Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Darwinist
Prispevkov: 10
Pridružen: 18.9.2010 22:22

Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a Darwinist »

Pozdravljeni!

Že dalj časa se mi poraja ideja, da bi bilo v Sloveniji pametno imeti kakšno društvo, ki bi skrbelo za promoviranje razuma, znanosti in kritičnega razmišljanja. V tujini obstaja en kup društev skeptikov in zanimivo je, da sem med brskanjem po Googlu naletel ravno na debato na vašem forumu, ko ste se o tem že pogovarjali. Kljub vsemu se mi je zdelo pametno odpreti novo temo. Društva ravno ne nameravam ustanavljati, imam pa drugačno idejo, do katere ste konec koncev prišli tudi sami. Zdi se mi, da bi bilo dobro ustvariti spletno stran, ki bi bila založena s članki, literaturo, posnetki na to temo. Takšne pri nas še nimamo. Skratka, obsežni redno posodabljani članki povzeti po različnih virih, raziskavah, analizah na temo takšnih in drugačnih nategov in sodobnih tematik, o katerih se razpravlja dandanes v medijih. Od marketinških do spletnih prevar, paranormalnega, sistemov verovanja, NLP-jev, Lochnessa, globalnega segrevanja, chem trailsov itd. Seveda bi bilo stvar zanimivo razširiti tudi na druge rubrike, na primer promoviranja knjig na to temo, komentarjev aktualnega dogajanja v Sloveniji in po svetu (na primer WikiLeaks "fenomen", ki sicer s "skrpticizmom" nima ravno veliko skupnega, bi bilo pa takšne velike primere vseeno zanimivo razsikati in predstaviti različne plati zgodbe), prodaje izdelkov, na primer majic z zbadljivimi kontroverznimi napisi ipd. To bi bili okvirni začetki in sprva se seveda lastnih raziskav ne bi posluževali, pač pa bi šlo bolj za povzemanje, prevajanje, kasneje pa bi se tudi v tej smeri dalo marsikaj narediti, od intervjujev z znanimi osebnostmi, ki bi znali kaj povedati na te teme, do organiziranja dogodkov (na primer okroglih miz) in nenazadnje ustanovitve društva, izdajanja časopisa, vendar tako daleč v prihodnost ne želim gledati, šlo bi se korak za korakom. Vprašanje pa je, na kakšne odzive bi takšna stran naletela v javnosti in če je glede na, predvidevam, majhno populacijo zainteresiranih v to področje, sploh smiselno ustvarjati kaj takšnega.

No, pri prejšnji debati ste naleteli na finančne probleme, torej server in domena. Stvar je taka, da jaz server že imam zakupljen zaradi nekaterih drugih stvari, pa tudi sistem za obdelovanje vsebin je že postavljen (wordpress z ličnim template-om), domeno pač bi bilo potrebno dkupiti, kar ne bi bil ravno velik problem, saj te letno pride dobrih 15 evrov.

Predstavljam si ekipo 5-15 delavnih ambicioznih piscev-"novinarjev", urednikov, organizatorjev itd., zanimajo pa me vaša mnenja, predlogi, komentarji. Teme ne bi odpiral, če ne bi ravno na vašem forumu videl, da neko zanimanje na to temo vendarle obstaja.

Podobne strani v tujini:
http://www.skeptic.com/
http://www.skepdic.com/
http://www.skeptics.com.au/
http://richarddawkins.net/

itd. itd.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a kren »

Kvarkadabra izpolnjuje kar veliko od tvojih pogojev: promoviranje razuma, znanosti in kritičnega mišljenja. Tudi o prevarah in aktualnih zgodbah se velikokrat spregovori.

Darwinist
Prispevkov: 10
Pridružen: 18.9.2010 22:22

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a Darwinist »

Se strinjam, se mi pa zdi, da predvsem primanjkuje obsežnejših člankov, vedežev, če želiš in pa predvsem sodobna, uporabniku prijažnejša, preobleka.

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

Od marketinških do spletnih prevar, paranormalnega, sistemov verovanja, NLP-jev, Lochnessa, globalnega segrevanja, chem trailsov itd.
Takšnih strani je kar nekaj..Na primer:
http://www.skrivnosti-sveta.com/
http://www.prisluhni.si/
http://www.pozitivke.net/

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Roberto11. napisal/-a:Takšnih strani je kar nekaj.
Te strani so ravno nasprotno, kar je Darwinist želel.

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

Roman napisal/-a:
Roberto11. napisal/-a:Takšnih strani je kar nekaj.
Te strani so ravno nasprotno, kar je Darwinist želel.
Saj res...On je želel kritiko teh strani.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a NoSee »

"Alternativni pogledi" so zal najveckrat posledica nestrinjanja s preverjenimi pogledi, torej umik v varno zavetje nedotakljivosti in nekritike.
A prav kritiko nujno potrebujejo. Ne kritiko strani, ampak kritiko nacina razmisljanja. Seveda brez mentalnega nasilja.

Zato zelo podpiram idejo o oblikovanju internetne strani, ki bi obravnavala in promovirala kriticno misljenje.
Druzba to nujno potrebuje.

Bi pa predlagal, da se v primeru uresnicitve ideje, stran lahko bere tako Slovensko kot Anglesko.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a mriz »

NoSee napisal/-a:"Alternativni pogledi" so zal najveckrat posledica nestrinjanja s preverjenimi pogledi, torej umik v varno zavetje nedotakljivosti in nekritike.
To praviš, kot da večina teh ljudi pozna in razume preverjene poglede...

Ne kritiko strani, ampak kritiko nacina razmisljanja. Seveda brez mentalnega nasilja.
Ampak za marsikoga je že sama kritika mentalno nasilje. No, jaz sem recimo za obvezno izobraževanje - pa ne mislim v eno specifično smer - napredek bi že bil, če bi ljudje bili sposobni svoje lastne poglede (kakršnikoli že so) usklajevati z realnimi problemi.


-----

Jaz bi sicer bil za neko zadevo v smeri kolektivnega bloga (pač vsak član bi objavljal to, kar se njemu zdi relevantno), največji problem pa se mi zdi možnost nestrinjanja znotraj ekipe - kaj bi bilo, če bi kdo objavil nekaj, kar bi se drugemu zdelo neumno (jaz npr. ne poznam 5 ali več ljudi, za katere me kaj takega ne bi skrbelo)?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a problemi »

NoSee napisal/-a:"Alternativni pogledi" so zal najveckrat posledica nestrinjanja s preverjenimi pogledi, torej umik v varno zavetje nedotakljivosti in nekritike..
Zakaj žal? Alternativni pogledi so gonilo napredka v moderni znanosti in ja, vedno so posledica določenega nestrinjanja z dotedaj preverjenimi pogledi in so se umaknili v "zelo nevarno zavetje, ostre ( večinoma neutemeljene) kritike".
NoSee napisal/-a:A prav kritiko nujno potrebujejo. Ne kritiko strani, ampak kritiko nacina razmisljanja. Seveda brez mentalnega nasilja.
Se popolnoma stinjam. Problem, ki ga vidim je, kako podati kritiko, ko smo soočeni z "trki" absolutnih resnic in z nekom, ki fundumentalno brani svojo in se mu vsaka kritika le-te zdi, kot neka vrsta nasilja.
NoSee napisal/-a:"Zato zelo podpiram idejo o oblikovanju internetne strani, ki bi obravnavala in promovirala kriticno misljenje.
Druzba to nujno potrebuje.
Pa saj jih imamo, recimo:
http://www.zofijini.net/

poleg tega eno uporabljava, saj naj bi bili na: Kvarkadabra časopis za tolmačenje znanosti. V "tolmačenju znanosti" se pa vedno skriva tudi nekaj kritike ostalega.
mriz napisal/-a:"No, jaz sem recimo za obvezno izobraževanje - pa ne mislim v eno specifično smer - napredek bi že bil, če bi ljudje bili sposobni svoje lastne poglede (kakršnikoli že so) usklajevati z realnimi problemi.
V katere smeri misliš? Kateri ljudje in zakaj niso sposobni svoje poglede (Katere svoje poglede?) usklajevati z realnimi problemi (Kateri so realni problemi?)?
mriz napisal/-a:Jaz bi sicer bil za neko zadevo v smeri kolektivnega bloga (pač vsak član bi objavljal to, kar se njemu zdi relevantno), največji problem pa se mi zdi možnost nestrinjanja znotraj ekipe - kaj bi bilo, če bi kdo objavil nekaj, kar bi se drugemu zdelo neumno (jaz npr. ne poznam 5 ali več ljudi, za katere me kaj takega ne bi skrbelo)?
Če bi se nekomu zdelo, da je nekdo napisal, nekaj kar se mu zdi neumno, bi mu to pač povedal (napisal). Če pa ciljaš na to, da bi moral biti tak blog "enoumje nenehnega strinjanja" potem ne vidim smisla v takemu početju.

Se pa vsekakor strinjam, da ni nič narobe, če se ustvari še ena (ali več) internetna stran na kateri lahko ljudje pišejo svoje misli.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Če pa ciljaš na to, da bi moral biti tak blog "enoumje nenehnega strinjanja" potem ne vidim smisla v takemu početju.
Gre za postavitev standardov. Jaz ne bi bil član ekipe, v kateri bi se kdo šel ideološki ateizem ali kaj podobnega.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:Gre za postavitev standardov.
OK. Se pravi, postavimo standarde, potem pa v okviru le teh pišemo? Kateri standardi bi to bili?
mriz napisal/-a:Jaz ne bi bil član ekipe, v kateri bi se kdo šel ideološki ateizem ali kaj podobnega.
To je pa vsekakor stvar tvoje odločitve, ki je sprejeta okviru (z vplivom) tvojih standardov?

Darwinist
Prispevkov: 10
Pridružen: 18.9.2010 22:22

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a Darwinist »

Me veseli, da se debata razvija, bi pa rad pred nadaljevanjem povedal, da sem ne želim nikogar ničesar prepričevati. Tudi meni se ni v interesu ukvarjati z zadevami, za katere ni zanimanja.

Lp

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a NoSee »

mriz napisal/-a:.To praviš, kot da večina teh ljudi pozna in razume preverjene poglede...

..Jaz bi sicer bil za neko zadevo v smeri kolektivnega bloga (pač vsak član bi objavljal to, kar se njemu zdi relevantno), največji problem pa se mi zdi možnost nestrinjanja znotraj ekipe - kaj bi bilo, če bi kdo objavil nekaj, kar bi se drugemu zdelo neumno (jaz npr. ne poznam 5 ali več ljudi, za katere me kaj takega ne bi skrbelo)?
.Imas prav, bi moral napisati "Alternativni pogledi" so zal najveckrat posledica nerazumevanja preverjenih pogledov/modelov.
..Kolektivni blog je dobra zamisel.
Meni je vsec tale stran:

http://lesswrong.com/

Darwinist
Prispevkov: 10
Pridružen: 18.9.2010 22:22

Re: Skepticizem, promocija razuma in kritičnega razmišljanja

Odgovor Napisal/-a Darwinist »

Res je super stran, sam pa sem jo zanimivo odkril šele pred nekaj dnevi...

Odgovori