudi poskusi na živalih, ...

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a agata »

Različne religije različno opredeljujejo odnos človeka do narave, v skladu z hebrejsko-krščansko tradicijo živali nimajo duše in ne morejo v nebesa, v skladu s kakšno drugo pa so živali vse kaj drugega, zato sem priporočila najprej biblijo,saj ima navsezadnje še danes velik vpliv. Priporočam pa še: Peter Bowler (1992)The fontana history of environmental sciences, Simmons I.G(1996).:Interpreting nature,; Cultural constructions of the environment

emma
Prispevkov: 4
Pridružen: 2.4.2011 15:57

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a emma »

Kakšrni koli predlogi gradiva ali česa podobnega so še vedno zelo dobrodošli.. :)

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a derik »

emma napisal/-a:V seminarski nalogi pri filozofiji obravnavam problem etike pri živalih in našem odnosu do njih. Zanima pa me, kaj o tem meni Kant in drugi? Mi priporočate kakšno gradivo? Komentirajte to temo. Vsak pameten komentar mi bo v pomoč pri pisanju.
Mogoce si lahko za zacetek nabavis psa.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a agata »

Dovolj je že pajek v kopalnici.

emma
Prispevkov: 4
Pridružen: 2.4.2011 15:57

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a emma »

derik napisal/-a:
emma napisal/-a:V seminarski nalogi pri filozofiji obravnavam problem etike pri živalih in našem odnosu do njih. Zanima pa me, kaj o tem meni Kant in drugi? Mi priporočate kakšno gradivo? Komentirajte to temo. Vsak pameten komentar mi bo v pomoč pri pisanju.
Mogoce si lahko za zacetek nabavis psa.

hmm... to naj bi bilo duhovito?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Filozofija: živali in etika

Odgovor Napisal/-a derik »

emma napisal/-a:
derik napisal/-a:
emma napisal/-a:V seminarski nalogi pri filozofiji obravnavam problem etike pri živalih in našem odnosu do njih. Zanima pa me, kaj o tem meni Kant in drugi? Mi priporočate kakšno gradivo? Komentirajte to temo. Vsak pameten komentar mi bo v pomoč pri pisanju.
Mogoce si lahko za zacetek nabavis psa.
hmm... to naj bi bilo duhovito?
Nisem imel namena duhovičiti, pač pa čisto resno mislim, da je osebna izkušnja pomembno izhodišče pri obravnavi etike.

Odgovori