mogoce da je c = neskoncno??

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
yocker
Prispevkov: 40
Pridružen: 8.9.2004 21:58
Kraj: krško

mogoce da je c = neskoncno??

Odgovor Napisal/-a yocker »

Je mozno da je svetlobna hitrost ne skoncna? Ker ce pogledate tko cist logicne primere:

- imamo nek vrtiljak, ki se vrti z 0,6c, cez vrtiljak je pa postavljen nek pokrov, ki se vrti v drugo smer z 0,6c, kaj vidijo ljudje ki so na vrtiljaku ce zamenarimo da vsi umrejo zaradi G-sile :lol: Ljudje se glede na pokrov vrtijo s hitrejšo hitrostjo kot je svetlobna?!

- isto ko zgoraj samo z oddaljevanjem galaksij, od nas se v desno ena oddaljuje 0,6c v levo pa drugo z tut 0,6c potem se prva glede na drugo premika hitreje kot svetloba?!

ne klapa mi skupaj...

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

...prosim preberi najprej nekaj člankov na temo posebne in splošne relativnosti.

Vse stvari odlično klapajo, res pa so neintuitivne in nam ne gredo skup z zdravo kmečko pametjo...vendar tu šteje le hladna logika, ki pa...super štima ;-)

Če se ne motim se tvoja problema nanašata na Lorentzovo transformacijo.
O njej si lahko prebereš tule: http://en.wikipedia.org/wiki/Lorentz_transformations

...mislim pa da je tudi na kvarkadabri en članek o tem.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Kaj pa je s tem,če bi v zemljo na ekvatorju zapičili dolgo palico, ki bi se vrtela skupaj z zemljo.Daljša kot bi bila palica večja bi bila hitrost.
Oddaljeni konec palice bi moral prepotovati veliko več km kot notranji.Ali bi palica na določeni oddaljenosti presegla hitrost svetlobe)?

panzer general
Prispevkov: 38
Pridružen: 16.12.2004 10:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a panzer general »

mene bi poleg tega zanimalo se tole:

vesoljska ladja v atmosferi pospesi na 0,99c, ti pa se z drugo ladjo vozis v njenem zavetrju in se ji vedno bolj priblizujes. Ali bi dosegel/presegel svetlobno hitrost? (Vem, da ne, a me vseeno zanima, zakaj ne).

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

vesoljska ladja v atmosferi pospesi na 0,99c, ti pa se z drugo ladjo vozis v njenem zavetrju in se ji vedno bolj priblizujes. Ali bi dosegel/presegel svetlobno hitrost?
Glede na to, da si v zavetrju, bi mogoče pospešil do 0,991c. Ampak ni ovira atmosfera in moč motorja, ampak povečanje mase pri približevanju c.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: mogoce da je c = neskoncno??

Odgovor Napisal/-a GJ »

yocker napisal/-a:Je mozno da je svetlobna hitrost ne skoncna? .
Do tukaj vse lepo in prav. :P

Svetlobno hitrost je res neskončna hitrost seveda, če jo gledaš kot limito v enačbi kjer se mora hitrost nekega masnega delca izenačiti s hitrostjo svetlobe....

Lep večer še naprej želim...

kob
Prispevkov: 71
Pridružen: 5.1.2005 16:01
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kob »

yocker, kaj kradeš temo :x
če maš kaj napisati bi pisal pod temo svetlobna hitrost; ampak pustimo zdaj to
svetujem ti, da si prebereš tole, pa še drugi dve strani
vesoljska ladja v atmosferi pospesi na 0,99c, ti pa se z drugo ladjo vozis v njenem zavetrju in se ji vedno bolj priblizujes. Ali bi dosegel/presegel svetlobno hitrost? (Vem, da ne, a me vseeno zanima, zakaj ne).
ker bi se prva prej skurila, sploh pa imamo zato vakum

jaz mislim takole glede neskončnosti c:

predstavljajte si, da istočasno, vzporedno lansiramo dve raketi
ko obe dosežeta hitrost 99% c eni nenadoma odpove pogon

mislim da bi opazovalec iz pokvarjene rakete videl drugo raketo kako se oddaljuje z enakim pospeškom kot so to videli
opazovalci v trenutku, ko so raketi izstrelili iz vesoljske postaje

kmalu bi opazovalec ugotovil, da druga raketa potuje z 99% c proti njegovi raketi, med tem, ko bi opazovalci iz druge vesoljske postaje videli,
da se raketa s pravilno delujočim pogonom oddaljuje z npr. 99.99% c

tako da se prava c vedno izmika zmožnosti merilnih naprav

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

c je pač realna lastnost prostora... Zelo dober primer se mi zdi tisti z Zemljo in ful dolgo palco. Tu je vprašanje, ali bi bilo to realno izvedljivo in če, kako bi izbrali laboratorijski sistem, da bi "prinesli svetlobo okrog"?

Odgovori